Pijesak u bubregu: Neugodan i bolan problem koji se češće javlja kod ovih ljudi! Evo i koji su simptomi i kako si pomoći

Pijesak u bubregu

Pijesak u bubregu su neprirodni, neugodni i ponekad bolni ostaci unutar bubrega. Uglavnom je riječ o malim komadićima pijeska koji prođu kroz urinarni trakt bez problema. Međutim, kada se oni talože i gomilaju, može doći do stvaranja veće mase, a tada govorimo o kamenu u bubregu

sitno kamenje u mokraći
FOTO: Shutterstock

Uzroci pijeska u bubregu

Ako u bubregu nema dovoljno tekućine koja bi izbacila otpadne čestice poput kalcija, oksalata ili fosfora, one se nakupljaju i stvaraju se kamenčići (kristali).

Oni mogu biti različitih veličina, od veličine zrnca pijeska pa sve do veličine loptice za golf.

Iako se ne zna sa sigurnošću kako i zašto nastaju, postoje neki mogući razlozi:

  • genetska predispozicija – ako je netko u vašoj obitelji već patio od pijeska u bubregu, postoji mogućnost da ste i vi u rizičnoj skupini
  • geografska lokacija – znanstvenici tvrde da kamenac u bubregu može biti povezan i s mjestom stanovanja; osobe koje žive u toplim krajevima sklonije su dehidraciji, što im čini urin koncentriranijim i olakšavaju kemikalijama da se kreira pijesak, odnosno kamen
  • lijekovi – ljudi koji uzimaju diuretike i oni koji pretjerano uzimaju dodatak kalcija spadaju u rizičnu kategoriju jer se višak kalcija skuplja u bubrezima i može uzrokovati stvaranje pijeska
  • pijesak u bubregu u trudnoći – kamenac u bubregu učestala je pojava u trudnoći; iako većina njih prođe bez posebnog tretiranja, ako se pokažu kao vrlo bolni i ako potiču preradni porod, moraju se ukloniti.
pijesak u bubregu u trudnoći
FOTO: Shutterstock

Bubrežni pijesak – simptomi

Kao posljedica nakupljanja pijeska u bubregu mogu se pojaviti sljedeći simptomi:

  • bolovi u bubregu – bolovi se pojavljuju na boku (između kuka i rebra), u donjem dijelu trbuha i mogu se širiti prema preponama; bol je najčešće povezana s nemogućnošću vode da prođe od bubrega do mjehura, a može biti od male, gotovo nezamjetne nelagode, pa sve do boli koja rezultira liječenjem u bolnici
  • krv u urinu – većina osoba koja ima kamenac u bubregu imat će tragove krvi u mokraći koja može biti crvena ili ružičasta, ali se ponekad krv može vidjeti samo mikroskopskom analizom
  • sitno kamenje u mokraći – ponekad je vidljivo sitno kamenje (sitni pijesak) u urinu ako se nalazi pijesak u mokraćnim kanalima
  • bol kod mokrenja
  • česta potreba za mokrenjem
  • kod nekih osoba javljaju se mučnina i povraćanje.
Simptomi kamena u bubregu kod žena i muškaraca su isti. Doduše, muškarci imaju veću vjerojatnost razvijanja kamenca u bubregu nego žene.
Bubrežni pijesak - simptomi
FOTO: Shutterstock

Dijagnoza i liječenje pijeska u bubregu

Pijesak u bubregu dijagnosticira se pomoću:

  • simptoma kod pacijenta
  • njegovog prethodnog zdravstvenog stanja
  • povijesti bolesti u obitelji
  • CT-a.

Ovisno o količini pijeska (veličini kamena) u bubregu, može se ili ne mora liječiti, ovisno o preporuci liječnika.

