Masna koža: Što je uzrokuje i kako brinuti o njoj?

Masna koža

Masna koža izlučuje prekomjernu količinu ulja koje sadrži masnoću koja pomaže kod zadržavanja vlage u koži. Često ostane začepljena s prljavštinom i sličnim stvarima pa se stvaraju miteseri, prištići (masna koža i bubuljice) i tamne mrlje.

Sebum, prirodno ulje koje proizvode seboreične žlijezde u koži, igra ključnu ulogu u održavanju kože podmazanom, hidratiziranom i zaštićenom. Pomaže u održavanju barijere kože, što sprječava dehidraciju i blokira patogene poput bakterija i virusa.

Unatoč svojim korisnim svojstvima, prekomjerna proizvodnja ulja može dovesti do začepljenih pora i izbijanja akni (zbog čega je masna koža sklona aknama).

Svi misle da masna koža tijela treba hidratantnu kremu. Istina je da svaka vrsta kože treba ovlaživač, ali nije istina da svaki tip kože treba dodatni ovlaživač. Masna koža se može opisati kao manje masna i vrlo masna.

Manje masna koža je normalna bez nanošenja hidratantne kreme, posebno ljeti, ali je suha tijekom zime. Ponekad će to rezultirati prištićima. Ova koža može biti rezultat problema s hidratacijom. Za ovaj tip kože se često pogrešno vjeruje da se mijenja s godišnjim dobom.

Neki ljudi misle da imaju masnu kožu ljeti, a suhu zimi samo zbog toga što je koža masnija tijekom ljeta, a tijekom zime postaje suha.

Problem nastaje kada se na masnu kožu nanose proizvodi namijenjeni suhoj koži.

Vrlo masna koža nikad ne postaje suha. Masna je tijekom ljeta i zime. Ovaj tip kože nikad ne treba korištenje hidratantne kreme i često izgleda sjajno. Pore su često velike i vrlo vidljive.

Kako znati imate li masnu kožu?

Masnu kožu možete prepoznati prema sljedećim simptomima:

  • imate proširene pore
  • postane masna vrlo brzo nakon čišćenja
  • imate osjećaj suhoće nakon čišćenja, ali kasnije koža postaje masna
  • vrlo često imate prištiće, mitesere i tamne mrlje.

Masna koža može biti rezultat i pogrešne njege, osobito ako činite nešto od navedenog:

  • perete lice više od dva puta dnevno
  • često koristite samo vodu za čišćenje kože
  • cijeli dan provedete bez korištenja hidratantne kreme
  • često koristite proizvode koji vam isušuju kožu.
masna koža lica i proširene pore
FOTO: Shutterstock

Masna koža – uzroci

Problemi kod masne kože nastaju ako činite sljedeće:

  • korištenje proizvoda za kožu koji je previše isušuju – ako masna koža postane previše isušena, proizvodit će više ulja
  • pretjerano češanje – povećava proizvodnju ulja
  • masna hrana – ulje i masnoća dolazi kroz pore i pogoršava masnu kožu
  • korištenje hidratantne kreme kad je vaša koža već premasna
  • loša prehrana, stres i hormoni.

Genetika također može predisponirati neke pojedince da proizvode više ulja od drugih. Hormonske promjene, posebno tijekom puberteta, trudnoće ili menopauze, također mogu stimulirati žlijezde lojnice, što dovodi do povećane proizvodnje ulja.

Što možete učiniti?

Jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za masnu kožu je odrediti imate li manje masnu kožu ili vrlo masnu i pravilno se brinuti za nju.

Ako vas muče masna koža lica i proširene pore, pravilno čišćenje dva puta dnevno je vrlo važno kako biste spriječili proširene pore.

Izbjegavajte korištenje preparata za čišćenje koji sadrže sulfat, koji uzrokuje stezanje kože odmah nakon čišćenja jer će to uzrokovati veću proizvodnju ulja nego što je to potrebno. Isto tako, izbjegavajte korištenje hidratantne kreme, a umjesto nje koristite serum kako biste hidratizirali vašu kožu.

Ako imate vrlo masnu kožu, taj serum koristite samo po noći, u suprotnom dva puta dnevno. Hidratizirajući serum ne samo da hidratizira kožu, nego je ostavlja glatkom i sjajnom. Kada je u pitanju masna koža lica, preporučuje se da nikad ne perete lice vrućom vodom. Parenje kože ne radite više od jednom tjedno, a posebno je korisno obavljati to noću.

Eksfolijacija može također biti učinkovit način za smanjenje viška ulja i poboljšanje teksture kože. Redovita upotreba papirića za upijanje može pomoći u apsorpciji sjaja tijekom dana. Osim toga, korištenje proizvoda za šminkanje dizajniranih za kontrolu ulja može poboljšati ukupni izgled kože.

Na kraju, neki profesionalni tretmani, poput botoksa i laserskih terapija, mogu biti preporučeni od strane dermatologa za smanjenje proizvodnje viška ulja.

Također, slijedite ove savjete:

  • razvijte dobar režim za brigu o masnoj koži
  • izbjegavajte masnu hranu
  • pijte puno vode
  • konzumirajte kofein, ali u umjerenim količinama
  • vježbajte
  • s promjenom vremena promijenite i vaš režim za kožu, ako je potrebno
  • uvijek pročitajte sve o različitim lijekovima koji koristite ili ćete koristiti i provjerite kako oni utječu na vašu kožu.
masna koža sklona aknama
FOTO: Shutterstock

Masna koža lica kod muškaraca

Masna koža lica kod muškaraca često je rezultat hormonalnih promjena i genetike, što može dovesti do povećane proizvodnje sebuma. Upravljenje masnom kožom zahtijeva redovitu njegu, uključujući korištenje blagih sredstava za čišćenje i hidratantnih krema bez ulja.

Masna koža – prirodni lijek

Prirodni lijekovi za masnu kožu uključuju upotrebu sastojaka poput čajevca, aloe vera i limunovog soka, koji pomažu u regulaciji proizvodnje ulja. Osim toga, redovita eksfolijacija s prirodnim pilingom može pomoći u uklanjanju mrtvih stanica kože i smanjenju začepljenih pora. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Schleehauf, B. (2024). How to control oily skin. AAD.
  2. Singh, M. (2023). Skincare: Expert Shares Effective Tips To Manage Oily SkinNDTV.
  3. Trent, J. T. (2023). Expert Tips for Controlling Oily SkinHealthnews.

Ocijenite članak

3.78 / 5   65

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: masna koža, masna koza lica, Masno lice, hidratantna krema za masnu kožu, krema za masnu kožu, krema za masno lice, njega masne kože, krema za masnu kozu lica, hidratantna krema za masno lice, kreme za masnu kozu, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu