Koja je metoda uklanjanja dlačica najbolja?

Brijanje je najbrža i najpristupačnija metoda uklanjanja dlačica

Dlačice na tijelu potpuno su prirodne, normalne i funkcionalne. Štite kožu od vanjskih utjecaja, pomažu regulaciji tjelesne temperature te imaju ulogu u društvenim interakcijama putem mirisa feromona. No, razumljivo je ako želite ukloniti neželjene dlačice.

Prilikom odabira metode važno je uzeti u obzir nekoliko čimbenika – koji dio tijela tretirate, kakve rezultate očekujete, vaš tip kože te budžet kojim raspolažete.

Osim estetskih razloga, važno je napomenuti da iznenadan ili pojačan rast dlačica može ukazivati i na određene zdravstvene tegobe, poput sindroma policističnih jajnika (PCOS) ili metaboličkog sindroma.

Ako uz povećani rast dlačica primjećujete i druge simptome, poput neredovitih menstruacija, akni ili nakupljanja masnog tkiva na trbuhu, svakako se obratite liječniku.

Kada ste sigurni da je sve u redu sa zdravljem, slijedi odabir metode uklanjanja dlačica koja vam najviše odgovara.

Brijanje

Brijanje je najbrža i najpristupačnija metoda koju možete prakticirati kod kuće. Odvija se u kupaonici, a dlačice se uklanjaju na razini kože. Iako mnogi misle da dlačice nakon brijanja rastu gušće i tamnije, to je mit. Važno je koristiti pjenu ili gel za brijanje kako biste zaštitili kožu i izbjegli iritaciju.

Brijati biste trebali u smjeru rasta dlačica, a ako vam britvica smeta, pokušajte s električnim aparatom.
Depilacija voskom
FOTO: Shutterstock

Depilacija voskom

Vosak prianja na dlačice i izvlači ih iz korijena, a rezultate možete uživati i nekoliko tjedana. Ovu metodu možete isprobati sami kod kuće ili otići kod profesionalca. Ipak, budite oprezni ako koristite retinoide ili kiseline na koži jer može doći do oštećenja kože. Također, područje bikini zone sklonije je uraslim dlačicama nakon depilacije voskom.

Čupanje koncem (threading)

Ova je metoda idealna za lice i tanke dlačice, posebno na obrvama. Čupanje koncem brzo je i precizno, a dlačice rastu sporije nego nakon brijanja. Međutim, nije prikladna za veće površine i često zahtijeva odlazak kod stručnjaka.

Lasersko uklanjanje dlačica

Ako želite dugotrajnije rezultate, lasersko uklanjanje dlačica može biti pravo rješenje. Laserske zrake ciljaju pigment u dlačicama, oštećujući folikul i usporavajući rast. Ova metoda daje najbolje rezultate na tamnim dlačicama, dok svijetle dlačice poput plavih i sijedih nažalost ne reagiraju dobro.

Također, osobe s tamnijom kožom trebaju potražiti stručnjaka koji ima iskustva s tretiranjem svih tipova kože. Uzmite u obzir i trošak – tretmani se ponavljaju kroz nekoliko mjeseci, a cijena za jedno područje kreće se oko 600 eura.

Depilacijske kreme sadrže kemikalije koje razgrađuju dlačice
FOTO: Shutterstock

Kreme za depilaciju

Depilacijske kreme sadrže kemikalije koje razgrađuju dlačice, a vi ih jednostavno isperete. Ova metoda je jednostavna, ali zahtijeva pažljivo praćenje uputa kako biste izbjegli iritaciju. Također, pazite da kreme ne dolaze u dodir s osjetljivim područjima poput usana, očiju ili genitalija.

Depilacija šećernom pastom

Prirodna metoda koja koristi pastu od šećera, limuna i vode idealna je za uklanjanje sitnih dlačica s lica. Nije učinkovita za grublje dlačice, a osobe sklone iritacijama, rozaceji ili aknama trebale bi izbjegavati ovu metodu jer može pogoršati stanje kože.

Elektrokoagulacija (elektroliza)

Elektroliza je jedina trajna metoda uklanjanja dlačica. Izvodi se unošenjem tanke iglice u folikul dlačice kroz koji se provodi električni impuls koji uništava dlačicu u korijenu. Iako je učinkovita na svim tipovima dlačica i tonovima kože, proces je dugotrajan, zahtijeva puno tretmana (čak do 18 mjeseci), a postoji i rizik od infekcija i iritacija.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Migala, J. (2025). Which Type of Hair Removal Is Best? Everyday Health.
  2. McQueen, J. (2024). Best Ways to Remove HairWebMD.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu