Šest životnih lekcija koje možemo naučiti od osoba s Downovim sindromom
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Ponašanje djece s Downovim sindromom razlikuje se od ponašanja većine druge djece. Međutim, to nikako ne znači da bismo djecu i osobe s Downovim sindromom trebali sažalijevati, već, naprotiv, od tih razlika možemo učiti. Životne lekcije također možemo dobiti i iz iskustva osoba koje žive s osobama s Downovim sindromom, kao što su njihovi roditelji.
Zato vam u nastavku donosimo šest životnih lekcija koje možemo naučiti od osoba s Downovim sindromom.
Svjetski dan Downova sindroma
Od 2012. godine 21. ožujka obilježava se Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. Ovaj je datum odabran jer simbolizira trisomiju kromosoma 21, tj. činjenicu da osobe s Downovim sindromom imaju tri kopije kromosoma 21.
Procjenjuje se da se 1 od 1.000 beba u svijetu rodi s Downovim sindromom. Kvaliteta života osoba s Downovim sindromom značajno se može unaprijediti uz adekvatnu medicinsku pomoć, podršku zajednice i inkluzivno obrazovanje.
Upravo zato se obilježava Svjetski dan Downova sindroma, kako bi se skrenula pozornost na promjene koje su nužne kako bi osobe s Downovim sindromom lakše bile dio društva i ostvarile svoj osobni potencijal. Ovaj dan pruža mogućnost zagovaranja jednakih prava za osobe s Downovim sindromom te smanjenja diskriminacije koja je usmjerena prema njima.
Više o Downovom sindromu saznajte u članku “Downov sindrom – uzroci, simptomi i komplikacije“.
Što možemo naučiti o životu od osoba s Downovim sindromom?
Kao što je u gore navedenom članku naglašeno – jednom kada ih upoznate, djecu i odrasle s Downovim sindromom nikad nećete zaboraviti, kao ni ljubav i vedrinu kojom zrače.
Donosimo šest životnih lekcija koje možemo naučiti od njih.
Pozitivan pogled na život i ustrajnost
Osobe s Downovim sindromom suočene su s brojnim preprekama koje većina nas ne može ni zamisliti. Od stigmatizacije u društvu do poteškoća s pronalaženjem posla i osamostaljivanjem. Usprkos teškoćama koje im društvo postavlja, često imaju pozitivan pogled na život.
Štoviše, autori članka objavljenog 2011. godine u časopisu Research in developmental disabilities naglašavaju da su osobe s Downovim sindromom u povećanom riziku od depresije.
Unatoč tome, djeca s Downovim sindromom često se karakteriziraju kao vesele, pozitivne i tople osobe.
Prema istraživanju objavljenom 2014. godine u časopisu Disability and Rehabilitation, osobe s Downovim sindromom koje su sudjelovale u istraživanju imale su pozitivan pogled na život, smatrajući da je njihov život dobar.
Gotovo svi ispitanici s Downovim sindromom koji su sudjelovali u istraživanju objavljenom 2011. godine u časopisu American Journal of Medical Genetics bili su sretni sa svojim životima i sa samima sobom.
Sreća u svakodnevnim stvarima
Jedan od razloga zašto se osobe s Downovim sindromom percipiraju kao pozitivne osobe leži u tome što cijene i pronalaze sreću u (naizgled) običnim i svakodnevnim stvarima. Time nas podsjećaju da cijenimo ljude u našem životu te slavimo i male uspjehe.
Istraživanje provedeno s roditeljima osoba koje imaju Downov sindrom pokazalo je da su roditelji percipirali određene životne lekcije koje su naučili od svoje djece. Jedna od lekcija na koju su se osvrnuli bila je da su naučili više živjeti u trenutku, a manje se brinuti o budućnosti.
Strpljenje
Osobama s Downovim sindromom za određene radnje potrebno je malo više vremena nego nama, ali to je u redu. Razvijaju se i žive svojim tempom, a pritom ostaju ustrajni i pozitivni, čime nas uče strpljenju u životu. Dostizanje cilja i uspjeh vezan za njega ne umanjuju se za količinu koja vam je trebala da ih dostignete.
Jedan od roditelja osobe s Downovim sindromom koji je sudjelovao u istraživanju objavljenom 2011. godine u časopisu American Journal of Medical Genetics izjavio je:
Dobio sam dobre poduke iz strpljivosti i da su njezine nagrade osmjesi – a to je uvijek dovoljno.
Pogled na uspjeh i vrijednosti
Vrijednosti poput novca i moći dominiraju našim društvom, a ljude najčešće vrednujemo temeljem izgleda i inteligencije. Svi bismo se složili da je osoba s Downovim sindromom jednako vrijedna kao i osoba koja nema Downov sindrom. Iz toga mora proizaći redefinicija uspjeha i naših vrijednosti.
Uspjeh ne bismo trebali mjeriti u novcu i moći, već u sreći, obiteljskim vezama, smijehu, a vrijednost osobe ne smijemo mjeriti ovisno o njezinom izgledu i inteligenciji. Svatko od nas ima određeni potencijal, neki talent, interes i cilj i ne možemo vrijednost čovjeka mjeriti po nekoj univerzalnoj i arbitrarnoj mjeri.
U istraživanju provedenom s djecom čija braća ili sestre imaju Downov sindrom jedan od ispitanika izjavio je:
Shvatio sam da nije nužno da uzor bude superheroj, nego da uzor može biti tvoj brat s Downovim sindromom.
Neposrednost i toplina u komunikaciji
Komunikacija s osobama koje imaju Downov sindrom često je neposredna i spontana. Karakteriziraju ih iskrenost i toplina u komunikaciji, čimbenici koji se često izgube u našoj svakodnevnoj komunikaciji.
Umjesto razmišljanja o tome kakav dojam ostavljamo na drugu osobu, važno je prisjetiti se da trebamo njegovati iskrene odnose te da sugovornika treba slušati i uvažavati.
Prihvaćanje različitosti, empatija i uzajamnost
Svi se mi razlikujemo po nečemu, i to je u redu. Unatoč različitostima koje nas dijele od osoba s Downovim sindromom, u suštini smo zapravo jako slični – imamo hobije, prijatelje, aspiracije, ciljeve, volimo, učimo itd.
Umjesto gledanja po čemu se razlikujemo, bitno je prvo vidjeti čovjeka, neovisno zašto i po čemu se razlikuje od nas.
Autori istraživanja provedenog s djecom čija braća ili sestre imaju Downov sindrom navode da je većina ispitane djece pokazala bezuvjetnu ljubav prema svojoj braći i sestrama s Downovim sindromom te da su pokazali duboko uvažavanje prema ljudskim različitostima.
Melissia Riggio, osoba s Downovim sindromom, za portal National Geographic Kids je izjavila:
Ne mogu promijeniti činjenicu da imam Downov sindrom, ali jedna stvar koju bih promijenila je način na koji ljudi misle o meni. Rekla bih im “Sagledajte me kao cijelu osobu, a ne samo kao osobu koju vidite. Tretirajte me s poštovanjem i prihvatite me onakvu kakva jesam. Najvažnije, budite moj prijatelj. Na kraju krajeva, ja bih to isto učinila za vas.”
Pročitajte i članke:
- Kako prepoznati Downov sindrom kod bebe? Razlikuje se od djeteta do djeteta! Evo koja su najčešća karakteristična obilježja
- “Suprug Dario i ja zahvalniji smo za puno toga zbog Marka Ivana i njegova kromosoma viška”
- Predstavljena je prva Barbie lutka s Downovim sindromom i predivna je.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- djeca s Downovim sindromom
- Downov sindrom dan
- osobe s Down sindromom
- ponašanje djece s Downovim sindromom
- Scott, M. i sur. (2014). “I have a good life”: the meaning of well-being from the perspective of young adults with Down syndrome. Disability and Rehabilitation, 36(15): 1290–1298.
- Skotko, B. G. i sur. (2011). Having a brother or sister with Down syndrome: Perspectives from siblings. American Journal of Medical Genetics Part A, 155(10): 2348–2359.
- Skotko, B. G. i sur. (2011). Having a son or daughter with Down syndrome: Perspectives from mothers and fathers. American Journal of Medical Genetics Part A, 155(10): 2335–2347.
- Skotko, B. G. i sur. (2011). Self‐perceptions from people with Down syndrome. American Journal of Medical Genetics Part A, 155(10): 2360–2369.
- Walker, J. C. i sur. (2011). Depression in Down syndrome: a review of the literature. Research in developmental disabilities, 32(5): 1432–1440.
- Desai, S. S. (1997). Down syndrome: a review of the literature. Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, and Endodontology, 84(3): 279–285.
- Buchholz, R. i Riggio, M. What’s it like to have Down Syndrome? National Geographic Kids.
- Down Syndrome. United Nations.