Drijemate preko dana? Znanstvenici su uočili povezanost između prekomjernog dnevnog spavanja i teške neurodegenerativne bolesti
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Znanstvenici su istražili potencijalnu vezu između Alzheimerove bolesti i povećanog drijemanja, sugerirajući da prekomjerno dnevno spavanje može biti i simptom i doprinos napredovanju simptoma Alzheimerove bolesti.
Nalazi se temelje na studiji koja je uključivala 1.401 stariju odraslu osobu, pokazujući da dok se drijemanje općenito povećava s godinama, Alzheimerova bolest više nego udvostručuje godišnje povećanje učestalosti i trajanja drijemanja.
Produljeno drijemanje povezano je s pogoršavanjem kognitivnih sposobnosti
Studija sugerira da bi produljeno drijemanje moglo biti povezano s pogoršanjem kognitivnih sposobnosti godinu dana kasnije. Istraživanje naglašava da samo drijemanje ne uzrokuje izravno Alzheimerovu bolest, ali može biti čimbenik rizika, kao što je pokazao podatak da 66 % veću vjerojatnost kognitivnog oštećenja imaju osobe koje dnevno drijemaju 120 minuta ili više.
Trajanje drijemanja ističe se kao ključni čimbenik, a kraće drijemanje (manje od 30 minuta) potencijalno ima neutralne ili čak pozitivne učinke na kognitivni pad. Međutim, čini se da je duže drijemanje povezano s negativnim učincima, iako razlozi ostaju nejasni.
Preporuke za spavanje
Što se tiče preporuka za spavanje za pacijente s demencijom, znanstvenici tvrde da je, kao i većini odraslih, potrebno 7 – 9 sati sna po noći. Međutim, priznaju da se rasporedi spavanja mogu razlikovati za osobe s Alzheimerovom bolešću, nudeći savjete Nacionalnog instituta za zdravlje za poboljšanje kvalitete sna za osobe s tim stanjem, kao što su povećana fizička aktivnost, smanjenje unosa kofeina, ograničavanje drijemanja, uredan raspored spavanja i sl.
Drijemanje može biti i znak stanja i faktor rizika za pogoršanje simptoma. To naglašava potrebu za daljnjim istraživanjem kako bi se razumio odnos između trajanja drijemanja i kognicije. Osobama koje osjećaju pretjerani umor dulje od 2 – 3 tjedna savjetuje se da posjete liječnika kako bi identificirali potencijalne temeljne uzroke, uzimajući u obzir čimbenike kao što su poremećaji spavanja ili nuspojave lijekova.
Pročitajte i ove članke:
- Drijemate tijekom dana ili nemate tu naviku? Novo znanstveno otkriće pokazuje kako kratki dnevni san utječe na vaš mozak
- Kognitivni pad: Važno je razlikovati prirodno starenje od bolesti! Psihologinja otkriva značenje ovog pojma i kako ga usporiti
- Alzheimerova demencija: Liječnik otkriva uzroke i simptome bolesti koja je uvijek fatalna.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Li, P. i sur. (2023). Daytime napping and Alzheimer’s dementia: A potential bidirectional relationship. Alzheimers Dementia, 19(1): 158–168.
- West, M. (2023). The link between napping and Alzheimer’s. Medical News Today.