Rajski plin: Do 55 % žena je imalo pozitivno iskustvo pri porodu! Evo koje su prednosti i nuspojave
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Rajski plin, kemijska tvar iza čijeg se imena krije mješavina 50 % dušikovog oksida i 50 % kisika, inhalacijski je anestetik i analgetik koji se uobičajeno koristi u općoj anesteziji te stomatologiji.
Upotreba rajskog plina prilikom poroda u hrvatskim bolnicama nije raširena metoda, dok je u Velikoj Britaniji, Finskoj, Australiji i Novom Zelandu često korišten, a u SAD-u raste trend potražnje za istim.
Što je rajski plin?
Rajski plin je mješavina 50 % dušikovog oksida i 50 % kisika koji imaju analgetski (protiv boli) učinak. Ne uklanja bol u potpunosti, ali smanjuje je na podnošljivu razinu i opušta mišiće.
Rajski plin – iskustva
Većina žena ima pozitivna iskustva s rajskim plinom jer je jednostavan za korištenje i mogu si same dozirati količinu. Rodilja dobije masku koju sama pridržava te je u bilo kojem trenutku može sama ukloniti.
Plinu je potrebno oko 15 – 20 sekundi da započne djelovanje, a udahne se u trenu kad započne trud. Preporučuju se polagani, duboki udasi.
Prednosti rajskog plina
Prednosti rajskog plina su sljedeće:
- siguran je za majku, fetus/novorođenče te okolno osoblje
- ne ometa opuštanje hormona koji se inače oslobađaju tijekom poroda (oksitocin) te nema kontraefekta na fiziologiju i proces poroda
- ne utječe na budnost novorođenčeta
- ne utječe na dojenje
- ne povisuje rizik za reanimaciju novorođenčeta
- pomaže opuštanju i smanjenju boli prilikom poroda
- u bilo kojem trenutku žena može prekinuti udisanje i zatražiti neku drugu metodu analgezije.
Rajski plin – nuspojave i rizici
Rizici i nuspojave povezani s upotrebom rajskog plina su:
- umjerena sedacija
- vrtoglavica
- mučnina
- povraćanje
- ako se rajski plin upotrebljava kao anestetik (a ne analgetik, dakle u višim koncentracijama) dulje od pet sati, povećava rizik neurotoksičnosti povezane s manjkom vitamina B12
- promjene tlaka u unutarnjem uhu (ne preporučuje se ženama koje su imale nedavnu operaciju uha).
Prema nekoliko istraživanja, između 45 – 55 % žena imalo je pozitivno ili vrlo pozitivno iskustvo rađanja uz korištenje rajskog plina u usporedbi s epiduralnom analgezijom gdje je taj postotak bio nešto niži, ali ne drastično te još uvijek predstavlja češće upotrebljavan analgetik za vrijeme poroda.
Rajski plin – cijena
Jedino Županijska bolnica Čakovec nudi rajski plin svakoj ženi koja ga zatraži jer se inače dobiva na medicinsku indikaciju nakon procjene koliko ženu boli i koliko je anksiozna te ima li srčanih bolesti ili drugih oboljenja zbog kojih se njegova upotreba izbjegava. U Čakovcu rodilje koriste rajski plin besplatno.
Također, rajski plin dostupan je u Općoj bolnici Zabok, KBC-u Sveti Duh i KBC-u Sestre Milosrdnice u Zagrebu te Osijeku i Slavonskom Brodu. Međutim, prije naručivanja u ambulante potrebno je raspitati se o dostupnosti.
Pročitajte i ove članke:
- Kako potaknuti porod? Evo koji su znakovi otvaranja i što učiniti u slučaju prolaska termina
- Iskustva s poroda: Tri žene progovaraju o strahovima, očekivanjima i svemu što su prošle sa psihološkog aspekta
- Beba na zadak: Položaj koji se javlja u 3 – 5 % poroda, a može ugroziti zdravlje majke i bebe! Evo kako se može spriječiti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Što jede Donald Trump? Stručnjaci se čude što je još živ
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Likis, F. E. i sur. (2014). Nitrous Oxide for the Management of Labor Pain. Anesthesia & Analgesia, 118(1): 153–167.
- Nitrous Oxide During Labor. American Pregnancy Association.