Mala količina pijeska

Uglavnom ne treba poseban tretman, iako vam liječnik može preporučiti neke lijekove protiv bolova. Liječnik će vam također preporučiti da pijete veću količinu tekućine kako bi se pomogla prohodnost. Lijek za pijesak u mokraćnim kanalima je dovoljan unos tekućine.

kamen u bubregu
FOTO: Shutterstock

Velika količina pijeska (kamen u bubregu)

Ako pijesak blokira urinarni trakt, liječnik se može odlučiti na neku od sljedećih metoda:

  • ekstrakorporalna litotripsija – terapija udarnim valovima u smjeru gdje se kamenac nalazi kako bi se razbio u sitnije dijelove koji se kasnije kroz mokraćni sustav izbacuju iz tijela
  • ureteroskopija – sitni teleskop umeće se u uretru kako bi došao do mjehura, a tamo se kamenac lomi u sitnije dijelove ili se u potpunosti uklanja.
Pijesak u bubregu - prirodni lijek
FOTO: Shutterstock

Pijesak u bubregu – prirodni lijek

Postoji nekoliko prirodnih načina i metoda kojima možete pokušati ukloniti pijesak u bubregu.

Sok limuna i jabučni ocat

Ovaj vrlo jednostavan lijek za koji vjerojatno imate sve sastojke u kući vrlo je učinkovit kod liječenja pijeska u bubregu.

U čašu s vodom dodajte limunov sok i jušnu žlicu jabučnog octa. Nakon toga obavezno popijte dvije velike čaše vode. Ovaj ciklus ponavljajte svakih sat vremena dok bol ne nestane.

Pročitajte članak “Jabučni ocat kao lijek: Cijenjeni eliksir koji uvijek trebate imati pri ruci! Evo na kojih ga 7 načina možete koristiti“.

Sok od šipka

Sok i sjemenke šipka odlični su za liječenje bubrežnog kamenca. Kod ove metode preporučuje se piti svježi sok od šipka ili jesti sjemenke organskog šipka. 

Pročitajte članak “Sok od šipka: Imamo recepte za domaći sok od šipka koji je odličan za bubrege, probavu i protiv umora“.

Magnezij

Istraživanja su pokazala kako osobe koje imaju sklonost taloženju pijeska u bubregu imaju manju vjerojatnost od ponavljanja ako redovito uzimaju magnezij. Preporučuje se dnevno uzimati barem 300 g magnezija kako bi se spriječila njihova pojava i zaustavili simptomi povezani s njegovim nastajanjem.

Korijen maslačka

Korijen maslačka godinama se koristi za probleme uzrokovane bubrežnim kamence. Osim što ublažava bolove uzrokovane njime, on djeluje u čišćenju urinarnog trakta. Preporučuje se dnevno uzimati najmanje 500 mg organskog korijena maslačka, i to dva puta dnevno!

Pijesak u bubregu - prehrana
FOTO: Shutterstock

Pijesak u bubregu – prehrana

Prehranom se može utjecati na smanjenje rizika od stvaranja pijeska u bubregu:

  • prestanite unositi veliku količinu kofeina – kofein uzrokuje povećano gomilanje kalcija u urinarnom traktu
  • konzumirajte puno tekućine – oko 2 l vode ispire bubrege
  • umjetni zaslađivači – iako se koriste kao zamjena za šećer kako bi se smanjio unos kalorija, oni smanjuju normalno funkcioniranje bubrega, posebno ako se dugoročno konzumiraju
  • sardine – bogate su purinima koji štetno djeluju na bubrege
  • sol – izbjegavajte previše soliti hranu, sol pomaže zadržavanju vode u tijelu, a s njom i druge štetne tvari
  • hrana bogata kalcijem – iako je kalcij potreban za normalno funkcioniranje organizma, ako imate previsoku dozu kalcija u organizmu, to može uzrokovati stvaranje kamenca.

Pročitajte članak “Hrana za bubrege: Nutricionistica otkriva koje su namirnice najbolje, a koje treba izbjegavati! Imamo i recept za Hipokratovu juhu“.

Pijesak u bubregu - čajevi
FOTO: Shutterstock

Pijesak u bubregu – čajevi

Čajevi koji vam mogu pomoći ako imate pijesak u bubregu su:

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4 / 5   36

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu