Poboljšajte kvalitetu sna bez tableta
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Prosječna odrasla osoba spava od 6 do 8 sati svake noći. Žene se više žale na tegobe sa spavanjem nego muškarci, a one postaju češće sa starenjem. Stres, ubrzani način života, uznemirenost mogu uzrokovati probleme sa spavanjem ili nesanicu.
Često ne možemo zaspati jer nismo u stanju prekinuti razmišljanje i brigu. Kronična nesanica ometa nas u fizičkim i mentalnim aktivnostima tijekom dana, smanjuje našu radnu sposobnost, smanjuje spretnost i brzinu refleksa tijekom vožnje automobila te može izazvati anksioznost, depresiju i druge zdravstvene tegobe.
Kako poboljšati kvalitetu sna?
- Prije spavanja nemojte gledati uzbuđujuće televizijske programe, posebno akcijske i horor-filmove te dokumentarne emisije uznemiravajućeg sadržaja.
- Neka krevet u kojem spavate bude udoban (izaberite onaj koji je dovoljno tvrd da pruža potporu, ali da u isto vrijeme ne vrši pritisak na kukove i ramena).
- Temperatura u spavaćoj sobi treba biti ugodna (istraživanja pokazuju da većini ljudi odgovara oko 18.5 C).
- Spavaća soba mora biti zamračena i tiha.
- Najmanje dva sata prije spavanja nemojte jesti obilne obroke ni piti kavu, crni ili zeleni čaj.
- Kupanje u toploj kupki, u kojoj je dodana šaka morske soli (i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande) djeluje opuštajuće i pomoći će vam da zaspite brže.
- Ako ostanete budni više od pola sata, ustanite i radite nešto drugo (vježbe disanja, yoga, ispijanje biljnog čaja uz prigušeno svjetlo i upaljenu svijeću, čitanje lagane literature idealne su aktivnosti za „uspavljivanje“).
- Krećite se dovoljno tijekom dana.
- Prije spavanja popijte šalicu toplog mlijeka ili biljnog čaja. Biljni čajevi koji pomažu spavanju su: kamilica, valerijana, matičnjak, lipa i lavanda.
- Na jastuk za spavanje stavite jastučić od lavande (možete ga napraviti i sami), a za intenzivniji san, ukapajte na jastuk nekoliko kapi eteričnog ulja lavande.
- Ako je uzrok nesanice stres, postoje pozitivni načini da se nosite s njim: krenite na tečaj meditacije, opuštanja, yoge, vježbi disanja ili radionice.
Kada potražiti liječničku pomoć?
- Ako poremećaji spavanja traju duže od 2 tjedna.
- Ako konstantno imate noćne more.
- Ako se bojite da bi vaš umor mogao negativno utjecati na posao koji radite ili obiteljske odnose.
- Ako uz nesanicu imate i druge simptome kao što su: intenzivna glavobolja, neutaživa žeđ, noćno znojenje, temperatura, bolovi u trbuhu ili vratu, mišićni grčevi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Ne trebaju vam utezi!
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Članak objavljen: