10 savjeta za ublažavanje migrene tijekom putovanja
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Putovanja donose nova iskustva, ali i promjene koje mogu izazvati migrenu – osobito ako znate da ste osjetljivi na stres, promjene vremena, sna ili prehrane. Ako imate migrene, znate koliko napad može poremetiti planove, čak i kada ste na odmoru.
No, dobra vijest je da se pravilnom pripremom rizik može znatno smanjiti. U nastavku saznajte kako se pripremiti za putovanje i što učiniti ako se migrena ipak pojavi.
Migrena i putovanja – što trebate znati?
Putovanje može djelovati blagotvorno ili štetno kod osoba s migrenom – ovisno o vašim okidačima. Ako vam stres često izaziva migrenu, boravak u novom okruženju može vam čak pomoći da se opustite.
No, kod mnogih ljudi promjene ritma spavanja, prehrane, vremenskih uvjeta i izloženost naporu mogu izazvati napad. Zato je važno imati plan i lijekove sa sobom te voditi računa o osnovnim navikama koje vam pomažu i kod kuće.
1. Planirajte unaprijed
Izbjegnite nepotreban stres tako da unaprijed organizirate put. Spakirajte kofere barem dan ranije, isplanirajte putnu rutu, rezervirajte smještaj i ostavite si dovoljno vremena za dolazak.
Ako putujete automobilom, planirajte redovite pauze. Ponesite popis potrebnih stvari i instalirajte aplikacije koje bi vam mogle trebati (aviokompanije, javni prijevoz, prijevod).
Putujete li s drugima, obavijestite ih o svojim okidačima kako bi vas mogli razumjeti i podržati. Također, ne zaboravite zaštitu od virusa – nosite masku u gužvi i budite ažurirani s cjepivima.
2. Održavajte zdrav ritam spavanja
Nepravilan san često je okidač migrene. Pokušajte svaki dan ići spavati u isto vrijeme i osigurajte si 7 – 8 sati sna. Ako predviđate promjene zbog vremenske razlike, razmislite o uzimanju melatonina, no svakako se posavjetujte s liječnikom.

3. Pazite što jedete
Lokalna kuhinja može biti pravo otkriće, ali i rizik za one s migrenom. Ako znate da vam određene namirnice (čokolada, sir, vino, soja, citrusno voće, šećeri i zaslađivači) izazivaju napade – izbjegavajte ih.
Pazite i na unos kofeina – i naglo povećanje i smanjenje mogu potaknuti migrenu. Alkohol, posebno crno vino, također može biti okidač.
4. Unosite dovoljno tekućine
Dehidracija je jedan od najčešćih okidača. Na putovanju, osobito tijekom leta, unos vode je iznimno važan jer zrak u avionima ima vrlo nisku vlažnost. Ako planirate aktivnosti poput planinarenja ili skijanja, obavezno ponesite bocu s vodom i redovito pijte.
5. Nemojte pretjerivati
Iako je primamljivo maksimalno iskoristiti svaku minutu putovanja, pretjerana aktivnost te konzumacija alkohola i slatkiša mogu izazvati napad migrene. Umor, loš san i iscrpljenost samo povećavaju rizik. Dajte si vremena za odmor i slušajte signale svojeg tijela.
6. Zaštitite se od svjetla, buke i vrućine
Migrena se često pogoršava zbog jarke svjetlosti, buke ili visokih temperatura. Uvijek sa sobom imajte sunčane naočale, masku za spavanje i čepiće za uši.
7. Izbjegavajte dim i zadimljene prostore
Dim cigareta (aktivni i pasivni) može izazvati glavobolju. Ako putujete u zemlje gdje je pušenje još uvijek dozvoljeno u restoranima i hotelima, zatražite sobe i vozila za nepušače. Odaberite restorane koji zabranjuju pušenje ili sjednite vani, dalje od dima.

8. Pazite na mučninu u vožnji
Osobe koje pate od migrene često su osjetljivije na vožnju. Sjednite na prednje sjedalo u automobilu ili uz prozor u vlaku/avionu (po mogućnosti iznad krila). Razgovarajte s liječnikom o lijekovima protiv mučnine i nikad ne zaboravite piti vodu.
9. Pripremite se na promjene klime i nadmorske visine
Nagla promjena temperature, vlažnosti zraka ili tlaka može izazvati napad migrene. Ako idete na planinarenje, ronjenje ili skijanje, posavjetujte se s liječnikom o preventivnim mjerama.
10. Ne zaboravite lijekove
Uvijek sa sobom ponesite lijekove koje inače koristite, uključujući i “hitni” lijek za ublažavanje napada. Tijekom izleta ih držite pri ruci, ne u velikom kovčegu. Ako letite, lijekove spremite u ručnu prtljagu – za slučaj da vam se izgubi prtljaga.
Što učiniti ako migrena ipak nastupi?
Unatoč svim pripremama, napad migrene se može dogoditi. U tom se slučaju povucite na mirno i tamno mjesto, popijte lijek čim osjetite prve simptome, pijte vodu i pokušajte odrijemati.
U avionu koristite masku i čepiće za uši kako biste ublažili podražaje. Ako ste u automobilu, zaustavite se, uzmite lijek i nastavite vožnju tek kad se bolje osjećate.
Ako vam smetaju mirisi deterdženata u hotelu, ponesite vlastitu jastučnicu, sprej bez mirisa ili inhalator za aromaterapiju. Ako je moguće, rezervirajte hipoalergensku sobu.
Pročitajte i ove članke:
- Što treba, a što ne treba raditi kada vas uhvati migrena?
- Slana voda za glavobolje i migrene trend je na TikToku
- “Pričajmo o migreni”: Bolest, a ne samo jaka glavobolja koja pogađa svaku sedmu osobu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Dijeta s rajčicama: Do pet kilograma manje u tjedan dana?
- Zrinka Babić
- 3 min čitanja
- Laskey, J. (2025). 10 Tips for Taming Migraine While Traveling. Everyday Health.
- Walsh, K. (2024). 7 Essentials To Help With Migraines While You’re Traveling. Conde Cast Traveler.
- 8 Ways to Avoid a Migraine While Traveling. (2024). gammaCore.