Streptokok kod odraslih
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Streptokoki su vrsta bakterija koja je uzročnik čestih bolesti kod ljudi. Dijele se u više skupina s obzirom na njihovu mogućnost razgradnje hemoglobina: alfa-hemolitički, beta-hemolitički i gama-hemolitički streptokoki. Beta-hemolitički streptokoki dijele se još na A i B grupu prema Lancefieldovoj klasifikaciji.
alfa-hemolitički | S. pneumoniae S. viridans |
beta-hemolitički | S. pyogenes S. agalactiae |
gama-hemolitički | Enterococcus |
Grupa A beta-hemolitičkog streptokoka odgovorna je za najčešće infekcije koje se javljaju u ljudi:
Grupa A beta-hemolitičkog streptokoka odgovorna je za najčešće infekcije koje se javljaju u ljudi:
- streptokokna upala grla,
- šarlah,
- impetigo,
- toksični šok sindrom,
- celulitis (upala dubljih slojeva kože),
- nekrotizirajući fasciitis (duboka kožna, ponekad i mišićna infekcija, češća kod intravenskih ovisnika o drogama).
Grupa B uzrokuje infekcije krvi (sepsu), upalu pluća i meningitis u novorođenčadi.
Streptokokne infekcije mogu zahvatiti bilo koji dio ljudskog tijela, no najčešće su to grlo (upala ždrijela) i koža (impetigo, celulitis). Osim njih, podložni su pluća, mozak i bubrezi također.
Kasne komplikacije (par tjedana od prvotne streptokokne infekcije) koje se mogu javiti su reumatska groznica i akutni glomerulonefritis koji zahvaća bubrege. Srećom su danas te bolesti rjeđe zbog rane dijagnoze primarnog uzroka i početka liječenja antibioticima.
Streptokok bez temperature
Rijetko, streptokokne infekcije nemaju uobičajeni simptom povišene tjelesne temperature čime se, primjerice upala grla, lako može previdjeti za virusnu upalu. Potrebno je napraviti pomnu dijagnostičku obradu i uzeti briseve tkiva s ciljem otkrivanja uzročnika i ispravnog liječenja.
Kako se riješiti streptokoka?
Antibiotici su prva linija terapije. Liječnik propiše terapiju penicilinom ili nekom njegovom zamjenom u slučaju alergije na penicilin te je potrebno vrlo ozbiljno shvatiti svoju bolest i uzimati lijek prema uputama liječnika.
Uzimanje antibiotika ne smije se prekinuti na svoju volju (u slučaju primjećivanja nuspojava ili alergije, odmah se javite vašem liječniku) te je izuzetno važno provesti terapiju do kraja.
Liječenje streptokoka bez antibiotika
Streptokokna infekcija ne liječi se prirodnim metodama, već isključivo antibioticima. Pojavom penicilina znatno su olakšane i skraćene tegobe koje nosi sa sobom streptokokna infekcija.
Ako osoba odluči prekinuti započetu terapiju antibiotikom, treba imati na umu da iako joj se trenutno zdravstveno stanje čini boljim, za par dana može nastati naglo pogoršanje na koje prvotni antibiotik više možda neće djelovati zbog razvijene bakterijske rezistencije.
Tijekom trajanja bolesti uzrokovane streptokokom, čovjek si može dodatno olakšati simptome konzumiranjem više tekućine kako ne bi dehidrirao ili uzimanjem paracetamola za smanjenje povišene tjelesne temperature (ako ona prelazi razinu iznad 38 stupnjeva). No te metode ne predstavljaju prve mjere liječenja streptokoka, već samo pomažu bržem oporavku.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Pet bolesti koje se često pogrešno dijagnosticiraju
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
Izvori:
- Streptococcal Infections. MSD manual.
- Streptococcal Infections. MedlinePlus.