Ove namirnice trebate izbjegavati ako imate hipotireozu
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Liječenje hipotireoze može biti izazovno, a vaša prehrana igra ključnu ulogu u liječenju. Određeni nutrijenti značajno utječu na rad štitnjače, dok neke namirnice mogu spriječiti apsorpciju lijekova za štitnjaču.
Iako su neki čimbenici, poput genetike i okoliša, izvan vaše kontrole, vaša je prehrana nešto na što možete utjecati. Hrana koju odaberete može pomoći ili otežati upravljanje štitnjačom.
Zanimljivo, neke namirnice koje se često smatraju zdravima, kao što su vlakna i kava, možda će trebati umjereno konzumirati pri liječenju hipotireoze.
Druge namirnice, poput brze hrane, prerađenih grickalica, slatkih poslastica i alkohola, najbolje je izbjegavati jer su već u skladu s nezdravim prehrambenim navikama.
U nastavku je devet namirnica koje treba ograničiti ili izbjegavati kada imate problema s hipotireozom.
Proizvodi od soje
Soja može ometati apsorpciju hormona štitnjače, stoga se savjetuje pričekati nekoliko sati nakon konzumiranja hrane na bazi soje prije uzimanja lijeka.
Kupusnjače
Ovo povrće potencijalno može smanjiti apsorpciju joda, što utječe na funkciju štitnjače, ali morate jesti velike količine za značajne učinke.
Gluten
Hipotireoza je ponekad povezana s celijakijom. Prehrana bez glutena možda neće izravno poboljšati stanje štitnjače, ali opcije bogate vlaknima i cjelovitim žitaricama mogu pomoći kod uobičajenih simptoma hipotireoze.
Masna hrana (maslac, pržena hrana)
Hrana bogata mastima može spriječiti sposobnost tijela da apsorbira lijekove za štitnjaču i ometati proizvodnju hormona.
Slatka hrana (kolači, peciva)
Hipotireoza usporava metabolizam pa višak šećera može dovesti do debljanja bez ikakve nutritivne koristi.
Prerađena hrana
Često sadrži visoke razine natrija, što može povećati krvni tlak, što je rizik za osobe s hipotireozom.
Višak vlakana (grah, povrće)
Iako su vlakna zdrava, previše ih može ometati apsorpciju lijekova za štitnjaču, stoga se posavjetujte s liječnikom ako povećaavate unos vlakana.
Kava
Kofein može blokirati apsorpciju lijekova za štitnjaču pa je najbolje pričekati najmanje 30 minuta nakon uzimanja lijeka prije nego što popijete kavu.
Alkohol
Alkohol negativno utječe na razinu hormona štitnjače i sposobnost žlijezde da pravilno funkcionira. Preporučuje se ograničiti ili izbjegavati alkohol.
Pročitajte i ove članke:
- Hrana za štitnjaču: Nisu sve nepovoljne namirnice “zabranjene”! Nutricionistica otkriva koje su najbolje, a koje najviše štete
- Vitamini i minerali za štitnjaču: Ovo je 9 najvažnijih
- Obratite pozornost: Osam upozorenja da štitnjača radi probleme.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Goran Kočiš donosi “recept” za bolji život s dijabetesom
- Nova Studio
- 3 min čitanja
- Hobbs, H. (2024). What’s the Best Diet for Hypothyroidism? Healthline.
- Thompson Jr., D. (2024). 9 Foods to Avoid if You’re Diagnosed With Hypothyroidism. Everyday Health.
- Thyroid Issue? Here’s What To Eat and What To Avoid. (2024). Cleveland Clinic.