Kako njegovati osjetljivu kožu?

osjetljiva-koza

Osjetljiva koža je najčešće jako suha koža sklona raznim reakcijama poput pustila (žučkaste, gnojem ispunjene otekline), malih nepravilnosti i prištića te ima tendenciju crvenila. Iznimno suha koža nije u mogućnosti zaštititi  završetke živaca stoga dolazi do raznih osjetljivih reakcija.

Osim problema suhoće, osjetljiva koža može imati i kožna oboljenja poput alergijskih reakcija, ekcema, rozacee ili dermatitisa. Preveliko izlaganje vanjskim okolišnim faktorima kao što su: sunce, vjetar ili hladnoća mogu izazvati reakcija na osjetljivoj koži. Osim vanjskih faktora, veliku ulogu ima i genetika koja je preduvjet za pojačanu osjetljivost.

Osjetljiva koža loše reagira na sunce, kemikalije u proizvodima, pretjeranu količinu make-up i dehidraciju. Sklona je suhoći, svrbežu i crvenilu. Razina osjetljivosti varira od osobe do osobe.

S obzirom da je osjetljiva koža iznimno reaktivna i delikatna, zahtijeva posebnu brigu i pomno odabrane proizvode. Potrebno je pronaći odgovarajuće proizvode koji će vam omogućiti zdravu i sjajnu kožu.

10 savjeta kako na prirodni način postići lijepu kožu

Konzumiranje vode s limunom

Osobe s osjetljivom kožom trebale bi svoj dan započeti s časom vode s limunom. Vitamin C kao i ostali antioksidansi u limunu pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Kombinacija limuna i vode osigurava čišćenje toksina iz tijela što pomaže u održavanju zdravog izgleda kože bez akni, prištića i drugih kožnih nepravilnosti.

Da biste napravili vodu s limunom, iscijedite pola limuna u mlaku vodu, dodajte malo meda i popijte na prazan želudac svako jutro. Nakon toga pričekajte minimalano 30 minuta prije doručka. Kroz dan konzumirajte dovoljnu količinu vode.

voda-s-limunom_

Kreme sa zaštitnim faktorom

Krema sa zaštitnim faktorom je vrlo važan korak u njezi osjetljive kože tijekom cijele godine, ne samo u ljetnim mjesecima. Pošto većina krema sadrži toksične ili endokrine sastojke koje mogu naštetiti osjetljivoj koži koristite krema za sunčanje sa sastojcima poput cink oksida i titan dioksida. Ovi sastojci pružaju zaštitu širokog spektra bez ikakvih nuspojava. Preporuča se upotreba krema s minimalno zaštitnim faktorom 30 koji blokira 97% UV zraka.

Izbjegavajte biti vani tijelom sredine dana, kad su sunčeve zrake najjače, nosite šešire i ostalu zaštitnu odjeću.

Odabir odgovarajućih proizvoda za njegu lica

Bilo da je riječ o sredstvu za čišćenje lica, kremi, sapunu izbjegavajte kozmetičke proizvode koji sadrže alkohol, oštre eksfoliante, natrijev lauril sulfat, sredstva za bojenje i sintetske mirise. Umjesto toga izaberite proizvode koji su snažni antioksidansi npr. bijeli čaj, zeleni čaj, aloe vera, kamilica, neven, zob i sl. Proizvodi koji imaju manje sastojaka bolji su za osjetljivu kožu. Ukoliko imate problema u pronalaženju prave vrste kozmetike pokušajte pronaći proizvode koji su deklarirani kao anti-alergijski i bez mirisa.

Prije korištenja proizvoda uvijek napravite test na jednom dijelu kože kako biste testirali ili potražite savjet stručnjaka.

Smanjite upotrebu dekorativne kozmetike

Ljudi koji imaju problem osjetljive kože moraju pripaziti kod korištenja dekorativne kozmetike. Koristite puder koji sadrži malo konzervansa, pazite na rok trajanja jednom kad otvorite proizvod, bacajte stare proizvode, nemojte dijeliti svoje proizvode s drugim ljudima, izbjegavajte korištenje vodootporne maskare i složenih anti-age proizvoda.

Nahranite kožu kokosovim uljem

Extra djevičansko kokosovo ulje je odličan prirodni ovlaživač kože koji ima dobru količinu masnih kiselina koje pomažu održati kožu nahranjenom i spriječiti isušivanje. Dobro je za tretiranje stanja kao što su: psorijaza, dermatitis i ekceme zbog svojih antiupalnih svojstva. Prije spavanja namažite cijelo svoje tijelo malom količinom ulja kako biste zadržali glatku i meku kožu.

Očistite lice mlijekom

Sirovo mlijeko odlično je za osjetljivu kožu. Ima umirujuća svojstva koja pomažu kod suhe kože sklone svrbežu. Umočite blazinicu u mlijeko i utapkajte na lice ili tijelo. Ostavite 5-15 minuta i zatim isperite mlakom vodom.

Ružina vodica

Ružina vodica ima protuupalna i antioksidativna svojstva. Ona pomaže uravnotežiti pH vrijednost. Redovitom upotrebom ružine vodice kao tonika možete ostvariti blistav ten i spriječiti nastanak novih bora.

Zeleni čaj

zeleni-caj

Konzumiranje zelenog čaja štiti kožu osiguravajući zdrav izgled. Nekoliko šalica zelenog čaja dnevno pomaže u borbi protiv znakova starenja i smanjenja oštećenja kože od sunca. Zeleni čaj možete koristiti i kao hladnu oblogu. Dobra alternativa su preparati kojima je glavni sastojak zeleni čaj.

Piling

Piling je važan za sve tipove kože. Na taj način uklanjaju se mrtve stanice na površini kože, ubrzava proces obnove i poboljšava struktura kože. On smanjuje pojavu mitesera i akni. Upotreba redovitog pilinga omogućuje bolje upijanje seruma i krema. Pripazite da ne pretjerate s učestalosti pilinga, jednom tjedno je sasvim dovoljno.

Članak objavljen:

Saznajte više o suhoj koži u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o njezi lica u sljedećim tekstovima:

Saznajte više u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu