Rusomača – lijek za unutarnje i vanjsko krvarenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Rusomača (lat. Capsella bursa-pastoris)je godišnja biljka iz obitelji gorušica. Svi dijelovi koji rastu iznad tla koriste se u pripremi različitih biljnih lijekova. Listovi se mogu dodati u salate ili kuhati kao povrće. Sjemenke mahuna imaju papren okus, a sjeme se koristi i kao zamjena za sjemenke gorušice.
Kineski biljni ljekari nazivaju je lijekom koji “hladi krv”. Široku upotrebu ima kao lijek za dizenteriju, visok krvni tlak i pretjerano krvarenje nakon poroda. Smatra se da poboljšava vid, a koristi se i kao sastojak za prehranu peradi, jer čini njihova jaja ukusnijima.
Rusomača je korištena u tradicionalnoj medicini za mnoge svrhe, a posjeduje iduća svojstva:
- antimikrobna svojstva,
- antioksidativna svojstva,
- antikancerogena svojstva,
- protuupalna svojstva,
- hepatoprotektivna svojstva,
- utječe na zdravlje reproduktivnih organa,
- djeluje kao sedativ.
Antibakterijska svojstva rusomače ispitivana su djelovanjem alkoholnog ekstrakta na različite stadije rasta bakterija Escherichia coli, Pseudomonas aerogenesis, Staphylococcus aureus i Bacillus cereus. Rezultati studije objavljeni su 2012. godine u časopisu Journal of Basic and Applied Scientific Research. Ekstrakt rusomače uzrokovao je značajne promjene u rastu bakterija u različitim koncentracijama.
Antikancerogena svojstva svojstva rusomače pripisuju se fumarnoj kiselini koja se nalazi u sastavu rusomače. Na turskom sveučilištu Abant Izzet Baysal University u Bolu 2013. godine otkriveno je kako alkoholni ekstrakti rusomače uzrokuju smanjenje rasta tumorskih stanica za čak 42.9%.
Protuupalni učinak rusomače opisan je u preglednom radu objavljenom 2015. godine u časopisu International Journal of Pharmacology and toxicology. Navedeno je kako rusomača pomaže kod čireva gastrointestinalnog trakta tako da ubrzava oporavak od čira uzrokovanog stresom.
Vanjska i unutarnja primjena
Rusomača sadrži široki spektar vitamina, minerala i fitokemikalija, a to su:
- vitamin A,
- vitamin K,
- vitamini B skupine,
- vitamin C,
- flavonoidi (kvercetin, diosmin, luteolin, hesperidin),
- glikozidi,
- razni amini (acetilkolin, kolin, histamin, tiramin),
- hlapljivo ulje (posebno kamfor),
- karotenoidi,
- sinigrin (glukozinolat),
- aminokiseline,
- polipeptidi,
- elementi u tragovima.
Ljekovita svojstva biljke nisu posljedica nekog posebnog sastojka ili tvari, već njihove interakcije. Od rusomače se može pripremiti čaj, tinktura, a od ekstrakta može se pripremiti mast i nanositi na rane.
Rusomača ima antiseptička svojstva i može regulirati krvni tlak. Također je hemostatska biljka (zaustavlja krvarenje) i vazokonstriktor (sredstvo koje sužuje krvne žile) te može stimulirati leukocitozu (veći broj bijelih krvnih stanica).
Sposobnost biljke da zaustavi krvarenje može se pripisati njenom biljnom proteinu koji djeluje kao hormon oksitocin.
Pripravci od rusomače koriste se za:
- srčane i krvožilne probleme, uključujući niski krvni tlak i aritmije srca,
- glavobolju,
- bol u ušima,
- povraćanje,
- krv u urinu,
- proljev,
- infekcije mokraćnog mjehura,
- hemoroidi,
- proširene vene,
- predmenstrualne probleme,
- duga mjesečnice i menstrualne grčeve,
- natečene grudi kod dojilja,
- krvarenje iz nosa,
- ekcemi,
- psorijaza,
- površinske opekline, osipi i otvorene rane na koži.
Rusomača ima jak učinak na maternicu, stimulira kretanje crijeva svojim blago-laksativnim učinkom, pomaže kod reumatskih stanja prekomjernog stresa i anksioznosti.
Kako navodi članak objavljen 2015. godine u časopisu International Journal of Pharmacology and toxicology u kineskoj i japanskoj medicini rusomača je korištena kao hemostatik (za zaustavljanje krvarenja), diuretik i antipiretik (za snižavanje tjelesne temperature).
Cijela biljka je korištena u liječenju edema uzrokovanih nefritisom, menoragijom i hipertenzijom. Čaj napravljen od cijele biljke korišten je kao:
- lijek protiv skorbuta,
- pomoć kod proljeva,
- pomoć kod neredovitih menstruacija,
- pomoć pri zacjeljivanju rana.
- pomoć pri lošoj cirkulaciji.
Čaj napravljen od sušenih dijelova biljke rusomače smatran je lijekom protiv krvarenja različitih vrsta: želučanih, plućnih, krvarenja maternice i posebno krvarenja bubrega.
Poznata je i uporaba rusomače u homeopatiji. Naime, pripravak napravljen od svježe biljke koristi se kod krvarenja u nosu i kod kamenca u mokraćnom mjehuru.
Čaj od rusomače
Ljekovito bilje koristi se svježe, sušeno ili u obliku tekućih ekstrakata i tinktura. Napravite jaki čaj dodavanjem 2 velike šalice vode (oko litre) na 3 do 4 žlice sušene biljke. Pokrijte i pustite čaj da odstoji 20 minuta. Procijedite i ohladite prije konzumiranja. Čaj se možete piti 2 do 4 puta dnevno.
Kada se osuši i pije kao čaj, mahune rusomače postaju jedan od najboljih lijekova za zaustavljanje krvarenja svih vrsta – želuca, pluća ili maternice, a posebno krvarenja iz bubrega. Okus čaja je vrlo gorak i neugodan pa je poželjno da ga pomiješate s drugim biljem.
Čaj od rusomače tradicionalno se koristi kao lijek za upalu grla i kao prirodni tretman za infekcije mokraćnog sustava (UTI), a može imati i vanjsku primjenu. U slučaju krvarenja iz nosa preporučuje se natapanje kuglica vate u čaju i njihovo postavljanje u nos.
Tinkture i drugi pripravci
Za izradu tinkture potrebno vam je 4 žlice svježe rusomače (koristi se cijela biljka) na 60 ml 100%-tnog alkohola. 20 do 40 kapi tinkture u čaši vode može se koristiti 2 do 3 puta dnevno.
Za sve komercijalne pripravke od rusomače potrebno je slijediti upute proizvođača. No uglavnom ih je najbolje uzimati u malim i čestim dozama. Ekstrakt se može uzimati u dozama od jedne žlice 2 do 3 puta dnevno.
Nuspojave
Rusomača može uzrokovati pospanost, promjene u krvnom tlaku i funkciji štitnjače te otkucajima srca. Prevelike doze rusomače mogu uzrokovati paralizu, probleme s disanjem, pa i smrt. Ako već imate problema sa srcem, izbjegavajte rusomaču.
Neki spojevi u rusomači mogu utjecati na formiranje bubrežnih kamenaca. Ako ste ih već imali u prošlosti, najbolje je izbjegavati korištenje rusomače. Ona može utjecati i na središnji živčani sustav. Treba je izbjegavati i ako imate bolesnu štitnjaču.
Ako imate planiranu operaciju i koristite rusomaču, prestanite je koristiti dva tjedna prije operacije. Njezina konzumacija mogla bi usporiti preveliku aktivnost središnjeg živčanog sustava u interakciji s anestezijom i drugim lijekovima tijekom i nakon operacije.
Opasna je za trudnice i nikako im se ne preporučuje. Neka istraživanja pokazuju da dugoročno korištenje može uzrokovati smanjenje broja limfocita u krvi (limfopenija).
Napomene
Malo je razloga da koristite rusomaču ako nemate krvarenje. Također, preporučuje se da prestanete s njezinim korištenjem čim ublažite problem s krvarenjem. Ograničite upotrebu na mjesec ili dva, a zatim uzmite pauzu od tjedan dana. Nastavite ako je potrebno.
Istraživanja na miševima pokazuju da je toksičnost biljke mala. No treba napomenuti da je rusomača često zaražena specifičnom parazitskom gljivicom (Cystopus Candidus) koja sadrži toksični alkaloid pa treba biti oprezan pri branju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- bolesti srca
- čaj od rusomače
- dizenterija
- hemeroidi
- krvarenje iz nosa
- menstruacija
- obilno krvarenje
- rusomača
- tinktura od rusomače
- visok krvni tlak
- zatajenje srca
Izvori:
- Al-Snafi, A. E. (2015). The chemical constituents and pharmacological effects of Capsella bursa-pastoris-A review. International Journal of Pharmacology and toxicology, 5(2), 76-81.
- Alizadeh, H., Jafari, B., & Babai, T. (2012). The study of antibacterial effect of Capsella bursa-pastoris on some of gram positive and gram negative bacteria. Journal of Basic and Applied Scientific Research, 2(7), 6940-6945.
- Khare, C. P. (2008). Indian medicinal plants: an illustrated dictionary. Springer Science & Business Media.
- Yildirim, A. B., Karakas, F. P., & Turker, A. U. (2013). In vitro antibacterial and antitumor activities of some medicinal plant extracts, growing in Turkey. Asian Pacific journal of tropical medicine, 6(8), 616-624.