Kako dehidracija utječe na osobe s dijabetesom tipa 2?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Dehidracija nas može učiniti tromima i razdražljivima te sprječava tijelo da pumpa dovoljno krvi u vitalne organe poput srca, mozga, bubrega i mišića, prema dr. Robertu Rizzi, emeritusu profesoru medicine u Mayo Clinic. To može dovesti do lošeg funkcioniranja tijela, a postoje dokazi da čak i blaga dehidracija može negativno utjecati na krvne žile i krvni tlak, čak i kod zdravih osoba.
Zdravstveni rizici dehidracije kod osoba s dijabetesom tipa 2
Za one koji upravljaju dijabetesom tipa 2 dehidracija predstavlja poseban rizik. Dehidracija može uzrokovati pad krvnog tlaka i potaknuti oslobađanje hormona stresa, poput norepinefrina i epinefrina, koji mogu povisiti razinu šećera u krvi.
Visoka razina šećera u krvi, zauzvrat, može dovesti do učestalog mokrenja, što pogoršava dehidraciju u začaranom krugu. Jedna studija je pokazala da su osobe s dijabetesom tipa 2 koje su unosile samo 500 – 1000 ml vode dnevno tijekom tri dana imale lošije odgovore na razinu šećera u krvi zbog viših razina kortizola.
Iako je potrebno više istraživanja kako bi se razumio dugoročni utjecaj dehidracije na dijabetes, stručnjaci preporučuju da osobe s dijabetesom slijede smjernice američke Nacionalne akademije znanosti – 2,7 l vode dnevno za žene i 3,7 l za muškarce, pri čemu dio te količine dolazi iz hrane bogate vodom.
Može li dehidracija povećati rizik od dijabetesa tipa 2?
Iako dehidracija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, malo je istraživanja o tome povećava li kronična dehidracija rizik od preddijabetesa ili dijabetesa tipa 2. Prema dr. Rizzi, iako je dehidracija povezana s raznim zdravstvenim problemima, dijabetes obično nije jedan od njih.
Međutim, Anna Simos, certificirana edukatorica za dijabetes sa Stanforda, za Everyday Health ukazuje na studiju koja sugerira da osobe koje piju manje vode mogu imati veći rizik od povišenog šećera u krvi. Istraživači vjeruju da bi to moglo biti povezano s hormonom vazopresinom, koji signalizira bubrezima da štede vodu i jetri da proizvodi šećer u krvi, što može narušiti regulaciju inzulina tijekom vremena.
Veza između dehidracije i dijabetesa još se proučava, ali čini se da hidratacija pomaže u održavanju stabilnijih razina šećera u krvi, kaže Simos.
Kako ostati hidratiziran ako imate dijabetes tipa 2?
Bez obzira na nesigurnosti u istraživanjima, hidratacija je ključna za cjelokupno zdravlje, posebno za osobe s dijabetesom tipa 2. Evo nekoliko savjeta:
- balansirajte unos soli – iako previše soli može utjecati na krvni tlak, potrebna je određena količina soli kako bi se održala hidratacija, jer pomaže u regulaciji elektrolita
- pratite razinu glukoze kad je vruće – dehidracija je vjerojatnija pri visokim temperaturama, a održavanje hidratacije može pomoći u snižavanju šećera u krvi; držite svoje test trake i inzulin na hladnom i suhom mjestu kako bi zadržali točnost
- konzumirajte hidratantne namirnice – namirnice bogate vodom, poput dinje ili smrznutog grožđa, dobre su alternative za pijenje vode
- slušajte svoje tijelo – obratite pažnju na znakove žeđi jer održavanje dobre hidratacije pomaže u regulaciji razine šećera u krvi; Simos to naglašava svojim pacijentima te ističe da dehidracija može povećati razinu šećera u krvi zbog smanjenja razine tekućine u krvi.
Pročitajte i ove članke:
- Čajevi za dijabetes: Reguliraju šećer u krvi, smanjuju upalu i povećavaju osjetljivost na inzulin! Evo koji su najbolji
- Alkohol i šećerna bolest: Smiju li osobe oboljele od dijabetesa uopće piti alkohol? Nutricionistica otkriva koliko često i koju količinu
- Zabranjena hrana za dijabetičare: Nutricionistica otkriva koje namirnice mogu naglo i brzo povećati razinu šećera u krvi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Bucklin, S. i Migala, J. (2024). How Dehydration May Affect Type 2 Diabetes Management and Risk. Everyday Health.
- Johnson, E. C. i sur. (2017). Reduced water intake deteriorates glucose regulation in patients with type 2 diabetes. Nutrition Research, 43: 25–32.
- Roussel, R. i sur. (2011). Low Water Intake and Risk for New-Onset Hyperglycemia. Diabetes Care, 34(12): 2551–2554.