EMDR terapija: Pomaže kod PTSP-a i raznih psihičkih poremećaja! Evo o čemu je riječ
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

EMDR terapija (engl. Eye Movement Desensibilisation and Reprocessing) je psihoterapijski tretman usmjeren na ublažavanje simptoma povezanih s traumatskim sjećanjima i emocionalnim poteškoćama koje su rezultat visokostresnih životnih iskustava.
Studije koje se bave istraživanjem učinaka psihoterapijskih tretmana ističu kako je EMDR terapija vrlo učinkovita čak i u kratkoročnim periodima primjene, iako mnogi smatraju da je za traumatska iskustva i doživljaj teške emocionalne boli potrebno više vremena.
Smatra se da je ova vrsta tretmana primjenjiva kod traumatskih iskustava u okviru PTSP-a (obiteljsko nasilje, kriminalna djela, prirodne katastrofe, ratovi i sl.), a koristi se i u tretmanu različitih vrsta psihičkih poremećaja (npr. anksioznih poremećaja).
Kako je nastala EMDR terapija?
EMDR terapija je prvotno nastala 1987. godine, a tri godine poslije je dorađena u oblik koji se i danas primjenjuje.
Osnovala ju je američka psihologinja Francine Shapiro, a istraživanja su u višestrukim primjerima dokazala djelotvornost ovog tretmana u smanjenju i ublažavanju simptoma nastalih uslijed doživljene traume (opsesivne i ometajuće misli, anksiozni poremećaji, noćne more i flashbackovi) koji ograničavaju klijenta u svakodnevnom radnom funkcioniranju.
Naime, osnivačica ove terapije otkrila je sasvim slučajno da pokreti očiju lijevo-desno u trenutku pojave problema u mislima utječu na otklanjanje takvih misli i njihovo vraćanje u drugačijem obliku, manje stresnom i intenzivnom.
Time je uočila vezu između doživljene traume i promjena u živčanom sustavu, odnosno određenog disbalansa koji nastaje u hormonskom sustavu i tako poremeti adekvatno funkcioniranje, zbog čega osoba započne povezivati određene zvukove, slike, emocije ili druge fizičke senzacije s doživljenom traumom na neurološkoj razini.

Kako se provodi EMDR terapija?
Doslovni prijevod engleskog naziva (engl. Eye Movement Desensibilisation and Reprocessing) zapravo objašnjava primarni način na koji djeluje ova vrsta tretmana.
Naime, prvo se radi na brzoj desenzibilizaciji (smanjenje osjetljivosti na određeni podražaj) traumatskih sjećanja, a nakon toga slijedi kognitivno restrukturiranje (prepoznavanje i promjena disfunkcionalnih i iskrivljenih misli, emocija i ponašanja).
Naime, nakon svakog doživljenog traumatskog iskustava osoba na neurološkoj razini povezuje određeni događaj s različitim podražajima koji se kasnije formiraju u simptome u različitim oblicima (npr. flashbackovi, noćne more, opsesivne misli, kompulzivne radnje i sl.).
Pomoću setova pokreta očiju lijevo-desno ili nekih drugih sličnih formi (naizmjenično lupkanje po lijevoj i desnoj ruci ili nozi, zvučni signali u lijevom pa desnom uhu i sl.) koji aktiviraju neurološki sustav obrade informacija terapeut stvara sigurnu situaciju za klijenta kako bi se mogao prisjetiti traume te kreiranjem adekvatnijeg odgovora na istu u njemu postavlja ravnotežu i razrješavanje veze između negativnog događaja i posljedičnog ponašanja, misli ili emocije.
Terapeut postepeno dovodi klijenta do prorade i odbacivanja disfunkcionalnih informacija povezanih s traumom te stvara nove pozitivne obrasce koji ga vode prema razrješenju negativne veze s traumom te ponovnom uspostavljanju ravnoteže u svojem psihofizičkom stanju.
U sljedećem jednostavnom videozapisu ćete najbolje shvatiti kako funkcionira EMDR.
EMDR terapija – iskustva
Smatra se da EMDR terapija može olakšati pristup i obradu informacija traumatskih sjećanja i drugih nepovoljnih životnih iskustava.
Tako je moguće prekinuti vezu između traume i negativne posljedice te postaviti adaptivnije rješenje koje će se stabilizirati i s vremenom traumu prestati povezivati s negativnim ishodom već s oslobađajućim spoznajama koje osobi omogućuju neometano svakodnevno funkcioniranje.
Da bi osoba pristupila EMDR terapiji i zaista imala pozitivno, iscjeljujuće iskustvo, potrebno je proći prethodne inicijalne razgovore na temelju kojih će se procijeniti stanje i stupanj spremnosti te intenzitet rada.
Smatra se da EMDR terapija već nakon samo nekoliko seansi dovodi osobu u adaptivnije stanje funkcioniranja, ali moguće je da kod nekih osoba terapija potraje ili jednostavno ne postigne željeni učinak u zadovoljavajućoj mjeri.
U tim situacijama osoba može nastaviti daljnji psihoterapijski tretman prorade traume do potencijalne prilike za novi pokušaj ili jednostavno odustati od EMDR metode ako smatra da joj ne pruža željeni učinak.
EMDR terapija – cijena
Cijena EMDR terapije ovisi o trajanju, a obično se odvija u seansama 60 – 90 minuta. Prosječna cijena je otprilike 70 eura po satu, a provodi je psihoterapeut koji je završio dugogodišnju edukaciju za primjenu EMDR metode na više razina (više informacija pronađite na internetskoj stranici https://www.emdr-croatia.org/).
Prije odluke za proradu traumatskog iskustva pomoću ove metode provodi se obvezni razgovor na temelju kojeg se dogovara plan terapijskog rada kako bi se došlo do željenih pozitivnih učinaka. U bilo kojem trenutku klijent može odustati od daljnje terapije ako smatra da mu ista ne odgovara ili se u njoj ne osjeća sigurno i spremno za dublju proradu traumatskog iskustva.
Pročitajte i ove članke:
- Izbjegavanje razgovora o traumi vodi do PTSP-a! Psihijatar Darko Marčinko otkriva kako traumatska iskustva ostaviti u prošlosti i bolje živjeti
- Umjetna inteligencija može pomoći u dijagnosticiranju PTSP-a?
- Vrste psihoterapije: Ne znate koju odabrati? Imamo popis dostupnih psihoterapijskih pravaca u Hrvatskoj, a evo i o čemu ovisi odabir.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Dijeta s rajčicama: Do pet kilograma manje u tjedan dana?
- Zrinka Babić
- 3 min čitanja
- Shapiro, F. (2025). What is EMDR Therapy? EMDR Institute, Inc.
- Tuftan, K. (2024). EMDR terapija posttraumatskog stresnog poremećaja u kontekstu socijalne skrbi. Psychē: Časopis studenata psihologije, 7: 182–207.
- Shapiro, F. (2017). Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) Therapy, Third Edition: Basic Principles, Protocols, and Procedures. Guilford Press: New York.
- Oren, E. M. D. R. i Solomon, R. (2012). EMDR therapy: An overview of its development and mechanisms of action. European Review of Applied Psychology, 62(4): 197–203.