Neuropatska bol: Koji su simptomi, vrste i opcije liječenja?

Neuropatska bol

Neuropatska bol je bol uzrokovana oštećenjem ili poremećajem živaca, kralježnične moždine ili mozga. Za razliku od boli koja je rezultat vanjskih ozljeda ili bolesti, neuropatska bol proizlazi iz problema unutar živčanih vlakana, što znači da može biti uzrokovana ozljedama, bolestima ili infekcijama koje direktno zahvaćaju živčani sustav.

Neuropatska bol – simptomi

Simptomi neuropatske boli su:

  • osjećaj pečenja ili vrućine
  • trnci ili osjećaj “strujnog udara”
  • smanjena osjetljivost
  • preosjetljivost
  • anksioznost i depresija
  • atrofija mišića.

Vrste neuropatske boli

Postoji nekoliko vrsta neuropatske boli, a svaka od njih ima svoje specifične karakteristike:

  • periferna neuropatska bol – ovaj tip boli nastaje kada je oštećenje živaca u perifernim dijelovima tijela, kao što su ruke i noge; dijabetička neuropatija i postherpetična neuralgija (poslije herpesa) su primjeri ove vrste boli
  • centralna neuropatska bol – ovdje oštećenje ili disfunkcija nastaje u mozgu ili leđnoj moždini; bol može biti posljedica bolesti poput multiple skleroze, moždanog udara ili ozljede leđne moždine.
  • idiopatska neuropatska bol – u nekim slučajevima uzrok boli nije jasno definiran, a takvi slučajevi nazivaju se idiopatskima.
Vrste neuropatske boli
FOTO: Shutterstock

Liječenje neuropatske boli

Liječenje neuropatske boli zahtijeva multidisciplinaran pristup jer je bol često kronična i teško ju je potpuno eliminirati.

Predstavlja izazov jer je ovo vrsta boli koja nastaje uslijed oštećenja ili disfunkcije živčanog sustava te može biti kronična i teško podložna standardnim analgeticima. Ipak, postoje smjernice i pristupi koji mogu pomoći u kontroli i ublažavanju simptoma.

U nastavku su detaljno opisane smjernice za liječenje neuropatske boli, uključujući farmakološke, nefarmakološke i druge terapijske pristupe.

1. Farmakološko liječenje (tablete protiv neuropatske boli)

Farmakoterapija je temelj liječenja neuropatske boli. Neki lijekovi mogu biti učinkoviti u smanjenju simptoma i poboljšanju kvalitete života.

Antidepresivi

Antidepresivi, osobito triciklični antidepresivi (TCA) i selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina i noradrenalina (SNRI), često se koriste u liječenju neuropatske boli jer djeluju na regulaciju neurotransmitera koji su uključeni u prenos boli:

Amitriptilin je najpoznatiji TCA koji se koristi za neuropatsku bol. Djeluje tako da inhibira ponovnu pohranu serotonina i noradrenalina, povećavajući koncentraciju tih neurotransmitera u sinapsama i smanjujući bolnu percepciju. Učinkovit je u liječenju bolova poput dijabetičke neuropatije i postherpetičke neuralgije.

SNRI kao što su duloksetin i venlafaksin mogu biti također korisni, osobito u bolovima povezanim s dijabetesom i bolovima nakon herpesa (postherpetična neuralgija). Smanjuju bol i poboljšavaju funkcionalnost.

Antikonvulzivi (antiepileptici)

Antikonvulzivi su lijekovi koji se često koriste u liječenju neuropatske boli jer inhibiraju prekomjernu aktivnost živčanih stanica, što može smanjiti bol.

Gabapentin i pregabalin djeluju na kalcijeve kanale u živčanim stanicama, smanjujući oslobađanje neurotransmitera koji prenose bol. Gabapentin je često prvi izbor za neuropatske bolove, uključujući bolove uzrokovane dijabetičkom neuropatijom, postherpetičkom neuralgijom i trigeminalnom neuralgijom.

Pregabalin je sličan gabapentinu, ali se može koristiti i za liječenje generaliziranog anksioznog poremećaja.

tablete protiv neuropatske boli
FOTO: Shutterstock
Opioidi (analgetici)

Iako se opioidi (kao što su tramadol i morfij) mogu koristiti u liječenju teških neuropatskih bolova, oni se obično ne preporučuju kao prva linija terapije zbog rizika od ovisnosti i nuspojava. Opioidi se često koriste u slučajevima kada su drugi lijekovi neučinkoviti i kada bol postane neizdrživa.

Tramadol je blagi opioid koji također djeluje na ponovnu pohranu serotonina i noradrenalina. Iako se koristi za neuropatsku bol, važno je pratiti pacijente zbog mogućih nuspojava i ovisnosti.

Lokalna terapija

Lidokainske kreme ili flasteri (poput 5 % lidokainskog flastera) mogu biti korisni u liječenju bolova ograničenih na manja područja kože (npr. u postherpetičkoj neuralgiji). Flaster se nanosi izravno na bolno područje i ima lokalni učinak ublažavanja boli.

Kapsaicin u kremama i gelovima može smanjiti bol stimuliranjem specifičnih receptora na koži, što dovodi do smanjenja prijenosa boli. Kapsaicin se obično koristi u postherpetičkoj neuralgiji.

Drugi lijekovi

Osim lidokaina i kapsaicina, mogu se koristiti i drugi topički analgetici, poput mentola, koji imaju umirujući učinak na kožu.

2. Nefarmakološke terapije

Nefarmakološki pristupi mogu biti korisni kao komplementarni tretmani neuropatske boli.

Fizioterapija

Fizioterapija može pomoći u smanjenju bolova, poboljšanju pokretljivosti i smanjenju mišićne napetosti, s ciljem povećanja funkcionalnih sposobnosti, što veću neovisnost u svakodnevnim aktivnostima i unaprjeđenje kvalitete života.

Različite terapije uključuju:

  • elektroterapija – najčešće se koriste elektroanalgetske procedure, kao što je TENS, vrsta analgetske struje koja stimulira živace kako bi se smanjila bol; TENS (transkutana električna živčana stimulacija) metoda koristi male električne impulse za smanjenje boli
  • vježbe i istezanje – ovisno o vrsti neuropatske boli, ciljani fizički programi mogu pomoći u smanjenju napetosti i poboljšanju opće funkcionalnosti.
Liječenje neuropatske boli
FOTO: Shutterstock
Radna terapija

Uz fizioterapiju radna terapija također pridonosi povećanju funkcionalnih sposobnosti, što većoj neovisnosti u svakodnevnim aktivnostima i unaprjeđenju kvalitete života.

Psihološke terapije

Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) može pomoći pacijentima da se nose s boli na mentalnoj i emocionalnoj razini. Osobe koje pate od kronične boli često doživljavaju depresiju, anksioznost i stres, a KBT može smanjiti negativne emocionalne odgovore na bol.

Tehnike opuštanja, meditacija i mindfulness mogu pomoći pacijentima da bolje upravljaju percepcijom boli i smanje stres.

Akupunktura i masaže

Neki pacijenti smatraju akupunkturu i masaže korisnima u smanjenju simptoma neuropatske boli. Akupunktura, prema nekim istraživanjima, može poboljšati cirkulaciju i smanjiti bol kroz stimulaciju specifičnih točaka na tijelu.

3. Intervencijske terapije

Kada farmakološki tretmani i druge metode ne donose dovoljnu kontrolu boli, moguće je koristiti invazivne intervencije.

Neurostimulacija

Spinalna stimulacija uključuje implantaciju uređaja koji šalje električne impulse u leđnu moždinu, što može pomoći u smanjenju bola.

Dorsalni ganglijski stimulatori su uređaji koji mogu pomoći u liječenju neuropatske boli kod bolesnika s dijabetičkom neuropatijom ili postherpetičnom neuralgijom.

smjernice za liječenje neuropatske boli
FOTO: Shutterstock
Injekcije

Epiduralna steroidna injekcija (ESI) može u nekim slučajevima biti injicirana u epiduralni prostor kako bi smanjila upala koja može izazvati neuropatsku bol.

Injekcije botulinskog toksina mogu se koristiti za liječenje bolova povezanih s mišićnim spazmima i nekim oblicima neuropatske boli.

4. Multidisciplinarni pristup

S obzirom na kompleksnost neuropatske boli, najbolje rezultate često daje multidisciplinarni pristup, koji uključuje kombinaciju farmakoloških, nefarmakoloških i invazivnih terapija. Dostupne smjernice za liječenje neuropatske boli potiču multidisciplinarni pristup liječenju.

Osim toga, važno je stalno pratiti pacijentov odgovor na liječenje i prilagoditi terapiju prema potrebama.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Watson, J. C. Neuropatska bol. HeMED.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu