Boja očiju je pokazatelj nekih zdravstvenih rizika!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Pjesnici često opisuju oči kao vrata duše, ali znanstvenici su više usmjereni na njihov potencijal kao pokazatelje zdravlja. Oftalmolozi znaju da pregled mrežnice može otkriti značajne informacije o fizičkom i mentalnom zdravlju. No, što je s detaljnijim pregledom šarenice?
Iako sama boja očiju ne može definitvno predvidjeti ishod zdravlja ili kvalitetu vida, neka istraživanja ukazuju na povezanost između određenih boja očiju i specifičnih zdravstvenih rizika.
Primjerice, studija iz 2022. objavljena u časopisu Cancer Causes and Control je otkrila da osobe s plavim, svijetlim ili zelenim očima mogu imati veći rizik od razvoja bazocelularnog karcinoma i skvamoznocelularnog karcinoma (iako ne melanoma) u usporedbi s onima koji imaju tamnosmeđe oči.
Osjetljivost na svjetlost kod plavih očiju
Istraživanja sugeriraju da osobe s plavim očima mogu biti osjetljivije na svjetlost. Studija koja je uključivala europske vozače pokazala je da osobe s plavim šarenicama doživljavaju povećanu intraokularnu raspršenost svjetlosti, što dovodi do pojačanog odsjaja i mutnog vida.
Dr. Usiwoma Abugo, oftalmolog, za Everyday Health objašnjava da smanjeni melanin u plavim očima omogućuje da se više svjetlosti rasprši, što doprinosi njihovoj boji i povećanoj osjetljivosti na svjetlost. U usporedbi s time, oni sa svijetloplavim očima pokazuju značajno više raspršenog svjetla nego osobe s drugim bojama očiju.
Svijetle oči i rizik od raka
Kao što je spomenuto, svjetlije oči su povezane s višim rizikom od raka kože. Osim toga, osobe sa zelenim ili plavim očima imaju povišeni rizik za uvealni melanom, rijetki rak koji zahvaća srednji sloj oka.
Prema Kellogg Eye Institute, ovaj se rak javlja u otprilike pet do šest od milijun odraslih osoba u SAD-u svake godine. Rizik uključuje svijetlu kožu, svijetle oči i određene medicinske uvjete ili obiteljsku povijest uvealnog melanoma.
Smeđe oči i zdravstveni rizici
Nasuprot tome, smeđe oči su povezane s malo zdravstvenih problema. Studija iz 2000. je sugerirala veći rizik od katarakte kod osoba sa smeđim očima, ali nedavne studije ne mogu to potvrditi. Dr. Abugo savjetuje da svi pojedinci trebaju nositi sunčane naočale s UV zaštitom vani kako bi smanjili rizik od katarakte i drugih bolesti očiju te naglašava važnost održavanja zdravog načina života.
Promjene boje očiju i zdravstveni indikatori
Iako boja šarenice možda ne otkriva mnogo o općem zdravlju, određene promjene u očima mogu ukazivati na skrivene probleme.
Crvena bjeloočnica
Ako bjeloočnica, odnosno bijeli dio oka, izgleda crveno, to može signalizirati stanja poput konjunktivitisa ili skleritisa, koji se mogu povezati s autoimunim bolestima.
Žuta bjeloočnica
Žutica, poznata kao ikterus, može ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme kod odraslih, iako je uobičajeno kod dojenčadi. Žute mrlje ili kvržice u konjunktivi mogu se razviti uslijed izlaganja suncu ili prašini.
Mutne šarenice
Katarakte mogu uzrokovati vidljivu mutnoću, što utječe na vid čak i prije nego što je njihovo prisustvo očito.
Kornea Arcus
Sivi ili bijeli prsten oko rožnice može sugerirati skrivene uvjete, poput aterosklerotske bolesti, osobito kod osoba mlađih od 50 godina.
Njega očiju za sve
Redoviti pregledi očiju su bitni za otkrivanje promjena koje mogu signalizirati zdravstvene probleme. Dr. Abugo napominje da, iako boja očiju može odražavati postojeće uvjete, ona nije pouzdan prediktor budućih zdravstvenih problema.
Pročitajte i ove članke:
- Fotofobija ili osjetljivost na svjetlost: Riječ je o čestom poremećaju koji je slabo shvaćen i teško se liječi! Evo koji su uzroci, simptomi i kako si pomoći
- Mnogi misle da imaju konjunktivitis, a zapravo imaju ovo
- Problemi s vidom koji se javljaju sa starenjem.
- Vann, M. R. i Ullman, S. (2024). Does Eye Color Reveal Health Risks? Everyday Health.
- Li, Y. i sur. (2021). Eye color and the risk of skin cancer. Cancer Causes Control, 33(1): 109–116.
- Nischler, C. i sur. (2013). Iris color and visual functions. Graefes. Arch. Clin. Exp. Ophthalmol., 251(1): 195–202.
- Cumming, R. G. i sur. (2000). Iris color and cataract: the Blue Mountains Eye Study. Am. J. Ophthalmol., 130(2): 237–238.