Brak nakon rođenja djeteta: Što pogoršava odnos?
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja

Brojne promjene se događaju u odnosu između muškarca i žene nakon rođenja djeteta. Smatra se da otprilike jedna od pet majki i jedan od 10 očeva imaju značajne poteškoće s mentalnim zdravljem nakon dolaska prinove, a brak nakon rođenja djeteta poprima potpuno drugačiju dinamiku koju je teško prezentirati riječima dok je supružnici iskustveno ne osjete.
Unatoč tome, ne možemo tvrditi da se mentalno zdravlje supružnika pogoršava nakon rođenja djeteta, kao što neki izvori tvrde.
Postoji niz pozitivnih iskustava novopečenih roditelja koji izvještavaju o boljoj povezanosti i razumijevanju s partnerom, povećanju bliskosti i poštovanju te velikom ponosu na svojeg partnera/icu s kojim zajednički uče o životu iz nove perspektive.
Odnos s mužem nakon poroda
Vrijeme nakon poroda prilično je izazovno prvenstveno za ženu, ali i za muškarca. Tijekom prvog razdoblja nakon poroda žena prolazi kroz niz intenzivnih psihičkih i fizičkih promjena koje se nikad više tijekom života neće javljati i mijenjati u tolikom intenzitetu i opsegu kao u postpartumu.
Mnoge žene ostaju same u svojim neizrečenim mislima i stalnim izmjenama emocija, a u tom razdoblju najvažnija je podrška koju im možemo pružiti na konkretne načine (npr. brigom za kućanstvo, pripremom svježih i kvalitetnih obroka za brži oporavak tijela, čuvanjem bebe kako bi mama odspavala ili obavila svoje osnovne potrebe i sl.).
Oporavak od poroda je individualan i ovisi o brojnim faktorima, ali prisutnost i briga muškarca koji zajedno sa svojom suprugom razvija nove roditeljske vještine uvelike pomaže da i žena jednostavnije prihvati i proradi iskustvo poroda i postpartuma.
Nažalost, mnogi toga nisu svjesni, a neki muškarci čak smatraju i da su bespotrebni u prvim danima, pa čak i mjesecima djetetova života jer je dijete uglavnom ovisno samo o majci. Posljedično to dovodi do emocionalnog udaljavanja partnera i postupnom gubitku iskrenosti i bliskosti u odnosu.
S obzirom na to da muška strana obitelji teško može i zamisliti kroz što je sve žena fizički i psihički prošla za vrijeme i nakon poroda, njihova briga i razumijevanje ponekad izostaju u onoj mjeri u kojoj su ženi potrebni.
Nažalost, zapanjujuće je koliko nedostaje podrške i edukacije za novopečene roditelje u ovoj zahtjevnoj tranziciji u roditeljstvo, a pored beskrajnih popisa potrepština za bebu gotovo se ni ne spominje kako će izgledati nova svakodnevica bračnog para, a još manje kako će utjecati na odnos između partnera.

Zadovoljstvo odnosom nakon poroda
Novije studije pokazuju da oko 60 % parova izvještava o padu zadovoljstva brakom do tri godine nakon poroda! Učestalost i intenzitet nesporazuma i sukoba se povećavaju, kao i osjećaj nepoštovanja i nerazumijevanja.
Nažalost, mnogi partneri misle da su “sami” u svojim bolima i mukama, a poteškoće s mentalnim zdravljem u postporođajnom razdoblju mogu se pojaviti i kod muškarca i kod žene.
Čak jedna od pet majki i jedan od 10 očeva imaju značajne emocionalne poteškoće koje neminovno utječu na mentalno zdravlje nakon rođenja djeteta. Dok se o postporođajnom mentalnom stanju majki uglavnom puno više zna i razgovara, očevi također mogu razviti značajne poteškoće.
Smatra se da je najjači prediktor postporođajne depresije kod očeva zapravo majčina depresija, a to je zaista važan podatak jer, neovisno o rođenju djeteta, mentalno zdravlje supružnika je u međusobnoj povezanosti i rizici nakon poroda su itekako prisutni.
Udaljavanje partnera nakon poroda
Zbog usmjerenosti na brigu i skrb o djetetu parovi neposredno nakon poroda uglavnom intenzivno uranjaju u roditeljsku ulogu, a često iz vida gube izvorni romantični odnos koji su imali prije rođenja djeteta.
Svakodnevica novopečenih roditelja ponekad može biti jako zahtjevna, posebno ako nemaju nikakvu konkretnu pomoć i podršku od ostatka obitelji. Čak i ako im zajedničko roditeljstvo ide prilično dobro, nesvjesno se može dogoditi potpuno zanemarivanje partnerskog odnosa.
Kako bi se to preveniralo, njihov odnos moraju ciljano i svjesno njegovati i stavljati u fokus jer će se kad-tad pojaviti nezadovoljstvo s jedne strane. Nažalost, u nekim slučajevima nastupi i razvod nakon rođenja djeteta, a brojni razlozi koji do njega dovode vezani su uglavnom za nedostatak bliskosti, razumijevanja i podrške.
Ovdje je važno naglasiti i poteškoće u području intimnosti o kojima je partnerima ponekad neugodno razgovarati i tražiti podršku. Nedavne studije su pokazale da učestalost intimnih trenutaka između supružnika naglo pada nakon rođenja djeteta, a ovisno o ženinom psihofizičkom stanju i oporavku od poroda to može potrajati.
Ako postoje bilo kakva fizička ograničenja i komplikacije u oporavku žene, supružnici onda moraju uložiti više truda u razvoj bliskosti i emocionalne povezanosti na neke druge načine. Sve to mogu otežati i popratni problemi kroničnog nedostatka sna, fizičke promjene na tijelu, nedostatak vremena nasamo, osobne emocionalne borbe itd.
I u ovom području partneri trebaju podršku i razumijevanje. Emocionalni oporavak i povezivanje nakon poroda mogu zaista biti izazovni, ali moguće je održati stabilnost i bliskost u braku uz pomoć mnogih drugih načina kojima se odnos može njegovati, transformirati i rasti.
Oni koji su u tome uspjeli izvještavaju o potpuno drugačijem ispunjavajućem odnosu nakon rođenja djeteta koji je daleko bolji od onoga prije dolaska prinove.

Kako njegovati brak nakon rođenja djeteta?
Kada partneri postanu roditelji, njihov odnos se u nekim trenucima može doimati kao neprepoznatljiv. Najveći problem postane kada partneri ne komuniciraju unutarnje emocionalno stanje vezano za novonastale promjene.
Primjerice, kod žena se ponekad mogu pojaviti frustracija ili čak ljutnja na partnere zbog toga što je njihov život sličniji onome prije djeteta, odnosno slobodniji u kontekstu kretanja i planiranja aktivnosti. Kod žena je organizacija bilo kakvih izbivanja iz kuće puno zahtjevnija i u početku je gotovo ni nema.
No, utješno je znati da to neće uvijek biti tako i da će dijete zaista brzo odrasti, što će ostaviti više prostora za zajedničke, ali i samostalne aktivnosti partnera.
Kako biste njegovali svoj bračni partnerski odnos i nakon rođenja djeteta, dovoljno je uzeti u obzir neke jednostavne stvari koje se možda doimaju kao sitnice, ali znače puno više. Primjerice:
- u početku se događa puno stvari istovremeno, stoga odvojite redovito trenutke za razgovor o istima
- umjesto scrollanja po mobitelu u vrijeme dok beba spava, radije se fokusirajte jedno na drugo i neku zajedničku aktivnost
- podijelite poslove oko brige za bebu, koliko god je to moguće (podsjetnik – otac nije pomoćni asistent u odgoju, nego roditelj kao što je i mama; iako je u početku njegova uloga malo manje izražena, svejedno može promijeniti pelene, pomoći u kupanju i presvlačenju bebe, uspavljivanju i sl.)
- potražite pomoć od članova obitelji i družite se s drugima kako biste što manje bili stalno usmjereni na razgovore o bebi
- koliko god je moguće, odlazite u zajedničke šetnje s bebom jer je to isto prilika za razgovor
- potrudite se omogućiti jedno drugom povremene kave i susrete s prijateljima (društveni život pojedinca je važan za njegovo mentalno zdravlje)
- iznenadite povremeno jedno drugo s nekim znakovima pažnje za koje odjednom više i nemate toliko vremena (i jedan cvijet na stolu će biti dovoljan da ona zna koliko mu je stalo)
- kada dijete malo naraste, potrudite se osigurati neko vrijeme (i sat vremena je u redu za početak) za sebe kao par dok netko od članova obitelji pričuva dijete, odvede ga u šetnju i sl.
- odredite prioritete i stvari koje su hitne-bitne u danima kada jednostavno ne stižete razgovarati o svemu o čemu biste htjeli
- ako vas preplavljuje roditeljstvo i sve što s njim dolazi, potražite pomoć, razgovarajte s drugim parovima, educirajte se, pronađite podršku u okolini.
Pročitajte i ove članke:
- Postpartum i mentalno zdravlje: 85 % žena doživljava ovo
- Može li dijete zaista spasiti brak?
- Rastava braka i djeca: Stresna je za sve! Psihologinja otkriva koje posljedice razvod može ostaviti na djeci.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Iz cjepiva se povlači kontroverzni sastojak? Evo što trebate znati
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- brak nakon rođenja djeteta
- odnos s mužem nakon poroda
- razvod nakon rođenja djeteta
- udaljavanje partnera nakon poroda
- Diamond, R. (2023). When Couples Become Parents: The Impact on Your Relationship. Psychology Today.
- Čudina-Obradović, M. i Obradović, J. (2006). Psihologija braka i obitelji. Golden marketing – Tehnička knjiga: Zagreb.
- Nordin, R. K. (2000). After the baby: Making sense of marriage after childbirth. Rowman & Littlefield: Lanham.