Upala uha kod djece – prirodni lijek
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Akutna upala srednjeg uha kod djece (otitis media) jedna je od najčešće dijagnosticiranih infekcija u male djece i dojenčadi. Karakteriziraju je bolovi u uhu, povišena temperatura i nesanica, a većinom započinje nakon bakterijske infekcije gornjih dišnih puteva (npr. upala grla ili prehlada) kada se bakterije prošire u srednje uho. No, uho mogu zahvatiti i virusne infekcije.
Budući da infekcije uzrokuju upalu Eustahijeve cijeve koja je u djece manja nego u odraslih te i inače otežava izlazak tekućine koja se prirodno nalazi u srednjem uhu, upala uha kod djece je puno češća te prilično bolna. S obzirom na to da dječji imunološki sustav također još nije sasvim razvijen, borba protiv raznih infekcija je tako djeci znatno teža nego odraslima.
Više o uzrocima i simptomima upale uha kod odraslih pročitajte ovdje.
Dobro je znati da u većini slučajeva upala uha nije opasna te da može prestati i bez liječenja antibioticima. Međutim, o tome je potrebno savjetovati se s liječnikom, a njegovu je pomoć neophodno zatražiti ako:
- pritisak ili bol u uhu ne prestaje nakon 24 sata,
- dijete ima povišenu tjelesnu temperaturu,
- uočite istjecanje krvi ili gnoja iz uha,
- dijete u dobi između 4 i 24 mjeseca ima problema s nesanicom.
Više o uzrocima i simptomima upale uha kod djece pročitajte ovdje.
Upala uha kod djece – prirodno liječenje
U slučaju da upalu uha nije nužno liječiti antibioticima ili ako je uzrok upale virusna infekcija, korisno je znati da postoje prirodni načini pomoću kojih možete djetetu ublažiti bolove. O kojim se to sve metodama radi, pročitajte u nastavku.
Upala uha – liječenje maslinovim uljem
Maslinovo ulje tradicionalna je namirnica mediteranskog podneblja bogata vitaminom E, antioksidansima te monozasićenim kiselinama. Njezine dobrobiti su mnogobrojne: štiti kardiovaskularni sustav, pomaže u očuvanju zdravlja mozga, može smanjiti rizik od tumora i dijabetesa tipa 2, njeguje kožu te kosu, ali ima i antibakterijska te protuupalna svojstva.
Upravo zahvaljujući prethodno navedenim svojstvima, maslinovo ulje je dobrodošlo kao prirodni lijek za upalu uha kod djece, što između ostalih dokazuje i istraživanje koje su proveli izraelski znanstvenici Sarrel i suradnici 2003. godine za časopis Pediatrics.
Kako maslinovo ulje prirodno razbija vosak, možete ga nanijeti tako da jednostavno ukapate nekoliko kapljica izravno djetetu u uho te pričekate neko vrijeme da počne djelovati. Vosak bi trebao omekšati i trebalo bi ga biti lakše ukloniti.
Više o dobrobitima maslinovog ulja možete pročitati ovdje.
Upala uha – liječenje čuvarkućom
“Vječni život” (lat. sempervivum) ili čuvarkuća se već dugo koristi u narodnoj medicini zbog svojih blagotvornih antiupalnih i diuretičkih svojstava. Njome se najčešće liječe: rane, hemoroidi, razne kožne bolesti, ali i grlobolja, bolovi u želucu te menstrualni bolovi.
Više o ljekovitim svojstvima i receptima od čuvarkuće pročitajte ovdje.
Ipak, čini se da su njezini listovi te sok naročito dobri za liječenje raznih bolova u ušima. Iako se tradicionalno čuvarkuća koristila odavno, tek je studija koju su 2015. godine proveli srpski, španjolski i portugalski istraživači Stojković, Barros i suradnici za časopis Journal of Ethnopharmacology i službeno potvrdila da ona pomaže u borbi protiv upale uha.
Dakle, slično kao s maslinovim uljem, prirodno liječenje upale uha kod djece može se provesti tako da se nekoliko svježih listova prepolovi i sok nakapa nekoliko puta u uho. Potrebno je pričekati neko vrijeme, a zatim ostaviti da isteče. Postupak se može izvoditi tri puta dnevno i bol bi se trebala smanjiti.
Više o dobrobitima čuvarkuće za uho pročitajte ovdje.
Upala uha – liječenje uljem češnjaka
Češnjak je jedna od prvih biljaka na svijetu koja je proglašena ljekovitom. Njegove sjemenke između ostalog sadrže: vodu, bjelančevine, vlakna, minerale, vitamine E, B1, B2, B3 i C. Međutim, njegova najveća zdravstvena vrijednost leži u tome što sadrži prirodni antibiotik – alicin.
Zahvaljujući svim tim karakteristikama, češnjak posjeduje antibakterijska, antivirusna, protuupalna i protugljivična svojstva. Također ojačava imunitet te ublažava bolove, a u dva su istraživanja provedena 2001. i 2003. godine izraelski istraživači Sarrell i suradnici potvrdili da ulje češnjaka može biti čak i učinkovitije nego antibiotici u borbi protiv upale uha kod djece.
Više o češnjaku i njegovim ljekovitim svojstvima pročitajte ovdje.
Ulje češnjaka možete nabaviti u trgovinama zdravom hranom, običnim te biljnim ljekarnama.
Upala uha – liječenje vitaminom D
Vitamin D ili vitamin sunca iznimno je koristan našem organizmu jer osigurava pravilan rad srca i mozga te imunološkog, kardiovaskularnog, mišićnog, ali i živčanog sustava. Također omogućuje normalnu mineralizaciju kostiju te bolju apsorpciju kalcija i fosfora.
Više o važnosti vitamina D pročitajte ovdje.
Uz sve navedene dobrobiti, istraživanje novozelandskih i američkih znanstvenika Walkera i suradnika objavljeno u časopisu Acta Paediatrica 2017. godine pokazuje da veći unos vitamina D, pojačanim izlaganjem suncu, prehranom ili konzumacijom dodataka prehrani, pomaže u prevenciji akutne upale uha kod djece.
Prema tome, ako želite djetetu dodatno pomoći u borbi protiv bolne upale, osim produženog boravka na suncu, uključite u njegovu prehranu više sljedećih namirnica:
- mlijeko i mliječne proizvode,
- jaja,
- gljive,
- ribu (losos, tuna, sardine, skuša).
Korisno je znati da postoje i dodaci prehrani te da su bolji oni koji se dobivaju iz ribljeg ulja. Možete ih kupiti u trgovinama zdravom hranom, biljnim te običnim ljekarnama.
Više o tome kako osigurati dovoljnu količinu vitamina D pročitajte ovdje.
Upala uha – liječenje brezinim šećerom
Brezin šećer ili ksilitol postao je popularan kao prirodna zamjena za šećer, a naročito jer ima manje kalorija i niski glikemijski indeks pa je idealan za dijabetičare te osobe koje imaju problema s održavanjem umjerene kilaže. Ksilitol također poboljšava dentalno zdravlje, ali i smanjuje upalu uha kod djece te gljivične infekcije.
Naime, u studiji provedenoj 1996. godine za časopis British Medical Journal, finski istraživači Uhari i suradnici ustanovili su da su djeca sklonija upali uha koja su konzumirala žvakaće gume s brezinim šećerom smanjila mogućnost pojave infekcije za 40%. Nekoliko godina kasnije, Tapiainen i suradnici su pak dokazali da je ksilitol jedini komercijalni šećer s antibakterijskim učinkom.
Želite li pokušati djetetu olakšati upale uha pomoću šećera od breze, možete ga pronaći u trgovinama zdravom hranom.
Više o dobrim i lošim stranama brezinog šećera pročitajte ovdje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Sarrell, E.M., Cohen, H.A. i Kahan, E. (2003). Naturopathic treatment for ear pain in children. Pediatrics.
- Axe, J. (2017). Natural Ear Infection Remedies. Dr. Axe.
- Bartram, T. (1998). Earache. Bartram’s Encyclopedia of Herbal Medicine.
- Stojković, D., Barros, L., Petrović, J., Glamoclija, J., Santos-Buelga, C., Ferreira, I.C.F.R. i Soković, M. (2015). Ethnopharmacological uses of Sempervivum tectorum L. in southern Serbia: Scientific confirmation for the use against otitis linked bacteria. Journal of Ethnopharmacology.
- Kristinsson, K.G., Magnusdottir, A.B., Petersen, H. i Hermansson, A. (2005). Effective Treatment of Experimental Acute Otitis Media by Application of Volatile Fluids into the Ear Canal. The Journal of Infectious Diseases.
- Sarrell, E.M., Mandelberg, A. i Cohen, H.A. (2001). Efficacy of Naturopathic Extracts in the Management of Ear Pain Associated With Acute Otitis Media. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine.
- Walker, R.E., Bartley, J., Camargo, C. Jr., Flint, D., Thompson, J.M.D. i Mitchell E.A. (2017). Higher serum 25(OH)D concentration is associated with lower risk of chronic otitis media with effusion: a case-control study. Acta Paediatrica.
- Uhari, M., Kontiokari, T., Koskela, M. i Niemela, M. (1996). Xylitol chewing gum in prevention of acute otitis media: double blind randomised trial. The British Medical Journal.
- Tapiainen, T., Kontiokari, T., Sammalkivi, L., Ikaheimo, I., Koskela, M. i Uhari, M. (2001). Effect of Xylitol on Growth of Streptococcus pneumoniae in the Presence of Fructose and Sorbitol. Antimicrobial Agents and Chemotherapy.