10 zdravstvenih prednosti igranja badmintona
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Badminton je popularan sport pogodan za sve uzraste i razine kondicije. To je zabavan način da ostanete aktivni, sagorijevate kalorije i poboljšate svoje cjelokupno zdravlje i dobrobit.
Evo 10 potencijalnih prednosti stalnog igranja badmintona.
Poboljšava zdravlje srca
Brzi ritam badmintona ubrzava otkucaje srca, pruža izvrsnu kardiovaskularnu vježbu, povećava izdržljivost i poboljšava protok krvi.
Istraživanja u Journal of Sports Sciences pokazuju da igranje badmintona poboljšava unos kisika i kardiovaskularnu učinkovitost, čime promiče zdravlje srca i pomaže vam da ispunite tjedne ciljeve vježbanja.
Pospješuje kognitivne funkcije
Studije su pokazale da badminton poboljšava kognitivne funkcije, osobito izvršne funkcije kao što su donošenje odluka, pažnja i radna memorija.
Poboljšava gustoću kostiju
Brze promjene smjera i eksplozivni pokreti u badmintonu potiču rast i jačanje kostiju. Istraživanje objavljeno u turskom časopisu Sport and Exercise otkrilo je da igrači badmintona imaju veću gustoću kostiju u nekoliko ključnih područja u usporedbi s igračima hokeja, što je ključno za one koji su izloženi riziku od osteoporoze.
Povećava dobar kolesterol
Redovito igranje badmintona može povećati razinu kolesterola lipoproteina visoke gustoće (HDL), što pomaže u smanjenju rizika od srčanih bolesti.
Smanjuje rizik od smrti
Pokazalo se da sportovi s reketom poput badmintona smanjuju rizik od smrti više nego druge vrste sportova. Studija u Journal of the American Medical Association je pokazala da starije odrasle osobe koje se bave sportovima s reketom imaju 27 % manji rizik od smrti od srčanih bolesti.
Smanjuje vjerojatnost kroničnih bolesti
Dosljedno vježbanje, poput igranja badmintona, može spriječiti kronične bolesti poput dijabetesa. Američka dijabetička udruga preporučuje 150 minuta strukturirane tjelesne aktivnosti tjedno kako bi se spriječio ili odgodio dijabetes tipa 2, što je lako postići redovitim igranjem badmintona.
Smanjuje stres i tjeskobu
Vježbanje, uključujući badminton, prirodno je sredstvo za ublažavanje stresa. Pospješuje oslobađanje endorfina, prirodnih kemikalija u tijelu za ublažavanje stresa, i pomaže da vaš um ostane fokusiran, smanjujući tjeskobu i poboljšavajući raspoloženje.
Obogaćuje društvene veze
Badminton potiče društvenu interakciju, bilo da se igra s prijateljima, obitelji ili u ligi. Promiče dobronamjernu igru i može poboljšati odnose te tako pružiti osjećaj zajednice i pripadnosti.
Poboljšava koordinaciju oko-ruka i vrijeme reakcije
Brza priroda badmintona zahtijeva oštre reflekse, dobru koordinaciju oko-ruka i brzo vrijeme reakcije. Te se vještine s vremenom poboljšavaju i mogu koristiti i drugim područjima života.
Potiče ravnotežu, koordinaciju i agilnost
Igranje badmintona poboljšava ravnotežu, koordinaciju i agilnost. Ove vještine pomažu u sprječavanju padova i poboljšavaju držanje, čineći svakodnevne pokrete lakšim i sigurnijim.
Kako početi igrati?
Da biste započeli s badmintonom, pronađite mjesto za igru, kao što je vaše dvorište, društveni centar ili lokalni park. Trebat će vam osnovna oprema poput reketa, loptice i mreže.
Upoznajte se s osnovnim pravilima, uključujući serviranje, bodovanje i dimenzije terena, kako biste osigurali nesmetan početak.
Pročitajte i ove članke:
- Pravila badmintona: Slična su kao i u tenisu, a za pobjedu treba reagirati u sekundi! Evo koje su prednosti ovog sporta i kako se igra
- Zaigrano ljeto: 25 aktivnosti u kojima će uživati djeca, ali i roditelji
- Dosadno vam je vježbati u teretani? Ove su aktivnosti toliko zabavne da se nećete osjećati kao da vježbate.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Pet bolesti koje se često pogrešno dijagnosticiraju
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Gordon, S. (2024). Health Benefits of Badminton. Health.
- Fang, Q i sur. (2022). Impact of sport training on adaptations in neural functioning and behavioral performance: A scoping review with meta-analysis on EEG research. Journal of Exercise Science & Fitness, 20(3): 206–215.
- Watts, E. L. i sur. (2022). Association of Leisure Time Physical Activity Types and Risks of All-Cause, Cardiovascular, and Cancer Mortality Among Older Adults. JAMA Netw. Open., 5(8):e2228510.
- Akgül, M. Ş. i sur. (2019). Comparison of Bone Mineral Density of Dominant and Non-dominant Forearm of Badminton Players. Turkish Journal of Sport and Exercise, 21(2): 337–340.
- Deka, P. i sur. (2017). Oxygen cost and physiological responses of recreational badminton match play. The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 57(6): 760–765.