Cimet dijeta – izgubite i do 5 kilograma u samo tjedan dana
- 4 komentara
- 2 min čitanja
Možda ste već čitali o cimet dijeti. Ova je popularna dijeta, baš kao i mnoge druge, već dugo predmet različitih rasprava. Dok jedni misle da nema nikakvog učinka, drugi govore o fantastičnim rezultatima postignutim unutar tjedan ili dva. Naići ćete i na podatak da se rezultati mogu vidjeti tek nakon tri ili čak šest mjeseci.
Zanemarite brojke koje vam nude, ali obratite pažnju na blagotvorno djelovanje cimeta na organizam – jer je zdravlje važnije od brojeva.
Kako izgleda cimet dijeta?
Upute za pridržavanje ove dijete su jednostavne: Dvaput dnevno, ujutro i prije spavanje popijte decilitar i pol napitka, odnosno čaja s medom i cimetom. Za jedan napitak, koji možete piti topao ili hladan, potrebno vam je:
- 3 decilitra vode,
- pola žličice cimeta i
- jedna žlica meda.
Vodu prokuhajte te u nju dodajte cimet. Tek kad postane mlaka, umiješajte med, da ne bi izgubio svoja ljekovita svojstva u kipućoj vodi. Po želji, dodajte limun. Dijeta ne spominje promjenu vaših navika, ali uz fizičku aktivnost i disciplinu u prehrani postići ćete brže i održivije rezultate.
Isto tako, u okviru dijete, cimet možete dodavati i vašim obrocima, ali je potreban oprez pri odabiru vrste i količine cimeta. Cimet, osim što odlično ide s desertima, kofeinskim napicima, žitaricama, jogurtom, jabukama ili palačinkama, može se naći i u glavnim jelima, kao što su gulaš i jela s govedinom.
Blagotvorni učinak cimeta na organizam
Cimet je jak antioksidans koji pomaže u borbi protiv stresa, a time može utjecati na razinu kortizola u krvi koja utječe na razinu šećera u krvi, osjećaj sitosti te imunitet. Osim što je, zbog toga, dobar za dijabetičare, on također:
- snižava loš kolesterol i masti u organizmu,
- ima fungicidno djelovanje, uništava gljivice i sprječava njihov rast,
- djeluje analgetsko i protuupalno,
- ublažava menstrualne tegobe i reumatske bolove,
- sprječava preveliko grušanje krvi kod fizičkih ozljeda te
- pozitivno utječe na rad mozga i koncentraciju.
Što je kumarin i kako djeluje?
Govoreći o cimetu i mogućoj štetnosti njegova konzumiranja u velikim količinama, govori se o kumarinu. Taj sastojak može dovesti do oštećenja bubrega i jetre te razrjeđivanja krvi i drugih zdravstvenih problema koji uključuju probleme živčanog sustava. Najčešće se ne preporučuje više od pola žličice cimeta dnevno.
Najbolja vrsta cimeta
Neki izvori preporučuju isprobavanje različitih cimeta u dijeti, ali vrlo je važno poznavati vrste koje su ljekovite. Naime, cejlonski cimet porijeklom sa Šri Lanke je najbolji izbor za program mršavljenja. On sadrži nisku razinu kumarina. S druge strane, kasija ili kineski cimet iz Burme sadrži visoku razinu kumarina.
Nažalost, cimet koji nalazimo u trgovinama, najčešće je kasija. Iako je prihvatljiv za povremenu upotrebu, ako cimet namjeravate konzumirati svakodnevno, neka on bude cejlonski. Miris cimeta, miris blagdana može postati i miris vašeg dobrog raspoloženja i zdravlja.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja