Bentonitna glina: Koji su benefiti i kako se koristi?
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja

Bentonitna glina je prirodna, mineralima bogata glina koja pri miješanju s vodom stvara pastu. Često se koristi za njegu kože, prirodno čišćenje kose i kao antibakterijsko sredstvo. Bentonit nastaje prirodnim putem – stvrdnute stijene gline formirane iz vulkanskog stakla.
Prirodne gline koriste se stoljećima za liječenje upala te gastrointestinalnih i kožnih problema. Glavni proizvođač bentonitne gline je SAD.
Kao sastojak u njezi kože, bentonitna glina detoksicira kožu dubinskim čišćenjem pora. Također se koristi za uklanjanje viška prljavštine i masnoće s vlasišta. Neka istraživanja sugeriraju da bentonitna glina može smanjiti rizik od raka i drugih kroničnih zdravstvenih stanja.
Bentonitna glina – upotreba i prednosti
Iako se bentonitna glina obično nanosi na kožu, može se i konzumirati kako bi se smanjio rizik od bolesti. Premda malo istraživanja potvrđuje njezinu učinkovitost kao detoksikacijskog sredstva, često se koristi za dubinsko čišćenje kose.
Može djelovati kao antibakterijsko sredstvo
Istraživanja pokazuju da bentonit može imati antibakterijska svojstva koja pomažu u borbi protiv štetnih bakterija. Molekule bentonita mogu potaknuti imunološki odgovor tijela kada dođu u kontakt s bakterijama poput Escherichije coli, koje uzrokuju upale.
Time se smanjuje vjerojatnost bakterijskih i virusnih infekcija. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdila njegova učinkovitost kao antibakterijskog sredstva.

Može spriječiti i liječiti akne
Istraživanja su pokazala da bentonitna glina apsorbira višak masnoće s kože bez isušivanja. Maske s bentonitnom glinom smanjuju proizvodnju sebuma (ulja) i odčepljuju pore. Glinene maske pomažu u liječenju akni uklanjanjem viška prljavštine s površine kože.
Može spriječiti proljev
Kada se konzumira oralno, bentonitna glina apsorbira toksine iz virusa i bolesti koje uzrokuju proljev. Veže se na mucin (proteine iz probavnog sustava) i mijenja sluznu barijeru, čime pomaže u prevenciji proljeva. Bentonit također može ublažiti bolove u trbuhu i simptome sindroma iritabilnog crijeva (IBS).
Može pomoći u liječenju i prevenciji raka
Neka istraživanja sugeriraju da bentonitna glina može spriječiti rast stanica raka kod glioblastoma, brzo rastućeg raka mozga i leđne moždine. Međutim, ovo istraživanje je kontroverzno.
Također se tvrdi da bentonitna glina može poboljšati učinkovitost lijekova koji se koriste u terapiji raka. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdila njezina uloga u prevenciji raka.
Može pomoći u čišćenju kose
U Iranu se bentonitna glina već generacijama koristi kao prirodno sredstvo za čišćenje kose. Također se koristi kao prirodna maska za kosu i dubinski čistač za grube, kovrčave ili guste tipove kose. Kemijski spojevi u bentonitnoj glini koji je čine učinkovitom maskom za lice također apsorbiraju višak prljavštine i ulja s vlasišta.
Potrebna su dodatna istraživanja o njezinoj učinkovitosti kao sredstva za čišćenje kose, osobito kod tankih ili ravnih tipova kose, koji mogu drugačije reagirati na njezino djelovanje.
Bentonitna glina – kako koristiti?
Bentonitna glina se može koristiti u medicinske svrhe ili kao topikalni tretman. Prije oralne konzumacije bentonitne gline posavjetujte se sa svojim liječnikom.
Kao topikalni tretman, bentonitna glina može se nanijeti na lice, vrat, tijelo i kosu kako bi smanjio višak masnoće s kože. Maske s bentonitnom glinom nanesite na kožu na 5 – 10 minuta prije ispiranja i nastavka uobičajene rutine njege kože.
Istraživači preporučuju primjenu bentonitne gline najmanje dvaput tjedno za poboljšanje teksture kože i regulaciju masnoće.
Kod njege kose, glinenu masku nanesite prije šamponiranja i regeneratora. Ostavite da djeluje 5 – 10 minuta prije ispiranja i nastavka uobičajene njege kose.

Bentonitna glina – sigurnost i nuspojave
Iako se bentonit ne smatra kancerogenim, sirova bentonitna glina može sadržavati tragove silicijevog dioksida, štetnog kristalnog spoja s kancerogenim svojstvima.
Iako postoji malo istraživanja o bentonitnoj glini kao topikalnom proizvodu, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) klasificira bentonit kao općenito siguran dodatak prehrani. No, FDA nije odobrila kozmetičke proizvode koji sadrže bentonit.
Kozmetički proizvodi koji sadrže do 8 % bentonitne gline preporučuju se za tretiranje akni i masne kože. Prije nego što proizvod nanesete na cijelu kožu, napravite test osjetljivosti nanoseći malu količinu na područje lica ili vrata.
Bentonitna glina – medicinski rizici
Mnogi kozmetički i prehrambeni proizvodi sadrže regulirane količine bentonitne gline. Međutim, konzumacija bentonitne gline u prekomjernim količinama može biti štetna i može stupiti u interakciju s određenim lijekovima.
Primjerice, mogu se pojaviti nuspojave ako se bentonit uzima zajedno s karbamazepinom, koji se koristi za liječenje epileptičnih napadaja.
Tekući bentonit se rafinira kako bi se smanjila razina štetnih kemikalija poput arsena, olova i bakterija. Neki kozmetički proizvodi s bentonitnom glinom povučeni su s tržišta zbog prekomjerne količine olova i arsena.
Visoke razine olova i arsena mogu uzrokovati kardiovaskularne bolesti, dijabetes i druge kronične zdravstvene probleme. Konzumacija bentonitne gline tijekom trudnoće može biti štetna zbog potencijalno visokih razina toksičnih metala.
Pročitajte i ove članke:
- Dubinski čisti i vraća sjaj umornoj koži: Evo koja glina odgovara vašem tipu kože i kako je koristiti
- Maske od gline za lice – potpuni vodič za zdravu i blistavu kožu
- Zelena glina za kožu i akne – upotreba, djelovanje i iskustva.
- Schober, L. (2024). Health Benefits of Bentonite Clay. Health.
- Wiginton, K. (2022). Bentonite Clay. WebMD.
- Watson, K. (2019). What Is Calcium Bentonite Clay? Healthline.