Štitnik za zube za spavanje: Tko ga treba koristiti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Štitnik za zube za spavanje, također poznat kao zaštita za zube za spavanje, štitnik ugriza ili štitnik zubi, uređaj je dizajniran za zaštitu zuba od stiskanja i brušenja tijekom spavanja, što je stanje koje pogađa više od 30 % odraslih. Štiti zube od oštećenja, boli u čeljusti, povlačenja desni i podržava bolji san te zdravlje usne šupljine.
Važno je ne miješati noćne štitnike sa sportskim štitnicima zubi, koje sportaši nose kako bi zaštitili zube od ozljeda tijekom fizičkih aktivnosti.
Štitnik za zube za spavanje – prednosti
Nošenje štitnika može pomoći u ublažavanju ili sprječavanju problema povezanih s:
- bruksizmom – stanje u kojem osoba steže ili škripi zubima; simptomi uključuju trošenje zubne cakline, bol u čeljusti, blokiranje ili klikove u čeljusti, udubljenja na jeziku i oštećenje obraza
- apnejom u snu i PAP terapiju – iako noćni štitnici nisu prvi izbor za liječenje apneje u snu, mogu pomoći osobama s blagom do umjerenom apnejom održavanjem dišnih puteva otvorenima i sprečavanjem blokiranja grkljana; mogu biti alternativa za one kojima PAP terapija nije ugodna jer su tihi, prijenosni i jednostavni za upotrebu
- ortodontskim aparatićima – ako imate aparatić za zube, vaš stomatolog može preporučiti noćni štitnik kako bi zaštitio zube od brušenja tijekom noći
- poremećajima temporomandibularnog zgloba (TMJ) – noćni štitnik može pomoći u smanjenju boli uzrokovane stiskanjem i brušenjem zuba, iako njegova učinkovitost za TMJ poremećaje nije dovoljno potvrđena.
Štitnik za zube za spavanje – rizici i nuspojave
Iako noćni štitnici po mjeri nude udobnost, potrebno je neko vrijeme da se naviknete na njih, osobito ako ih nosite svaku noć. Opcije kupljene u trgovinama mogu uzrokovati iritaciju ili nelagodu ako nisu dobro prilagođene. Nuspojave mogu uključivati suhoću usta, prekomjernu proizvodnju sline ili pomicanje zuba.
Neodgovarajuće čišćenje noćnog štitnika može dovesti do nakupljanja bakterija, što povećava rizik od propadanja zuba ili bolesti. Pažljivo slijedite upute za čišćenje kako biste održali higijenu.

Vrste i prilagodba
Odabir pravog štitnika ovisi o vašim potrebama i budžetu. Bitno je birati štitnike bez BPA jer BPA ima veze sa zdravstvenim rizicima poput hormonalnih poremećaja i bolesti srca.
Noćni štitnici po mjeri
Noćni štitnici po mjeri najbolji su za prevenciju brušenja i stiskanja zuba. Specifično su izrađeni za vaše zube koristeći dentalne otiske, bilo s pastom za otiske ili digitalnim skenerom. Iako su skuplji, nude najbolju zaštitu jer savršeno pristaju, zadržavaju oblik i traju dulje od štitnika kupljenih u trgovinama.
Štitnici po mjeri mogu trajati godinama, a važno je donijeti ih na redovne preglede kod stomatologa kako bi provjerio njihovo pristajanje i čišćenje.
Isplati li se nabaviti noćni štitnik od stomatologa?
Ako imate aparatić ili dentalne radove poput krunica ili implantata, najbolje je konzultirati stomatologa prije nego što koristite štitnik kupljen u trgovini, jer nepravilna upotreba može oštetiti aparatić ili radove.
Opcije u ljekarnama
Štitnici kupljeni u ljekarnama nisu tako izdržljivi kao oni po mjeri i može ih biti potrebno mijenjati svakih nekoliko mjeseci. Opcije su:
- štitnici s univerzalnom veličinom – ovi štitnici su jeftini, ali mogu izazvati nelagodu jer nisu prilagođeni vašim zubima
- boil-and-bite štitnici – ovi se štitnici mogu oblikovati pomoću vruće vode, stvarajući prilagodbu vašim zubima, iako su jeftiniji od štitnika po mjeri, nude bolju podršku od univerzalnih
- prilagođeni štitnici putem pošte – ovi vam omogućuju da kod kuće uzmete otisak i pošaljete ga proizvođaču kako bi napravio štitnik za vaše zube.
Čišćenje noćnog štitnika
Redovito čišćenje je važno kako bi se izbjeglo nakupljanje bakterija. Čistite ga s hladnom vodom, sapunicom i čuvajte u ventiliranoj kutiji. Izbjegavajte čišćenje u vrućoj vodi ili izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti.
Pročitajte i ove članke:
- Savjeti za prehranu s novom protezom za zube
- Zašto trebate znati od čega je napravljen vaš zubni konac?
- Znate li što sve može uništiti vaše zube?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

12 namirnica koje imaju više kalcija od čaše mlijeka
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Pugle, M. (2025). Mouth Guards for Sleep: Pros and Cons. Verywell Health.
- Marks, J. (2024). Do I Need a Dental Health Mouth Guard? WebMD.
- Mouth Guard. (2023). Cleveland Clinic.