Biljke protiv vlage: Nisu samo vizualno privlačne, već mogu spriječiti razvoj plijesni! Evo koje su

Biljke protiv vlage

Vlaga u domu može biti dugotrajan problem, uzrokujući ne samo strukturalna oštećenja, već i stvaranje okruženja pogodnog za rast plijesni.

Dok se za suzbijanje vlage obično koriste odvlaživači i ventilacijski sustavi, prirodnije i estetski ugodnije rješenje leži u snazi biljaka.

Evo koje su najbolje biljke protiv vlage.

Biljke protiv vlage u stanu

Sobne biljke protiv vlage ne samo da povećavaju vizualnu privlačnost vašeg životnog prostora, već mogu igrati i ključnu ulogu u održavanju optimalne razine vlažnosti.

Nekoliko biljnih vrsta poznato je po svojoj sposobnosti upijanja viška vlage iz zraka, odnosno po tome što djeluju kao prirodni odvlaživači zraka. Spatifilum, zeleni ljiljan i bostonska paprat odličan su izbor za stanove jer uspijevaju u zatvorenim prostorima i djeluju kao prirodni sakupljači vlage.

Ove biljke djeluju tako da upijaju vodu kroz svoje korijenje i otpuštaju je u zrak kroz proces poznat kao transpiracija. Ovaj prirodni mehanizam pomaže u održavanju uravnotežene razine vlage u vašem domu, sprječavajući nakupljanje vlage koja može dovesti do raznih problema, uključujući neugodne mirise i respiratorne tegobe.

Pročitajte članak “Kućne biljke koje pročišćavaju zrak: Njihov učinak potvrdila je NASA! Evo koje su i kako utječu na zdravlje“.

Biljke protiv vlage u stanu
FOTO: Shutterstock

Biljke protiv vlage u zidovima

Vlaga unutar zidova može biti ozbiljniji problem, često dovodeći do oštećenja konstrukcije i opasnosti po zdravlje. Uključivanje biljaka koje upijaju vlagu može biti učinkovito rješenje. Razmislite o postavljanju svekrvinog jezika u tegli ili aloe vere blizu zidova sklonih vlazi. Ove biljke ne samo da dodaju dašak zelenila, već i apsorbiraju vlagu iz zraka, pomažući u stvaranju zdravijeg životnog okruženja.

Osim toga, uključivanje biljaka penjačica poput bršljana može imati dvostruku svrhu. Ne samo da dodaju atraktivan vizualni element, već i njihovo korijenje prianja uz zidove pa može pomoći apsorbirati višak vlage i spriječiti širenje iste. Ključno je odabrati biljke koje su prikladne za unutarnje uvjete i koje mogu uspijevati u specifičnom okruženju vašeg doma.

Druge prednosti sobnih biljaka

Osim sposobnosti upijanja vlage, sobne biljke nude brojne druge prednosti.

Otpuštaju kisik, poboljšavaju kvalitetu zraka i stvaraju umirujuću atmosferu.

Strateškim postavljanjem ovih biljaka u područja sklona vlazi ne samo da rješavate trenutni problem, već i uživate u dodatnim pogodnostima zelenijeg i živopisnijeg unutarnjeg prostora.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

3.33 / 5   3

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: biljka koja skuplja vlagu, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu