Urasli nokat – uzroci, simptomi i liječenje
- 6 komentara
- 6 min čitanja
Gotovo svaka peta osoba ima problem s urastanjem nokta u meso na nozi. Problem se najčešće javlja kod žena, a vrlo često je posljedica nošenja neadekvatne obuće. Urasli nokat je stanje koje je definirano urastanjem nokta u kožu i meso koji okružuju nokat.
Rezultat urastanja nokta u meso je bol, crvenilo, oticanje, a u nekim slučajevima i inficiranje odnosno upala mesa oko nokta.
Urasli nokti obično se javljaju na nožnom palcu, a većinom je posljedica nepravilnog rezanja nokta.
Brigu o noktima možete voditi sami, međutim ako je bol jaka ili se širi, liječnik ili pediker može poduzeti mjere koje su potrebne za ublažavanje boli, te vam pomoći da izbjegnete komplikacije koje urasli nokat može uzrokovati.
U slučaju da imate dijabetes ili neko drugo zdravstveno stanje koje uzrokuje slabu cirkulaciju u nogama, tada ste kandidat s povećanim rizikom od komplikacija koje urasli nokat uzrokuje.
Urasli nokat na ruci također nije neuobičajena pojava. U slučaju da primijetite urastanje nokta na ruci javite se vašem liječniku, umjesto da odete kod pedikera i tražite sloj gela koji će prikriti stanje ali vam osigurati i infekciju zbog koje biste mogli izgubiti ne samo jedan nokat, nego sve.
Uzroci uraslog nokta
Urasli nokat može vrlo brzo dovesti do upale mesa koje okružuje nokat. Ako se upala ne počne tretirati na vrijeme, infekcija se može proširiti dublje u nokat. Na urastanje nokta utječu sljedeći faktori:
- nedovoljna pozornost prilikom odabira i kupovine obuće,
- pad imuniteta,
- genetska predispozicija (netko u obitelji imao problema s urastanjem noktiju),
- nošenje obuće koja je premala, preuska i neprilagođena obliku stopala,
- nepravilno rezanje noktiju na stopalima,
- ozljeda nokta (sport, ples i dr.),
- nokti koji su prirodno zaobljeniji.
Simptomi uraslog nokta
Urasli nokti se većinom javljaju na palčevima nožnih prstiju. U većini slučajeva nokat urasta s jedne strane, a rjeđe s obje strane nokta.
Simptomi uraslog nokta uključuju:
- bol i osjetljivost uz jednu ili obje strane nokta,
- bolovi na nožnom palcu oko nokta,
- crvenilo oko noktiju na nogama,
- oticanje mesa oko noktiju,
- infekcija tkiva oko noktiju na stopalima.
Posavjetujte se s liječnikom ako osjetite veliku neugodu i bol u nožnom prstu ili vam se pak stvara gnoj i crvenilo koje izgleda kao da se širi.
Također, ako uz to bolujete od dijabetesa ili neke druge bolesti koja uzrokuje loš dotok krvi u noge i stopala, preporučljivo je da odmah posjetite liječnika kako ne bi došlo do komplikacija.
Upala mesa oko nokta na nozi
Upala mesa oko nokta na nozi predstavlja veliki problem. Gnoj i bolovi su posljedica upale koja je uzrokovana urastanjem nokta. U slučaju da dođe do upale ovakvog tipa, nemojte primjenjivati nikakve metode kućnog liječenja. Ako je riječ o upali primijetit ćete žućkastu ili bjelkastu tekućinu (urasli nokat gnoj).
Bolovi na nožnom palcu oko nokta nisu neuobičajena pojava ako je riječ o upali nokta. U nekim slučajevima bolovi mogu onemogućiti normalno kretanje.
Čim primijetite da je došlo do infekcije javite se vašem liječniku koji će ovisno o slučaju odlučiti kako dalje postupati.
Upaljen nožni palac reakcija je na dubinsko prodiranje infekcije.
Urasli nokat – prevencija
Urastanje noktiju nije teško spriječiti. Ako imate problem urastanja nokta, svaku večer prije spavanja pregledajte nokte na nogama, redovito vodite brigu o podrezivanju noktiju ili to prepustite profesionalnom pedikeru (urasli nokat pediker). U slučaju da imate gljivice na noktima, nemojte isprobavati lakove za nokte prije nego se riješite problema gljivica i urastanja nokta.
Gotovo svaka žena voli lijepu obuću, međutim lijepa obuća često nije udobna te potiče nastajanje ovog problema. Birajte cipele koje nemaju previsoku potpeticu budući da će vam noga kliziti prema dolje, te će prsti i nokti biti potisnuti prema naprijed. Osim što je bolno, može dovesti do urastanja nokta, a u nekim slučajevima i do potpunog otpadanja nokta.
U slučaju da imate problem urastanja nokta ili imate genetsku predispoziciju za to, izbjegavajte nositi ‘špicoke’, balerinke, starke ili bilo koju drugu obuću koja je pri vrhu suviše uska. Ako vaše stopalo nije prirodno usko, svakako birajte obuću koja više odgovara anatomiji vašeg stopala.
Nokte uvijek podrezujte od ruba, a ne od sredine. Izbjegavajte zaobljivanje noktiju. Prilikom rezanja noktiju pripazite da nokte ne skratite previše. Nakon redovitog podrezivanja, nokte uvijek nastojte što bolje isturpijati.
Investirajte u kvalitetnu turpijicu i pribor za održavanje noktiju.
Liječenje uraslog nokta
Ako nije došlo do upale, liječenje uraslih noktiju može se vršiti kućnim metodama i posjetom pedikeru prije nego nastanu teže komplikacije. Tijekom liječenja uraslih noktiju, izbjegavajte nošenje neudobne obuće.
Ako kućni lijekovi nisu pomogli u liječenju uraslog nokta, liječnik vam može preporučiti:
- Podizanje nokta – pri pojavi crvenila i boli, ali ne i gnoja, liječnik vam može pažljivo podići urastao nokat i staviti pamuk ili neko drugo sredstvo ispod njega. Tako ga odvaja od kože i pomaže mu da raste iznad ruba kože. Kod kuće ćete trebati natapati prst i mijenjati pamuk.
- Djelomično uklanjanje noktiju – za teže slučajeve uraslog nokta na stopalima (crvenilo, bol i gnoj), liječnik može ukloniti urasli dio nokta. Prije ovog postupka, liječnik može privremeno umrtviti prst anestezijom.
- Uklanjanje noktiju iz tkiva – ako se vaš problem konstantno ponavlja i uzrokuje komplikacije i infekcije, liječnik vam može predložiti uklanjanje dijela nokta ispod tkiva. Taj postupak može spriječiti da taj dio nokta ponovno raste. Liječnik će koristiti kemikalije, laser ili druge metode.
Također, liječnik vam može preporučiti korištenje antibiotika, posebice ako je prst zaražen ili postoji mogućnost da će do zaraze doći.
Bitno je napomenuti kako postoje razne metode liječenja ovog problema. Danas se primjerice može naručiti spravicu za podizanje nokta koju su izumili Japanci. Riječ je o uređaju koji mehanički mijenja kut rasta nokta. Dizajniran je za liječenje uraslih noktiju i zanoktica. Premda izgleda komplicirano, vrlo ga je jednostavno koristiti.
Spravicu možete nabaviti po cijeni od 220 kuna.
Urasli nokat – operacija
Budući da se urasli nokat ne može u potpunosti izliječiti prirodnim metodama, sve više osoba pristupa kirurškom oblikovanju nokta. Operacija uraslog nokta podrazumijeva uklanjanje bočnog dijela nokta koji je zahvaćen infekcijom.
Danas se primjenjuje metoda u kojoj se odstrani uski dio nokta koji urasta, te nema potrebe za šivanjem. Operacija u pravilu traje 10 minuta i izvodi se u lokalnoj anesteziji.
Rana nakon operacije relativno brzo zarasta, ali je potrebno mirovati barem 3 dana. Konci se vade nakon 10 dana, a nakon 3 tjedna se može početi s dugim šetnjama i vježbanjem.
Urasli nokat – prirodno liječenje (urasli nokat – recept za samopomoć)
Postoji li za urastanje nokta prirodni lijek? Naravno da postoji. U većini slučajeva je upalu moguće spriječiti pravovremenom reakcijom i kućnim liječenjem. Kućno liječenje je korisno prije nego se manifestira urastanje nokta u meso.
- Natečenost, bol i osjetljivost oko nokta možete ublažiti toplom vodom. Stopala namačite najmanje 15 minuta dnevno. Natapanje možete ponavljati barem 2 puta dnevno (ujutro i navečer).
- Oko ruba uraslog nokta uvijek imajte komadić vate (neka bude blago podmetnut pod nokat tako da ga podiže prema gore).
- U ljekarni možete nabaviti gorku sol koja će omekšati kožu stopala, a pomoći će u ublažavanju infekcije. Noge je u gorkoj soli potrebno namakati dvadesetak minuta. Postupak možete ponavljati 3-4 puta tjedno.
- U tretiranju uraslog nokta pomoći će vam jabučni ocat koji ima protuupalno i antiseptičko djelovanje. Jabučni ocat uvijek koristite u jednakom omjeru s vodom. Urasli nokat možete tretirati s posebnim komadićem vate koji je namočen u jabučni ocat. Komadić vate stavite na prst, umotajte u zavoj i ostavite da djeluje nekoliko sati. Kurkuma ima isto djelovanje koje ima jabučni ocat, osim toga ublažava oticanje, bol i osjetljivost. Pola žlica kurkume pomiješajte s uljem gorušice, tako da dobijete pastu. Pastu možete nanositi 3 puta dnevno.
- Eterično ulje čajevca je poznato po svojim antiseptičkim svojstvima. Urasli nokat možete mazati mješavinom jedne žličice kokosovog ili maslinovog ulja s nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca. Urasli nokat namažite time, a zatim ga prekrijte zavojem. Umjesto čajevca možete koristiti eterično ulje origana ili lavande.
- Ulje neema će vam pomoći da ublažite oteklinu i bol u slučaju uraslog nokta. Kantarionovo ulje za urasli nokat ima istu svrhu.
Svakako vam preporučujemo da pročitate urasli nokat – iskustva s foruma.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Osam neuroloških simptoma koje uzrokuje plijesan
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja