12 novih otkrića u borbi protiv raka, vodećeg uzroka smrti

U Ujedinjenom Kraljevstvu su započeli pokusi s novim cjepivima koja pomažu imunološkom sustavu da cilja stanice raka

Rak uzrokuje oko 10 milijuna smrtnih slučajeva godišnje i jedan je od vodećih globalnih uzroka smrti, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Među najčešćim vrstama raka su rak dojke, pluća i debelog crijeva, a dok su stope smrtnosti od raka bile u opadanju prije pandemije, COVID-19 je izazvao značajna kašnjenja u dijagnozama i liječenju.

Međutim, nedavna medicinska dostignuća ubrzavaju borbu protiv raka. Donosimo 12 obećavajućih razvojnih smjerova.

Personalizirana cjepiva protiv raka

U Ujedinjenom Kraljevstvu su započeli pokusi s novim cjepivima koja pomažu imunološkom sustavu da cilja stanice raka i smanji rizik od ponovne pojave, uz manje nuspojava od tradicionalne kemoterapije.

Više od 200 pacijenata u nekoliko europskih zemalja sudjeluje u ovom istraživanju koje će biti završeno do 2027. godine.

Test za rano otkrivanje raka

Novi test razvijen u SAD-u može otkriti 18 ranih stadija raka analizom krvnih proteina, zbog čega bi se izbjegavali invazivni postupci. U malom uzorku test je točno identificirao stadij 1 raka kod 93 % muškaraca i 84 % žena, što otvara put za pristupačnije i isplativije metode screeninga.

Injekcija za liječenje raka koja traje sedam minuta

National Health Service (NHS) u Engleskoj uvodi brzu injekciju lijeka atezolizumab koja se primjenjuje u sedam minuta, umjesto dosadašnjeg intravenoznog infuziranja koje traje do sat vremena. Ova promjena smanjuje vrijeme liječenja i oslobađa resurse, što koristi i pacijentima i zdravstvenim djelatnicima.

Precizna onkologija

Precizna onkologija se fokusira na analizu genetske i molekularne kompozicije tumora pojedinih pacijenata kako bi se identificirali specifični mutacije koje potiču rast raka.

Ovaj pristup omogućava personaliziranu terapiju koja cilja rak s manje nuspojava, kao što je pokazao britanski projekt “The 100,000 Genomes Project”.

AI u liječenju raka

U Indiji se koriste AI (Artificial intelligence, eng. umjetna inteligencija) i strojno učenje za transformaciju liječenja raka, od ranog otkrivanja raka dojke do analize rendgenskih slika u područjima gdje nema stručnjaka za snimanje. Ove tehnologije obećavaju ubrzanje dijagnoze i liječenja.

U Indiji se koriste AI (Artificial intelligence, eng. umjetna inteligencija) i strojno učenje za transformaciju liječenja raka
FOTO: Shutterstock

Predviđanje rizika od raka pluća

Znanstvenici MIT-a (Massachusetts Institute of Technology) razvili su AI model koji može predvidjeti rizik od raka pluća čak šest godina unaprijed korištenjem niskodoznog CT skeniranja. Ovaj model može pomoći u ranijem otkrivanju raka pluća, koji je često teško dijagnosticirati u ranoj fazi.

Genetski tragovi raka

Istraživači u Cambridge University Hospitals analizirali su DNA 12.000 tumora raka, otkrivajući nove genetske mutacije povezane s različitim vrstama raka. Ova istraživanja pomažu znanstvenicima bolje razumjeti uzroke raka, poput izloženosti pušenju ili UV zračenju.

Tekuće i sintetičke biopsije

Tekuće biopsije, koje koriste uzorke krvi za otkrivanje raka, nude manje invazivan način dijagnoze u usporedbi s tradicionalnim biopsijama. Sintetičke biopsije također predstavljaju inovaciju koja može omogućiti otkrivanje raka u najranijim fazama.

CAR-T terapija

CAR-T terapija, koja preprogramira imunološke stanice za borbu protiv raka, pokazala je uspjeh u liječenju leukemije. Iako se još istražuje zbog zabrinutosti oko mogućih nuspojava, ova je terapija pomogla u postizanju dugoročne remisije kod nekih pacijenata.

Borba protiv raka gušterače

Rak gušterače, jedna od najsmrtonosnijih vrsta raka, bilježi napredak. Test razvijen na Sveučilištu u Kaliforniji San Diego otkrio je 95 % ranih stadija raka gušterače, a istraživanja genetskih faktora raka gušterače mogu dovesti do učinkovitijih tretmana.

Tableta za smanjenje rizika od raka dojke

Novi lijek, anastrozol, testira se u NHS-u kako bi se smanjio rizik od raka dojke kod žena. Lijek blokira enzim aromatazu koji smanjuje proizvodnju estrogena, čime pomaže u prevenciji raka dojke kod žena s visokim rizikom.

Globalni proboj u liječenju raka vrata maternice

U listopadu 2024. godine istraživači su najavili najveći proboj u liječenju raka vrata maternice u posljednja dva desetljeća.

U studiji provedenoj u 32 medicinska centra davanje kratke kemoterapije prije standardnog liječenja smanjilo je rizik od smrti i ponovne pojave raka za 40 %, što čini ovu terapiju novim potencijalnim standardom liječenja. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu