Stručnjaci otkrivaju ima li smisla vježbati samo vikendom
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Čak i ako svoje treninge uspijete smjestiti samo u vikend ili bilo koji drugi dvodnevni dio, i dalje ćete imati mentalne i fizičke koristi.
Prema studiji u časopisu Nature Aging, pridržavanje pristupa “vikend ratnika” – oduzimanje većine od preporučenih 150 minuta umjerene do snažne tjelovježbe u jednom ili dva dana – može smanjiti rizik od demencije za 26 %, moždanog udara za 21 % , a Parkinsonova bolest za 45 %, u usporedbi s neaktivnošću.
Studija, koja je pratila više od 75.000 ljudi do 8,4 godine, također je otkrila 40 % manje šanse za depresiju i 37 % smanjenje tjeskobe za vikend ratnike.
Istraživači su koristili podatke s akcelerometara, poput onih u pametnim telefonima i pametnim satovima, za praćenje tjelesne aktivnosti. Dr. Rohan Khera, s Yale School of Medicine, za WebMD objasnio je da različiti obrasci vježbanja nude slične zdravstvene prednosti.
“Vikend ratnici” su ipak skloniji ozljedama
Iako studija nije precizirala koje su vrste vježbi sudionici radili, Khera i drugi stručnjaci preporučuju različite vježbe s kombinacijom kardio vježbi i vježbi snage za najbolje rezultate. Nalazi su posebno ohrabrujući za starije odrasle osobe, budući da je prosječna dob u studiji bila 62 godine, što pokazuje da čak i oni koji su blizu 65 mogu značajno smanjiti rizik od mentalnih i moždanih zdravstvenih problema vježbanjem samo 1 – 2 dana tjedno.
Dr. Alexis Colvin, iz bolnice Mount Sinai, upozorila je da vikend ratnici mogu biti skloniji ozljedama ako intenzivno vježbaju samo dva dana i ne rade ništa između. Redovita tjelovježba tijekom cijelog tjedna pomaže tijelu da se bolje prilagodi i smanjuje šok od iznenadne intenzivne aktivnosti.
Međutim, liječnica obiteljske medicine Barbara Bawer, dr. med., sa Sveučilišta Ohio State, upozorila je na pretjerano vježbanje i sugerirala da iako je dosljedna rutina korisna, previše tjelovježbe može opteretiti tijelo. Preporučila je hodanje kao siguran način postupnog povećanja tjelesne aktivnosti.
Iako je vježbanje 1 – 2 dana bolje nego ništa, Bawer je istaknula da to možda neće biti dovoljno da se ispuni potpuna preporuka od 150 minuta tjedno za optimalno zdravlje.
Pročitajte i ove članke:
- Kako početi vježbati i zavoljeti takav način života? Tajna je u intrinzičnoj motivaciji! Evo kako do nje
- Tjelesno vježbanje i zdravlje: Motivirati bi vas trebao utjecaj na psihu, a ne fizički izgled! Psihologinja otkriva kako krenuti
- Vježbanje ujutro ili navečer: Kada odraditi trening? Otkrivamo ima li doba dana utjecaja.
- Grant, K. (2024). Weekend Warrior Workouts: Here’s Why That’s Still a Win. WebMD.
- Min, J. i sur. (2024). Accelerometer-derived ‘weekend warrior’ physical activity pattern and brain health. Nat. Aging, s43587-024-00688-y.