Kemijska kontracepcija – vrste, prednosti i mane
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Kemijska kontracepcijska sredstva (spermicidna sredstva) se kod nas rijetko primjenjuju, najčešće u kombinaciji s mehaničkom kontracepcijom (kondom, dijafragma). Sastoje se od neutralne baze koja mehaničkim putem sprječava prodor spermija u ušće maternice, i aktivne tvari koja svojim biokemijskim djelovanjem onesposobljuje spermije za njihovu biološku ulogu. Njihova učinkovitost je mala i iznosi svega 3-11%.
Od davnina su razni narodi koristili prirodne materijale kao spermicide. Tako su stari Egipćani koristili med, akaciju, pa čak i krokodilski izmet, Japanci loptice bambusovog papira, muslimanke vrbino lišce, a žene sa Pacifika morski korov. Spominju se i druga sredstva, između ostalih i spužvice natopljene limunovim sokom.
Danas spermicidi dolaze u sljedećim oblicima:
- kreme
- gelovi
- pjene
- spužvice
- tablete koje se utiskuju što dublje u rodnicu neposredno prije svakog odnosa
Spermicid se stavlja u rodnicu aplikatorom prije spolnog odnosa. Puno djelovanje imaju desetak minuta nakon stavljanja u rodnicu i ono se smanjuje nakon 1-2 sata, što treba uzeti u obzir tijekom spolnog odnosa.
Tablete, čepići i kreme se pod utjecajem tjelesne temperature u vagini tope i pretvaraju u gustu masu koja stvara barijeru za spermije. Međutim, djelotvornost traje samo za vrijeme jedne ejakulacije. Nakon umetanja navedenih sredstava može se osjetiti lagano peckanje ili osjećaj topline, budući da može doći do nadraživanja sluznice. Moguće je da i partner osjeti lagano peckanje na penisu.
Glavna kemijska sredstva koja djeluju spermicidno su octoxynol, menfegol, benzalkonium chlorid, nonoxynol-9.
Prednosti spermicida:
- rabe se samo za vrijeme odnosa,
- ne treba ih propisati liječnik,
- jednostavna uporaba pomoću aplikatora,
- spermicidi se mogu staviti u rodnicu i do 1 sat prije spolnog odnosa,
- mogu pojačati vlaženje rodnice.
Nedostaci spermicida:
- niska učinkovitost,
- lokalna iritacija zbog alergije ili osjetljivosti,
- češće urinarne infekcije.
Osobe koje imaju česte vaginalne i urinarne infekcije te česte spolne odnose imaju povećani rizik od nuspojava spermicida, te bi trebale razmisliti o drugim oblicima kontracepcije. Da bi se izbjegle nuspojave, neki liječnici ne preporučuju korištenje spermicida više od tri puta mjesečno. Treba napomenuti da spermicidi ne štite od spolno prenosivih bolesti .
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja