Nova studija pokazuje da bi vježbanje moglo poboljšati kvalitetu života žena s ovom vrstom raka!

Sve veći broj istraživanja naglašava pozitivan učinak redovite tjelovježbe na tjelesnu i mentalnu dobrobit žena s rakom dojke

Sve veći broj istraživanja naglašava pozitivan učinak redovite tjelovježbe na tjelesnu i mentalnu dobrobit žena s rakom dojke.

Nedavna otkrića, predstavljena na Simpoziju o raku dojke u San Antoniju 2023., pokazuju da stalna tjelesna aktivnost također može poboljšati kvalitetu života žena koje se suočavaju s metastatskim rakom dojke, najnaprednijim oblikom bolesti.

Obećavajući rezultati studije

Studija, koju je vodila dr. Anne May, profesorica na Julius Centru za zdravstvene znanosti i primarnu njegu pri Sveučilišnom medicinskom centru u Utrechtu (Nizozemska), uključila je 357 sudionica s metastatskim rakom dojke, od kojih je 178 sudjelovalo u nadziranom devetomjesečnom programu vježbanja.

Rezultati su pokazali da su oni u programu vježbanja izvijestili o povećanju energije, smanjenoj boli i poboljšanom mentalnom i emocionalnom stanju u usporedbi s kontrolnom skupinom od 179 sudionica.

Tijekom vježbanja pacijentice su bile pod nadzorom fizioterapeuta ili stručnjaka za vježbanje, bilo pojedinačno ili u malim grupama. Studija je procjenjivala fizičku, mentalnu, emocionalnu i financijsku kvalitetu života sudionica putem upitnika u različitim intervalima. Tjelesna spremnost također je mjerena sudionicama koje su vozile sobni bicikl uz sve veći otpor.

tjelesna aktivnost može poboljšati kvalitetu života žena koje se suočavaju s metastatskim rakom dojke
FOTO: Shutterstock

Važnost tjelovježbe prije i nakon operacije raka dojke

Tjelovježba se tradicionalno preporučuje prije i nakon operacije raka dojke, a neke su studije čak sugerirale njezin potencijal za smanjenje tumora. Dok su prethodna istraživanja bila usmjerena na manje uznapredovale tipove raka, ova se studija jedinstveno usredotočuje na upravljanje simptomima i kvalitetu života pacijentica s metastatskim rakom dojke.

Pozitivne implikacije studije uključuju veću prijavljenu kvalitetu života, smanjenu bol i povećanu fizičku snagu u skupini koja je vježbala nakon šest mjeseci. Istražuju se potencijalni mehanizmi ovih učinaka, uključujući smanjenje upale kroz tjelovježbu, kao i smanjenje pritužbi na umor i bol, što omogućuje veću socijalnu i obiteljsku angažiranost.

Studija naglašava potrebu da pružatelji zdravstvenih usluga razmotre uključivanje programa vježbanja pod nadzorom u planove liječenja metastatskog raka dojke. Ohrabrujući rezultati mogu potaknuti ažuriranje postojećih smjernica, nudeći nadu za bolju skrb i dobrobit za one koji žive s metastatskim rakom dojke.

​Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu