Jednostavnim trikom uklonite do 90 % mikroplastike u vodi!
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Era globalizacije dovela je do proliferacije mikroplastike, sitnih čestica prisutnih u zraku, vodi i tlu, obilježavajući ono što neki istraživači nazivaju “Plastičnim dobom”.
Ove čestice, definirane od strane različitih autoritativnih tijela, uključujući NOAA, UNEP i Europsku agenciju za kemikalije, kao netopljive čestice ispod pet milimetara duljine, sve su prisutnije u Zemljinim oceanima, atmosferi, pitkoj vodi i izvorima hrane.
Utjecaj mikroplastike na probavu
Studije su istraživale utjecaj mikroplastike na mikrobiom ljudskih crijeva. Studija objavljena u časopisu Nature 2022. sugerira da gutanje mikroplastike utječe i na sastav i raznolikost mikrobnih zajednica u debelom crijevu.
Napori za ublažavanje kontaminacije mikroplastikom u vodi doveli su do otkrića koja sugeriraju da bi prokuhavanje i filtriranje vode, korištenjem uobičajenih metoda sličnih pripremi čaja ili kave, moglo ukloniti do 90 % nano- i mikroplastike.
Ova se inkapsulacija zatim može ukloniti filtriranjem vode kroz filter za kavu.
Što se tiče učinaka mikroplastike na ljudski mikrobiom, dok razne studije ukazuju na promjene u sastavu crijeva zbog izloženosti mikroplastici, stručnjaci primjećuju da izravan utjecaj na ljudsko zdravlje ostaje nejasan. Čimbenici poput sanitarne prakse promijenili su crijevni mikrobiom, potencijalno utječući na stanja poput astme i upalnih bolesti crijeva.
Posljedice izloženosti mikroplastici
Kronična izloženost mikroplastici može dovesti do dugoročnih zdravstvenih problema kao što su probavni poremećaji, endokrini poremećaji, pretilost, kardiovaskularne bolesti i neurodegenerativni poremećaji. Ovi zdravstveni rizici često su pogoršani među marginaliziranim zajednicama s ograničenim pristupom čistoj vodi i hrani, jer su nerazmjerno izložene mikroplastici zbog okolišnih i socioekonomskih čimbenika.
Kako bi se suprotstavili učincima mikroplastike, preporučuje se održavanje zdravog crijevnog mikrobioma pre- i probiotičkim dodacima, kao i konzumacija fermentirane hrane, hrane bogate vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i polifenolima. Osim toga, određena veziva poput aktivnog ugljena ili gline mogu pomoći u uklanjanju toksina iz tijela, iako su potrebna daljnja istraživanja njihove učinkovitosti.
Pročitajte i ove članke:
- Svaki tjedan probavimo 5 g plastike: Vrijeme je da svi preuzmemo odgovornost! Ovo su 4 jednostavne navike koje mogu stvoriti velike promjene
- Nije horor film, nego stvarnost: Mikroplastiku udišemo, kupamo se u njoj, ima je i u posteljici
- Šokantni podaci iz susjedstva: Korijenje salate upija mikroplastiku iz automobilskih guma! Jedan aditiv nedavno uzrokovao masovni pomor ribe.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Cohen, F. (2024). Boiling tap water could remove up to 90% of the microplastics in it. Medical News Today.
- Tamargo, A. i sur. (2022). PET microplastics affect human gut microbiota communities during simulated gastrointestinal digestion, first evidence of plausible polymer biodegradation during human digestion. Sci Rep., 12: 528.