Štitnjača i debljanje: Zašto kilogrami ne nestaju?

Štitnjača i debljanje

Za mnoge pacijente s bolestima štitnjače kontrola težine jedna je od njihovih najvećih frustracija. Štitnjača je žlijezda u obliku leptira koja se nalazi u donjem prednjem dijelu vrata. Zadatak štitnjače je stvaranje hormona koji se oslobađaju u krv i prenose u svako tkivo u tijelu.

Hormoni štitnjače pomažu tijelu da koristi energiju, održi toplinu i održava mozak, srce, mišiće i druge organe u funkciji. Kod djece je hormon štitnjače neophodan za normalan rast.

Hipotireoza (smanjena aktivnost štitnjače) je stanje koje se javlja kada štitnjača ne proizvodi ili ne oslobađa dovoljno hormona u krvotok. Kao rezultat toga metabolizam se usporava. To može uzrokovati nenamjerno debljanje i stalni osjećaj iscrpljenosti.

Hipertireoza se pak javlja kada štitnjača proizvodi previše hormona štitnjače. Ovo stanje se naziva i preaktivna štitnjača. Hipertireoza ubrzava metabolizam tijela što može uzrokovati mnoge simptome, poput gubitka težine, drhtanja ruku i ubrzanog ili nepravilnog rada srca. Dakle, hipertireoza i debljanje nisu povezani.

U nastavku pročitajte kako su povezani štitnjača i debljanje.

Štitnjača i debljanje

Već dugo se smatra da postoji složen odnos između bolesti štitnjače, tjelesne težine i metabolizma. Hormoni štitnjače reguliraju metabolizam i kod životinja i kod ljudi.

Metabolizam se određuje mjerenjem količine kisika koju tijelo koristi tijekom određenog vremenskog razdoblja.

Ako se mjerenje provodi u mirovanju, poznato je kao bazalni metabolizam. Mjerenje bazalnog metabolizma bio je jedan od najranijih testova koji se koristio za procjenu stanja štitnjače pacijenta. Pacijenti čije štitnjače nisu radile imali su nizak bazalni metabolizam, a oni s preaktivnim štitnjačama imali su visok bazalni metabolizam.

Kasnije su studije povezale ta opažanja s mjerenjima razine hormona štitnjače i pokazale da su niske razine hormona štitnjače povezane s niskim bazalnim metabolizmom, a visoke razine hormona štitnjače s visokim bazalnim metabolizmom.

Hashimoto i debljanje
FOTO: Shutterstock

Debljanje i štitnjača – složen odnos

Razlike u bazalnom metabolizmu povezane su s promjenama u energetskoj ravnoteži. Energetska ravnoteža odražava razliku između količine unesenih kalorija i količine kalorija koje tijelo koristi.

Ako je visok bazalni metabolizam izazvan primjenom lijekova, poput amfetamina, životinje često imaju negativnu energetsku ravnotežu što dovodi do gubitka težine.

Na temelju takvih studija mnogi su zaključili da promjene u razinama hormona štitnjače, koje dovode do promjena u bazalnom metabolizmu, također trebaju uzrokovati promjene u energetskoj ravnoteži i slične promjene u tjelesnoj težini.

Međutim, bazalni metabolizam nije cijela priča o težini i štitnjači. Primjerice, kada se metabolizam kod životinja smanji na različite načine (poput smanjenja tjelesne temperature), te životinje često ne pokazuju očekivano prekomjerno debljanje. Stoga je odnos između metabolizma, energetske ravnoteže i promjena težine vrlo složen.

Postoje mnogi drugi hormoni (osim hormona štitnjače), proteini i druge tvari koje su vrlo važne za kontrolu potrošnje energije, unosa hrane i tjelesne težine.

Budući da sve te tvari djeluju i na moždane centre koji reguliraju potrošnju energije i na tkiva u tijelu koja kontroliraju potrošnju i unos energije, teško je predvidjeti učinak promjene samo jednog od ovih čimbenika, poput hormona štitnjače, na tjelesnu težinu u cjelini.

Kao posljedica toga trenutno je nemoguće predvidjeti učinak promjene stanja štitnjače na tjelesnu težinu bilo koje osobe.

Budući da je hipertireoza abnormalno stanje, svaki gubitak težine uzrokovan abnormalnim stanjem ne bi se održao kada se abnormalno stanje preokrene liječenjem, a to je ono što je utvrđeno. U prosjeku se sva težina izgubljena tijekom hipertireoze vraća kada se hipertireoza liječi.

Jedna od posljedica ovog zapažanja je da upotreba hormona štitnjače za liječenje pretilosti nije baš korisna. Nakon što se prekine liječenje hormonima štitnjače, sva težina koja se izgubi tijekom liječenja vratit će se nakon prestanka liječenja.

Budući da je bazalni metabolizam kod osobe s hipotireozom smanjen, smanjena aktivnost štitnjače općenito je povezana s određenim debljanjem. Debljanje je često veće kod osoba s težim oblikom hipotireoze.

Međutim, smanjenje bazalnog metabolizma zbog hipotireoze obično je mnogo manje dramatično od izraženog povećanja koje se vidi kod hipertireoze, što dovodi do manjih promjena u težini zbog smanjene aktivnosti štitnjače.

Debljanje i štitnjača
FOTO: Shutterstock

Uzrok debljanja kod hipotireoze

Uzrok debljanja kod osobe s hipotireozom također je složen i nije uvijek povezan s prekomjernim nakupljanjem masti. Većina dodatne težine dobivene kod osoba s hipotireozom posljedica je prekomjernog nakupljanja soli i vode.

Hashimoto i debljanje često izazivaju zabrinutost kod pacijenata. Kod takvih osoba usporen rad štitnjače može otežati regulaciju tjelesne težine, čak i kada se uvede hormonska terapija.

Masovno debljanje rijetko je povezano s hipotireozom. Općenito se 2 – 4,5 kg tjelesne težine može pripisati štitnjači, ovisno o težini hipotireoze, a ako je debljanje jedini simptom hipotireoze koji je prisutan, manje je vjerojatno da je debljanje isključivo posljedica štitnjače.

Budući da se velik dio debljanja kod hipotireoze događa zbog nakupljanja soli i vode, kada se hipotireoza liječi, može se očekivati ​​mali (obično manji od 10 % ukupne težine) gubitak težine.

Kao i kod liječenja hipertireoze, liječenje abnormalnog stanja hipotireoze hormonima štitnjače trebalo bi rezultirati povratkom tjelesne težine na onu koja je bila prije razvoja hipotireoze.

Međutim, budući da se hipotireoza obično razvija tijekom duljeg vremenskog razdoblja, prilično je uobičajeno da nema značajnog gubitka težine nakon uspješnog liječenja hipotireoze.

Ako se svi ostali simptomi hipotireoze, osim debljanja, riješe liječenjem hormonima štitnjače, manje je vjerojatno da je debljanje isključivo posljedica štitnjače.

Nakon što se hipotireoza liječi i razine hormona štitnjače vrate u normalni raspon, sposobnost debljanja ili gubitka težine ista je kao i kod osoba koje nemaju problema sa štitnjačom.


Svjetski dan štitnjače

Svjetski dan štitnjače obilježava se svake godine 25. svibnja kako bi se podigla svijest o poremećajima štitnjače te potaknulo rano otkrivanje i pravilno liječenje.

Tema Svjetskog dana štitnjače za 2025. godinu je “Bolesti štitnjače i umjetna inteligencija”, s naglaskom na to kako se umjetna inteligencija može koristiti za poboljšanje dijagnoze i liječenja. Dan također služi kao podsjetnik pojedincima da budu svjesni simptoma štitnjače i potraže stručni liječnički savjet ako je potrebno.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Hypothyroidism (Underactive Thyroid). (2024). Cleveland Clinic.
  2. Thyroid and Weight. American Thyroid Assoiciation.
  3. Thyroid and weight – the science. British Thyroid Foundation.

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu