Koji je Trumpov plan za zdravstvenu skrb za SAD?

Donald Trump

Kampanja novog američkog predsjednika Donalda Trumpa obilježena je neusklađenim stavovima o raznim pitanjima, uključujući zdravstvenu skrb. Evo pregleda kako bi prava na reprodukciju, Zakon o pristupačnoj skrbi (ACA) i javno zdravlje mogli biti pogođeni.

Trump o pravima na reprodukciju

Odluka o poništenju presude Roe v. Wade iz 2022. godine bila je moguća zahvaljujući Trumpovom imenovanju trojice sudaca Vrhovnog suda koji su protiv pobačaja. Ipak, nedavno je zauzeo umjereniji stav te sugerirao da bi zakone o pobačaju trebale donositi savezne države i obećao da će staviti veto na svaki zakon koji bi uveo zabranu pobačaja na nacionalnoj razini.

Iako je izrazio podršku iznimkama u slučajevima silovanja, incesta ili prijetnje majčinom životu, te su iznimke u praksi pokazale svoju neučinkovitost, jer se sve više trudnica diljem zemlje suočava s uskraćivanjem kritične skrbi za pobačaj, čak i kada su njihovo zdravlje, život ili buduća plodnost ugroženi.

Njegov stav o medikamentoznom pobačaju također nije jasan. Iako nije isključio zabranu mifepristona – ključnog lijeka koji se koristi za medikamentozni pobačaj – izjavio je da neće provoditi Zakon Comstock iz 1873. godine, koji bi zabranio slanje pilula za pobačaj poštom.

Trumpov pristup kontracepciji izazvao je kontroverze. Njegova je administracija omogućila poslodavcima s moralnim prigovorima da izbjegnu pružanje pokrića za kontracepciju koje zahtijeva ACA.

Tijekom kampanje je obećao zaštititi pristup in vitro oplodnji (IVF), čak i nakon što su IVF tretmani obustavljeni u Alabami prema presudi koja izjednačava zakone o nepravednoj smrti s nerođenom djecom izvan maternice.

Također je obećao da će državne osiguravajuće kompanije pokrivati troškove IVF-a za žene koje ga trebaju.
Trumpov plan za zdravstvenu skrb za SAD
FOTO: Guliver image

Trump i Zakon o pristupačnoj skrbi

Unatoč nedavnim tvrdnjama da nikad nije namjeravao ukinuti ACA, Trumpovi pokušaji da ga demontira dobro su dokumentirani. Njegova je administracija 2020. godine zatražila od Vrhovnog suda da ukine ACA, što bi ostavilo 23 milijuna Amerikanaca bez zdravstvenog osiguranja.

Također je predstavio Zakon o američkoj zdravstvenoj skrbi (AHCA), koji je imao za cilj promijeniti uvjete za Medicaid i oslabiti zaštitu za prethodna zdravstvena stanja, iako zakon na kraju nije prošao u Senatu. Tijekom kampanje Trump je obećao zamijeniti ACA sustavom pristupačnijeg zdravstvenog osiguranja, no svoje je ideje opisao nejasno, nazivajući ih “konceptima plana.”

Tijekom predsjedničke debate 2024. priznao je nedostatke ACA i predložio poboljšanja bez konkretnih detalja, samo navodeći da njegova administracija “radi na stvarima” kako bi ga zamijenila.

Trump i javno zdravlje

Trumpov prvi mandat uvelike je obilježila pandemija COVID-19, koju je često minimizirao. Promicao je neprovjerene tretmane poput hidroksiklorokina i ideju o ubrizgavanju dezinficijensa.

U posljednjim danima prije izbora spomenuo je mogućnost davanja značajne zdravstvene uloge Robertu F. Kennedyju Jr., poznatom skeptiku kad su u pitanju cjepiva, i rekao da bi Kennedy imao slobodne ruke u reguliranju zdravlja, hrane i lijekova.

Ova se sugestija pojavila u trenutku kada su stope cijepljenja djece u SAD-u već padale, što je doprinijelo ponovnoj pojavi bolesti poput ospica. Međutim, imenovanje Kennedyja na čelo agencija poput CDC-a ili FDA-e zahtijevalo bi odobrenje Kongresa, što čini takav potez malo vjerojatnim. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Guliver image

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu