Invazivni karcinom dojke: Liječnik otkriva što trebate znati

Invazivni karcinom dojke

Rak dojke koji se proširio u okolno tkivo dojke poznat je kao invazivni rak dojke. Većina karcinoma dojke je invazivna, ali postoje različite vrste invazivnog raka dojke. Dva najčešća tipa su duktalni invazivni karcinom dojke i invazivni lobularni karcinom dojke. Upalni rak dojke i trostruki negativni rak dojke također su vrste invazivnog raka dojke.

Duktalni invazivni karcinom dojke

Ovo je najčešći tip raka dojkeoko osam od 10 invazivnih karcinoma dojke su duktalni karcinomi. Ova vrsta raka počinje u stanicama koje oblažu mliječni kanal dojke. Odatle rak probija stijenku kanala i raste u obližnja tkiva dojke. U ovom trenutku se može proširiti (metastazirati) u druge dijelove tijela kroz limfni sustav i krvotok.

Rutinske mamografije otkrivaju duktalni invazivni karcinom dojke prije nego što postoje vidljivi simptomi, a kada se pojave, mogu uključivati:

  • promjena veličine, oblika ili konture dojke
  • masa ili kvržica, koja se može činiti mala poput zrna graška
  • kvržica ili zadebljanje u blizini dojke ili ispod pazuha koje traje tijekom menstrualnog ciklusa
  • promjena u izgledu ili osjećaju kože na dojci ili bradavici – može izgledati udubljeno, naborano, ljuskavo ili upaljeno i pocrvenjelo
  • stvrdnuto područje ispod kože poput mramora
  • iscjedak prozirne ili krvave tekućine iz bradavice.

Postoji pet stadija invazivnog duktalnog karcinoma:

  • stadij 0 – rak je lokaliziran u mliječnim kanalima; ova faza je također poznata kao neinvazivni duktalni karcinom in situ
  • stadij I (1) – rak se proširio izvan mliječnih kanala na tkivo dojke, ali se nije proširio na limfne čvorove; u nekim slučajevima rak može biti u limfnim čvorovima, ali ne i u okolnom tkivu dojke
  • stadij II (2) – manji tumor se nalazi u jednom do tri limfna čvora; veliki tumor koji se nije proširio na limfne čvorove također je stupanj II
  • stadij III (3) – postoji rak u više od tri limfna čvora; rak koji uzrokuje upalu kože dojke također je stadij III invazivnog duktalnog karcinoma
  • stadij IV (4) – invazivni duktalni karcinom nalazi se u drugim organima poput jetre, pluća, mozga ili prsnog koša; može biti u kostima ili limfnim čvorovima u udaljenijim dijelovima tijela.
Stupnjevi stanica raka temelje se na tome koliko stanice raka izgledaju kao normalne stanice gledane pod mikroskopom.

Kada medicinski patolozi postavljaju stupnjeve stanica raka, ispituju tri dijela ili aspekta stanice i svakom aspektu ili dijelu daju ocjenu. Ponekad patolozi koriste izraze “dobro diferenciran”, “umjereno diferenciran” ili “slabo diferenciran” umjesto broja.

Tri razreda su:

  • gradus 1 (dobro diferenciran) – stanice raka sporo rastu i više nalikuju nekanceroznim stanicama dojke
  • gradus 2 (umjereno diferenciran) – stanice rastu brže od stanica stupnja 1 i više nalikuju stanicama raka nego normalnim stanicama (invazivni karcinom dojke gradus 2)
  • gradus 3 (slabo diferencirani) – stanice izgledaju vrlo drugačije od nekanceroznih stanica i vjerojatno će rasti i širiti se brže od stanica stupnja 1 i stupnja 2 (invazivni karcinom dojke gradus 3).
najagresivniji karcinom dojke
FOTO: Shutterstock

Invazivni lobularni karcinom dojke

Oko jedan od 10 invazivnih karcinoma dojke je invazivni lobularni karcinom. Invazivni lobularni karcinom počinje u žlijezdama dojke koje proizvode mlijeko, a može se širiti (metastazirati) na druge dijelove tijela.

Invazivni lobularni karcinom dojke može biti teže otkriti fizičkim pregledom i slikanjem, poput mamografije, nego invazivni duktalni karcinom, a u usporedbi s drugim vrstama invazivnog karcinoma veća je vjerojatnost da će zahvatiti obje dojke.

Otprilike jedna od pet žena s ovom vrstom raka dojke mogla bi imati rak obje dojke u trenutku kada im je dana dijagnoza.

Manje uobičajeni tipovi invazivnog raka dojke

Postoje neke posebne vrste raka dojke koje su podvrste invazivnog karcinoma. Rjeđi su od gore navedenih karcinoma dojke i svaki tipično čini manje od 5 % svih karcinoma dojke. Često se nazivaju prema značajkama stanica raka, poput načina na koji su stanice raspoređene.

Upalni rak dojke je rijedak. Čini samo 1 – 5 % svih karcinoma dojke. Iako je to vrsta invazivnog duktalnog karcinoma, njegovi simptomi, izgledi i liječenje su različiti. Uzrokuje simptome upale dojke poput oticanja i crvenila, što je uzrokovano stanicama raka koje blokiraju limfne žile u koži uzrokujući da dojke izgledaju “upaljeno”.

Trostruko negativni rak dojke je najagresivniji karcinom dojke koji se razlikuje od drugih vrsta invazivnog raka dojke po tome što ima tendenciju bržeg rasta i širenja, manje mogućnosti liječenja i lošiju prognozu.

Izraz “trostruko negativan rak” dojke odnosi se na činjenicu da stanice raka nemaju receptore za estrogen ili progesteron (ER ili PR) i također ne proizvode ništa ili ne previše proteina zvanog HER2. Stanice raka su “negativne” na sva tri testa.

Invazivni karcinom dojke - prognoza
FOTO: Shutterstock

Invazivni karcinom dojke – prognoza

Neki od njih mogu imati bolju prognozu nego uobičajeni invazivni duktalni karcinom. To uključuje:

  • adenoidno cistični (ili adenocistični) karcinom
  • adenoskvamozni karcinom niskog stupnja (ovo je vrsta metaplastičnog karcinoma)
  • medularni karcinom
  • mucinozni (ili koloidni) karcinom
  • papilarni karcinom
  • tubularni karcinom.

Neki podtipovi imaju iste ili lošije prognoze od invazivnog duktalnog karcinoma. To uključuje:

  • metaplastični karcinom (većina tipova, uključujući karcinom vretenastih stanica i skvamozni karcinom, osim adenoskvamoznog karcinoma niskog stupnja)
  • mikropapilarni karcinom
  • mješoviti karcinom (ima značajke i invazivnog duktalnog i invazivnog lobularnog).

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Invasive Ductal Carcinoma. (2024). Cleveland Clinic.
  2. Invasive breast cancer. (2023). Cancer research UK.
  3. Invasive Breast Cancer (IDC/ILC). (2021). American Cancer Society.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu