Kako prepoznati artritis? 15 – 18 % populacije ima neki oblik ove bolesti! Postoji više od 100 vrsta, a evo koji su zajednički simptomi
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Artritis je bolest široke učestalosti diljem svijeta i broji više od 100 vrsta, među kojima su najčešći reumatoidni artritis, osteoartritis, psorijatični artritis i drugi inflamatorni (upalni) artritisi. Usprkos brojnim istraživanjima, još se ne zna točan uzrok niti postoji lijek, već samo simptomatska terapija.
Svi tipovi artritisa dijele neke zajedničke karakteristike:
- infiltracija monocitima (vrsta bijelih krvnih stanica)
- upala
- oteknuće sinovijalne ovojnice u zglobu
- stvaranje koštanih izdanaka
- oštećenje zglobne hrskavice.
U nastavku saznajte kako prepoznati artritis.
Vrste artritisa
Gruba podjela je na upalni i neupalni artritis. Oteknuće zgloba, crvenilo, produljena jutarnja ukočenost i simetrična bol karakteristike su upalnog artritisa. Neupalni artritis prezentira se s boli koja se pogoršava pokretima i pogađa zglobove koji su najviše opterećeni težinom tijela, a jutarnja ukočenost traje kraće od jednog sata.
Preciznija podjela artritisa:
- osteoartritis
- giht
- reumatoidni artritis
- psorijatični artritis
- ankilozantni spondilitis
- reaktivni artritis
- bakterijski ili virusni artritis.
Simptomi – kako prepoznati artritis?
Ako se pitate kako prepoznati artritis, obratite pažnju na sljedeće simptome:
- bol u zglobu (ili zglobovima)
- osjetljivost na dodir
- ukočenost zglobova, ograničen opseg pokreta
- otečenost
- topla koža iznad zahvaćenog zgloba
- slabost mišića na strani oboljelog zgloba.
Kako otkriti artritis određene vrste?
Iznad navedeni simptomi općeg su karaktera koji se većinom javljaju u svim vrstama artritisa. No, neke vrste imaju još svoje značajke koje ih pomažu razlikovati:
- osteoartritis – asimetrična bol, jače pogođeni zglobovi koji nose tjelesnu težinu (npr. koljeno)
- reumatoidni artritis – češće obolijevaju žene, simetrično pogođeni zglobovi (najčešće šake), pojava otekline i deformacija zgloba s vremenom (više o tome kako prepoznati reumatoidni artritis pročitajte u članku “Reumatoidni artritis – simptomi, liječenje i prehrana“)
- psorijatični artritis – zahvaća više zglobova, ali i tetive te kožu i nokte (ljuštenje kože i deformacija oblika noktiju); ponekad je psorijaza skrivena unutar skalpa ili na mjestima pregiba
- ankilozantni spondilitis – uglavnom zahvaća kosti, mišiće i ligamente kralježnice te vodi do pojave tzv. bambus kralježnice zbog ukočenosti
- giht – nastaje zbog previsoke koncentracije urične kiseline u organizmu, obično pogađa nožni palac (ali može svaki zglob); uzrokuje bol, crvenilo i oteklinu.
Kada se obratiti liječniku?
Kada primijetite da simptomi traju već dulje vremena i ne prolaze, već se pogoršavaju i počinju ometati svakodnevne aktivnosti.
Liječenje i prevencija
Lijek ne postoji, ali pomaže tzv. simptomatska terapija koja uključuje analgetike i protuupalne lijekove – ibuprofen, kortikosteroidi te u autoimunim bolestima biološka terapija – sve u kombinaciji s fizikalnom terapijom.
Preventivne mjere su održavanje zdrave tjelesne težine kako bi se smanjio pritisak na zglobove, pravilna prehrana i umjerena fizička aktivnost više puta tjedno.
Pročitajte i ove članke:
- Bolni zglobovi (artralgija): Simptom koji ima različite uzroke, a može upućivati i na ozbiljne bolesti! Evo kako se prepoznaje i liječi
- Kurkuma i med za zglobove: Prirodna alternativa ibuprofenu! Evo kako sve pomaže i kako se koristi
- Čaj za reumatoidni artritis: Imamo popis 7 biljaka koje smiruju upalni proces i usporavaju razaranje hrskavice! Evo kako napraviti čajnu mješavinu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Arthitis. (2022). NHS.
- Tang, C. H. (2019). Research of Pathogenesis and Novel Therapeutics in Arthritis. Int J Mol Sci., 20(7): 1646.
- Coates, L. C. i Helliwell, P. S. (2017). Psoriatic arthritis: state of the art review. Clin Med (Lond)., 17(1): 65–70.
- Mobasheri, A. i Henrotin, Y. (2015). Biomarkers of (osteo)arthritis. Biomarkers, 20(8): 513–518.
- Pujalte, G. A. i Albano-Aluquin, S. A. (2015). Differential Diagnosis of Polyarticular Arthritis. Am Fam Physician., 92(1): 35–41.