Elektrostimulacija mišića: Koristi se u fizikalnoj terapiji, ali sve je popularnija u fitnessu!

Elektrostimulacija mišića

Elektrostimulacija mišića je oblik elektroterapije u kojoj se mišićne kontrakcije izazivaju električnim impulsima različitog intenziteta i oblika.

Ova metoda pomaže održavanju kvalitete mišićnih vlakana kod oštećene živčane inervacije te jača mišiće oslabljele uslijed neaktivnosti (atrofije)​. U praksi se primjenjuje kod različitih stanja, od neuroloških i ortopedskih poremećaja do postoperativne rehabilitacije.

Uređaji koji to omogućuju zovu se elektrostimulatori mišića. Putem prijenosnih elektroda postavljenih na kožu oni daju impulsne struje koje potiču nehotične kontrakcije mišića, na način sličan treniranju mišića kod vježbanja.

Elektrostimulacija - fizikalna terapija
FOTO: Shutterstock

Elektrostimulacija – fizikalna terapija

Elektrostimulacija (EMS) je u medicinskoj praksi najčešće dio fizikalne terapije i rehabilitacije. Fizioterapeuti je rabe za jačanje oslabljenih mišićnih skupina (npr. nakon udarnih oštećenja živaca ili operacija), za ublažavanje boli i poboljšanje cirkulacije u tretiranom području.

Prema stručnim analizama, neuromuskularna električna stimulacija (NMES) je pokazala značajne koristi kod rehabilitacije pacijenata nakon oštećenja leđne moždine ili moždanog udara​.

Primjerice, studije su potvrdile da postoperativna primjena NMES‑a kod pacijenata kojima je ugrađena totalna endoproteza koljena (umjetno koljeno) značajno smanjuje bol i ubrzava oporavak – bolesnici su brže hodali, imali su jače mišiće kvadricepsa i lakše savladavali stepenice u usporedbi s uobičajenom fizikalnom terapijom​.

Dugoročno, EMS pomaže očuvanju mišićne mase i funkcije kod starijih osoba sa sarkopenijom te smanjuje atrofiju mišića poslije ortopedskih zahvata (npr. operacije rotatorne manžete ili koljena)​. EMS se također koristi za jačanje kvadricepsa i smanjenje boli kod osteoartritisa koljena​.

U svim tim slučajevima elektrostimulacija mišića djeluje kao dopuna vježbanju – time što aktivira veliki broj motoričkih jedinica i potiče sinkroniziranu kontrakciju mišića, što može biti teško ostvariti samo voljnim naporom kod slabih ili nepokretnih bolesnika.

Elektrostimulacija u fizikalnoj terapiji često je usmjerena na poboljšanje općeg stanja pacijentasmanjenje kronične boli, opuštanje napetih mišića i poboljšanje lokalne cirkulacije. Iako TENS (transkutana električna nervna stimulacija) primarno služi za liječenje boli, NMES se u rehabilitaciji definira kao samostalan tretman za jačanje mišića.

Upravo zato neki izvori ističu da se elektrostimulacija mišića nalazi u sklopu većine programa fizikalnih terapija u kojima je potrebno pojačati oslabljele mišiće​.

Pacijenti nakon ozljeda ili bolesti često prolaze kroz protokole koji kombiniraju EMS sa senzornom stimulacijom i terapijskim vježbama kako bi se ubrzala obnova mišićne snage i funkcije.
elektrostimulatori mišića
FOTO: Shutterstock

Elektrostimulacija mišića u sportu i rekreaciji

EMS se sve više koristi i izvan klinika – u sportu, fitnessu i wellnessu. Mnogi sportaši koriste elektrostimulaciju za brži oporavak nakon teških treninga ili ozljeda. Proizvođači marketinški tvrde da EMS može pomoći u smanjenju masnog tkiva i eliminaciji celulita te u ublažavanju bolova nakon napornih aktivnosti.

Istraživači su ispitali EMS trening i kod rekreativaca i kod elitnih sportaša (ragbijaša, hokejaša, košarkaša) i uglavnom su zabilježili poboljšanje mišićne snage i izvedbe u skupinama koje su trenirale s elektrostimulacijom​.

Primjerice, studije su pokazale da kombinacija vertikalnog skoka s ciljanom neuromuskularnom stimulacijom jača eksplozivnu snagu više nego sam trening skokova​.

U modernim teretanama nude se i tzv. EMS treninzi (npr. nošenje odijela s elektrodama) gdje osposobljeni treneri vode cijelo tijelo stimulacijom mišića tijekom kratkih treninga (20 – 30 minuta).

Međutim, stručnjaci ističu da elektrostimulacija nije zamjena za klasično vježbanje; ona dopunjava trening povećanjem aktiviranih motoričkih jedinica kada bolesnik ili vježbač ne mogu dovoljno aktivirati mišiće samom voljom​.

Korisnička iskustva potvrđuju da se EMS obično koristi uz druge oblike treninga – npr. korisnici navode da elektrostimulacija pomaže pri regeneraciji i oporavku mišića nakon vježbanja, ali da sami ne sagorijevaju značajne količine masti​.

Ipak, zbog popularnosti u fitness centrima, sve je više prijenosnih EMS uređaja za kućno vježbanje i rehabilitaciju rekreativaca.

Elektrostimulacija mišića - iskustva
FOTO: Shutterstock

Elektrostimulacija mišića – iskustva

Načelno su iskustva nakon elektrostimulacije pozitivna, sami tretmani nisu neugodni ni bolni. Mnogi ljudi se odlučuju provoditi i elektrostimulaciju mišića sami u kućnim uvjetima. Postoje elektrostimulatori mišića (terapeutski elektrostimulator mišića) za kućnu upotrebu koji su relativno jednostavni za primjenu i većina je zadovoljna rezultatima koje daju.

Preporuka je prije primjene elektrostimulacije mišića savjetovati se s liječnikom ili fizioterapeutom kako biste znali da je sigurna za vas jer, iako je riječ o sigurnoj metodi, svejedno postoje kontraindikacije.

Kontraindikacije za elektrostimulaciju su:

  • upalne bolesti, akutne bolesti i infekcije
  • oštećenja i bolesti kože
  • strana metalna tijela
  • nekroza tkiva
  • ugrađen pacemaker
  • trudnoća.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu