Kako reumatoidni artritis utječe na kožu?

Reumatoidni artritis i koža

Ako imate reumatoidni artritis, vjerojatno ste upoznati s bolnim, ukočenim i natečenim zglobovima. No, jeste li znali da ova autoimuna bolest može ostaviti trag i na vašoj koži? Od čvorića i osipa do ozbiljnijih promjena poput čireva – koža može postati još jedno “bojno polje” na kojem se manifestira upala.

U nastavku doznajte na koji način reumatoidni artritis i lijekovi za njegovo liječenje mogu utjecati na kožu te kako pravodobno reagirati i smanjiti rizik od komplikacija.

Reumatoidni artritis i koža

Kod reumatoidnog artritisa vaš imunosni sustav pogrešno napada zglobove, uzrokujući kroničnu upalu koja se može proširiti i na druga tkiva, uključujući i kožu. Upravo zbog te upale mogu nastati različite promjene na koži, a u nastavku donosimo najčešće.

Reumatoidni čvorići

Otprilike 20 – 30 % osoba s reumatoidnim artritisom razvije potkožne reumatoidne čvoriće. Riječ je o tvrdim kvržicama koje se mogu pojaviti uz zglobove ili na mjestima gdje je koža izložena pritisku – poput laktova, prstiju, podlaktica, peta, kukova, donjeg dijela leđa ili čak tjemena.

Čvorići najčešće ne uzrokuju bol i ne smetaju estetski, pa ih nije nužno liječiti. No, ako postanu bolni ili izazivaju probleme pri svakodnevnim aktivnostima, liječnik ih može tretirati injekcijama steroida i analgetika, a u težim slučajevima i kirurški ukloniti.

Kod osoba sa snažnijom upalom liječnici mogu prilagoditi terapiju i uključiti lijekove koji modificiraju bolest (DMARDs) kako bi se spriječila daljnja pojava čvorića. Iako rjeđe, čvorići se mogu pojaviti i u plućima, očima ili glasnicama.

Reumatoidni artritis može uzrokovati smanjenje broja trombocita, stanica koje su ključne za zgrušavanje krvi
FOTO: Shutterstock

Lako stvaranje modrica

Reumatoidni artritis može uzrokovati smanjenje broja trombocita, stanica koje su ključne za zgrušavanje krvi. To može dovesti do spontanih modrica na koži ili krvarenja iz desni. I neki lijekovi za reumatoidni artritis, poput metotreksata ili kortikosteroida, mogu dodatno smanjiti broj trombocita.

Ako primijetite nagle i brojne modrice ili krvarenja, svakako se obratite svojem liječniku kako bi se provjerilo je li riječ o posljedicama bolesti ili nuspojavi terapije.

Palmarna eritema

Kod nekih osoba s reumatoidnim artritisom razvija se stanje poznato kao palmarna eritema – simetrično crvenilo dlanova koje nije bolno i ne svrbi. Pritiskom na zahvaćeno područje koža privremeno posvijetli.

Iako ne uzrokuje nelagodu, riječ je o još jednom znaku da imunosni sustav nije u ravnoteži.

Reumatoidni vaskulitis

Reumatoidni vaskulitis je rijetka, ali ozbiljna komplikacija reumatoidnog artritisa koja pogađa manje od 1 % oboljelih. Nastaje kada upala ošteti male krvne žile u koži, što uzrokuje slabu opskrbu tkiva kisikom i nutrijentima. Posljedica mogu biti bolni čirevi, osobito na nogama i prstima.

Osip se može manifestirati kao ljubičaste točkice ili sitni crveni osip, a može i svrbjeti. Vaskulitis se češće javlja kod osoba s dugogodišnjim i loše kontroliranim reumatoidnim artritisom, te zahtijeva intenzivno liječenje – od steroida i imunosupresiva do kirurških zahvata u težim slučajevima.

Neutrofilne dermatoze su skupina kožnih bolesti koje nastaju zbog nakupljanja neutrofila (vrste bijelih krvnih stanica) u koži uslijed kronične upale
FOTO: Shutterstock

Neutrofilne dermatoze

Neutrofilne dermatoze su skupina kožnih bolesti koje nastaju zbog nakupljanja neutrofila (vrste bijelih krvnih stanica) u koži uslijed kronične upale. Najčešći oblici su:

  • Sweetov sindrom – iznenadna pojava osjetljivih, bolnih promjena na koži gornjeg dijela tijela, često uz povišenu temperaturu
  • pioderma gangrenosum – teški i bolni čirevi na koži, najčešće na nogama, koji se mogu inficirati i proširiti do mišića ili tetiva.

Kožne reakcije na lijekove za reumatoidni artritis

Osim same bolesti, i lijekovi za reumatoidni artritis mogu izazvati promjene na koži:

  • kortikosteroidi (prednizon) – dugotrajna uporaba može stanjiti kožu i učiniti je podložnijom modricama
  • nesteroidni protuupalni lijekovi (ibuprofen, naproksen) – mogu utjecati na zgrušavanje krvi
  • metotreksat – može smanjiti broj trombocita, ali i izazvati ubrzanu pojavu čvorića (tzv. ubrzana noduloza).
  • biološki lijekovi (tocilizumab, adalimumab) – mogu izazvati crvenilo, svrbež, koprivnjaču ili osip, često već unutar dan-dva od početka uzimanja.

Ako primijetite reakciju na lijek, liječnik će vjerojatno promijeniti terapiju.

Kada se obratiti liječniku?

Ako imate reumatoidni artritis i primijetite promjene na koži – nove kvržice, otvorene rane, osipe ili modrice – svakako o tome obavijestite svojeg liječnika. Iako su neke promjene bezopasne, druge mogu signalizirati da je bolest postala aktivnija ili da terapija treba prilagodbu.

Posebnu pažnju posvetite promjenama koje su bolne, brzo se šire ili dovode do stvaranja čireva – one zahtijevaju hitnu liječničku pomoć.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Upham, B. (2025). How Rheumatoid Arthritis Affects the SkinEveryday Health.
  2. Dunkin, M. A. i Wiginton, K. (2024). When Rheumatoid Arthritis Causes Skin ProblemsWebMD.
  3. Fletcher, J. (2022). Skin Concerns Related to Rheumatoid ArthritisHealthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu