Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Čaj od borovnice – recepti za ljekoviti čaj
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Plod borovnice je snažan antioksidans koji ima brojne zdravstvene pogodnosti. Osim što plod možete jesti sirov kao slatko bobičasto voće, od borovnice možete pripraviti i ljekovit čaj.
Za pripremu čaja od borovnice koriste se različiti dijelovi biljke, a najčešće se koriste listovi i suhi ili svježi plodovi.
U nastavku članka pročitajte o ljekovitosti i pripremi čaja od borovnice.
Borovnica – uzgoj
Borovnica (Vaccinium) je ime za uspravni listopadni grm s malim listovima i blijedoružičastim cvjetovima. Plod grma borovnice su mali tamnoplave do ljubičaste bobe.
“Borovnici za rast odgovara kiselo tlo s dosta vlage, a cvjeta u periodu od svibnja do lipnja. Plodovi su zreli od lipnja do kolovoza“, ističu stručnjaci s agronomskog portala Priroda i biljke.
Upotrebljivi dijelovi borovnice su plodovi, lišće te sjemenke.
Borovnica – nutritivna svojstva
Plod borovnice je popularan u ljetnim danima, a ujedno je osvježavajuć i pun hranjivih sastojaka.
Jedna šalica borovnica sadrži:
- 84 kalorije,
- 1.1 gram proteina,
- 21.45 grama ugljikohidrata, od toga 3.6 grama dijetalnih vlakana i 14.74 grama ukupnih šećera,
- 0.5 grama masti,
- 24% od preporučene dnevne doze unosa vitamina C,
- 5% od preporučene dnevne doze unosa vitamina B6,
- 36% od preporučene dnevne doze unosa vitamina K,
- 9 miligrama kalcija, 114 miligrama kalija, 9 miligrama magnezija,
- 18 miligrama fosfora i 1 miligram natrija,
- mangan, bakar, folnu kiselinu te vitamine E i A u tragovima.
Osim toga, plod borovnice sadrži i mnogo fenolnih komponenti, aktivnih biljnih spojeva. Stručnjaci s medicinskog portala Medical News Today navode da su to:
- antocijanin,
- beta karoten,
- kvercetin,
- kempferol,
- mircetin,
- klorogenska kiselina.
Istraživanje hrvatskih znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković, objavljeno 2009. godine u časopisu Journal of medicinal food, bavilo se ispitivanjem antioksidativnog kapaciteta i fenolnih spojeva u lišću borovnice.
Rezultati su pokazali jako reduktivno djelovanje zbog sadržaja katehina, galne kiseline te hidroksi-tetrametilkromanske kiseline.
Čaj od borovnice – ljekovitost
Čaj od borovnice koristi se za postizanje različitih zdravstvenih pogodnosti kao što su pospješivanje probave, liječenje dijabetesa, podizanje imuniteta itd.
Kao i svaki ljekoviti čaj, potrebno ga je piti određeno vrijeme kako bi imao učinak. Najbolje je savjetovanje s liječnikom prije početka konzumacije u ljekovite svrhe.
Također se može piti sok od borovnice kao lijek. Sok obiluje vitaminima B2, B3, C i E, a radi se gnječenjem svježih plodova borovnice.
Sirup od borovnice se dobiva cijeđenjem zgnječenih plodova koji su odstajali cijelu noć, te prokuhavanjem dobivene smjese sa šećerom.
Čaj od borovnice ima brojna ljekovita svojstva. Većina ovih pogodnosti odnose se na čaj od listova borovnice, iako i drugi oblici čaja borovnice imaju pozitivne učinke.
Čaj od borovnice može pomoći za:
- Dijabetes – i listovi i plodovi borovnice sadrže antioksidanse koji pomažu snižavanju razine šećera u krvi pa mogu spriječiti razvoj šećerne bolesti.
- Proljev – djeluje umirujuće kod proljeva i upalnih procesa debelog crijeva.
- Probavu – pospješuje probavu jer vraća balans bakterija u želucu, te pomaže kod proljeva i konstipacije. Iz tih razloga neki ljudi konzumiraju čaj od borovnice za mršavljenje.
- Imunitet – plod (suhi i svježi) borovnice sadrži velike količine vitamina C i ostalih antioksidansa koji pomažu podizanju imuniteta.
- Neurodegenerativne bolesti – neka istraživanja pokazuju da plod borovnice može pomoći sprečavanju neurodegenerativnih bolesti kao što su demencija i Alzheimerova bolest.
Foto: Photospin
Čaj od lišća borovnice
Čaj od borovnice najčešće se priprema od listova biljke, koje možete potražiti na tržnici. Listovi se beru prije sazrijevanja ploda.
Ako se želite sami okušati u branju listova, najbolje je da to učinite na proljeće, prije lipnja, jer plod sazrijeva u razdoblju od lipnja do kolovoza.
Važno je da ne berete lišće kad plod već sazre, jer neće imati ljekovita svojstva. Za ovaj čaj možete koristiti i grančice borovnice.
Potrebni sastojci su:
- 3 žlice suhih listova borovnice,
- 3 dcl vruće vode.
Priprema:
- Prelijte listove vrućom vodom.
- Poklopite čaj i ostavite da odstoji.
- Nakon 30 min procijedite čaj i spreman je za ispijanje.
List borovnice – ljekovita svojstva
List borovnice koristi se u narodnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava. Čaj pripravljen od lista borovnice može biti posebno koristan za ublažavanje stanja kao što su probavni problemi te šećerna bolest jer pomaže snižavanju šećera u krvi.
Kako bi čaj od lista borovnice imao najbolji učinak, pijte ga svaki dan do 3 puta dnevno po jednu šalicu. Nakon 21 dana konzistentnog konzumiranja čaja (ne duže) napravite pauzu od tjedan dana.
Također se preporučuje konzumacija čaja sat vremena prije ili poslije glavnih obroka.
Čaj od ploda borovnice
Za pripravak ovog čaja bit će vam potrebne svježe borovnice. Možete koristiti i suhe, ali u tom slučaju ih samo prelijete vrućom vodom. Ovaj čaj prepun je antioksidansa i vitamina C te je savršen za početak dana.
Potrebni sastojci:
- 100 g svježih borovnica,
- 2 vrećice crnog ili zelenog čaja,
- 500 ml vode.
Priprema:
- U vruću vodu dodajte vrećice crnog ili zelenog čaja.
- Pustite 3 minute da odstoji poklopljeno pa maknite vrećice čaja.
- Pripremite sok od borovnice pritišćući žlicom plodove u cjedilici.
- Umiješajte sok u čaj.
Ako želite pripremiti osvježavajući čaj od ploda borovnice, u pripravak dodajte kockice leda i malo limunovog soka.
Foto: Photospin
Čaj od borovnice – nuspojave
Iako ljekovit, čaj od borovnice može imati nuspojave i važno ga je konzumirati u dogovoru s travarom. Najčešće se radi o alergijskoj reakciji, iako su one jako rijetke.
- Alergije – moguće su alergijske reakcije kao posljedica konzumiranja čaja. Prestanite piti čaj od borovnice u slučaju simptoma alergijske reakcije (pr. crvenilo i iritacija kože, nateknuće usana ili jezika).
- Trudnoća – kao i kod svake ljekovite biljke koja može imati snažan učinak na tijelo, najbolje je konzultirati se s liječnikom prije početka konzumacije u slučaju trudnoće.
- Želučani problemi – moguća je iritacija želuca, pojava proljeva i povraćanja. Ovakav efekt se najčešće događa zbog pretjerane konzumacije čaja, pa stoga nemojte piti više od 3 šalice dnevno.
Čaj od borovnice – gdje kupiti?
Iako bi najbolje bilo da sami uberete listove i plodove borovnice ili ih kupite od pouzdanog travara, postoji par prodajnih mjesta gdje možete kupiti dijelove biljke borovnice za pripremu čaja.
- Bio&bio – čaj borovnica list, 100 g, 20 kn,
- Suban – list borovnice, 40 g, 11 kn,
- Suban – suhi plod borovnice, 50 g, 23 kn,
- Kuća čaja Makarska – list borovnice, 50 g, 10 kn.
Šumska borovnica uvelike se razlikuje od uzgojene borovnice kakvu možete kupiti u trgovini mješovite robe. Šumska borovnica je samoniklo bilje kojem treba više vremena za proizvodnju plodova koji su intenzivnijeg okusa.
Smatra se da je bogata željezom te da ju je najbolje konzumirati svježu. Ako želite koristiti plod borovnice u zdravstvene svrhe, najbolje bi bilo potražiti šumsku borovnicu na tržnici.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Borovnica. (2016) Priroda i biljke. Plantea.
- Leech, J. (2018) 10 Proven Health Benefits of Blueberries. Healthline.
- Ware, M. (2017) Everything you need to know about blueberries. Medical News Today.
- Piljac-Zegarac, J., Belscak, A., Piljac, A. (2009) Antioxidant capacity and polyphenolic content of blueberry (Vaccinium corymbosum L.) leaf infusions. J Med Food. 12(3):608-14.