Ne čistite zube koncem? U većem ste riziku od tri oboljenja

redovito korištenje zubnog konca je povezano s nižim rizikom od određenih vrsta moždanog udara i fibrilacije atrija

Kardiovaskularne bolesti, uključujući moždani udar, i dalje su glavni uzrok smrti u SAD-u, prema najnovijim podacima Američke udruge za srce (AHA).

Promjene u načinu života, poput zdrave prehrane i redovite tjelesne aktivnosti, među najučinkovitijim su metodama prevencije srčanih bolesti. Međutim, manje poznata, ali izuzetno učinkovita taktika uključuje nešto što možda već imate kod kuće – zubni konac.

Iako je čišćenje zubi koncem osnovna rutina oralne higijene, ono također može imati značajne koristi za zdravlje srca i mozga.

Rezultati studije

Nova istraživanja pokazuju da je redovito korištenje zubnog konca povezano s nižim rizikom od određenih vrsta moždanog udara i fibrilacije atrija. Ovi su nalazi predstavljeni na Međunarodnoj konferenciji o moždanom udaru 2025. godine Američke udruge za moždane udare.

Dr. Souvik Sen, neurolog u bolnici Prisma Health Richland i na Sveučilištu Južne Karoline, za Healthline ističe da su bolesti desni i karijesi već dugo prepoznati kao faktori rizika za moždani i srčani udar, a već je dokazano da čišćenje zubnim koncem smanjuje vjerojatnost srčanog udara.

Njegovo istraživanje sugerira da zubni konac može smanjiti rizik od moždanog udara, a češće korištenje zubnog konca dodatno smanjuje ovaj rizik.

U istraživanju koje je analiziralo podatke više od 6.000 sudionika iz Cohort studije o riziku od ateroskleroze, koja traje od 1987. godine, otkriveno je da je 65 % sudionika redovito koristilo zubni konac.

Tijekom 25 godina praćenja 434 sudionika doživjela su moždani udar, od kojih je 97 bio specifičan podtip, tzv. kardiobolijski moždani udar, u kojem krvni ugrušak putuje iz srca u mozak.

Osobe koje su redovito koristile zubni konac imale su 22 % manji rizik od ishemijskog moždanog udara i 44 % manji rizik od kardiobolijskog moždanog udara.

Korištenje zubnog konca također je bilo povezano s 12 % manjim rizikom od fibrilacije atrija, najčešćeg oblika nepravilnog srčanog ritma, koji je također vodeći uzrok kardiobolijskih moždanih udara.

zubni konac može smanjiti rizik od moždanog udara
FOTO: Shutterstock

Ograničenja studije

Međutim, Dr. Rod Passman s Northwestern Universityja za Healthline upozorava da su ovi nalazi ograničeni samoprijavljivanjem i mogućim zbunjujućim čimbenicima, poput toga prakticiraju li osobe koje koriste zubni konac i druge zdrave navike koje mogu koristiti srčanom zdravlju.

Točan mehanizam zbog kojeg čišćenje zubnim koncem može smanjiti rizik od moždanog udara još nije potpuno jasan, ali se vjeruje da upala igra ključnu ulogu. Čišćenje zubnim koncem može smanjiti oralne infekcije i upalu, što može smanjiti rizik od moždanog udara.

Parodontitis, kronična bolest desni, povezan je s upalom i može pridonijeti kardiovaskularnim bolestima, što sugerira da dobre oralne higijenske navike, uključujući korištenje zubnog konca, mogu pomoći smanjiti rizik od srčanih bolesti.

Veza između oralnog zdravlja, crijevne mikrobiote i rizika od moždanog udara

Dodatno, istraživanje predstavljeno na konferenciji istraživalo je povezanost između oralnog zdravlja, crijevne mikrobiote i rizika od moždanog udara.

Dr. Shuichi Tonomura s Nacionalnog centra za cerebralne i kardiovaskularne bolesti u Japanu identificirao je povezanost između bakterije Streptococcus anginosus i moždanog udara. Ova bakterija se nalazi u usnoj šupljini i crijevima, a njezina prisutnost u crijevima preživjelih od moždanog udara bila je povezana s višim rizikom od moždanog udara i lošijim ishodima.

Istraživanja dr. Sena i dr. Tonomure naglašavaju složen odnos između oralnog zdravlja i kardiovaskularnih bolesti te upućuju na nova područja istraživanja prevencije.

Dr. Sen sugerira da bi redovito korištenje zubnog konca moglo biti jednostavan i jeftin način za poboljšanje oralnog zdravlja i smanjenje rizika od moždanog udara i kardiovaskularnih bolesti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Saznajte više o moždanom udaru u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu