Dva rizična faktora za demenciju koja se mogu spriječiti

liječenje gubitka vida i snižavanje LDL kolesterola moglo bi smanjiti rizik od razvoja demencije

Istraživači su analizom različitih studija otkrili dva dodatna čimbenika rizika za demenciju. Novo izvješće sugerira da bi liječenje gubitka vida i snižavanje LDL kolesterola moglo smanjiti rizik od razvoja iste.

Nalazi pokazuju da je oko 7 % slučajeva demencije povezano s visokim LDL kolesterolom u srednjoj životnoj dobi, dok je 2 % povezano s neliječenim gubitkom vida kasnije u životu.

Ovo istraživanje, koje je u časopisu The Lancet objavilo 27 članova Lancetove komisije za demenciju, temelji se na njihovim nalazima iz 2020., koji su identificirali 12 drugih promjenjivih čimbenika rizika za demenciju, uključujući nedostatak tjelesne aktivnosti, pušenje i zagađenje zraka.

Suočavanje sa svih 14 čimbenika rizika moglo bi spriječiti ili odgoditi do 45 % slučajeva demencije.

Glavni autor Gill Livingston za Health je izrazio optimizam te napomenuo da, iako je uvođenje promjena izazovno, dokazi naglašavaju načine na koje pojedinci mogu smanjiti rizik od demencije.

demencija pogađa pogađa oko 6,7 milijuna Amerikanaca u dobi od 65 godina i starijih
FOTO: Shutterstock

Svakodnevni izbori značajno utječu na zdravlje mozga

Procjenjuje se da demencija, neurološko stanje koje utječe na kognitivne sposobnosti, pogađa oko 6,7 milijuna Amerikanaca u dobi od 65 godina i starijih, a očekuje se da će se taj broj značajno povećati do 2060. godine.

Istraživači su pregledali više studija kako bi potvrdili da su i visok kolesterol i neliječeni gubitak vida značajni čimbenici rizika. Također su naglasili da bi ciljanje na te čimbenike moglo pomoći u smanjenju rizika od demencije, posebno među ranjivim skupinama kao što su manjine i oni s nižim socioekonomskim statusom.

David Eagleman, neuroznanstvenik, je za Health istaknuo kako je demencija posljedica kombinacije genetskih, okolišnih i životnih čimbenika, a naši svakodnevni izbori značajno utječu na zdravlje mozga.

Gubitak vida smanjuje mentalnu stimulaciju i društveni angažman, dok visoki LDL kolesterol može ograničiti protok krvi u mozgu, što povećava rizik od demencije. Srećom, ti se rizici mogu promijeniti ranom intervencijom.

Strategije prevencije, uključujući kontrolu kolesterola i zdravlje vida, mogle bi pomoći u usporavanju kognitivnog pada. Redoviti pregledi, prilagodbe načina života i kognitivne procjene mogu igrati ključnu ulogu u održavanju zdravlja mozga kako ljudi stare. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Higgins, L. (2024). Researchers Identify Two New Preventable Risk Factors for DementiaHealth.
  2. Livingston, G. i sur. (2024). Dementia prevention, intervention, and care: 2024 report of the Lancet standing Commission. The Lancet, 404(10452): 572–628.
  3. Livingston, G. i sur. (2020). Dementia prevention, intervention, and care: 2020 report of the Lancet Commission. The Lancet, 396(10248): 413–446.

Saznajte više o demenciji u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu