Što se sve krije u vašem prljavom rublju?

u košari za prljavo rublje, pa čak i u perilici, mogu se skrivati opasne bakterije i virusi

Možda vam pranje rublja ne zvuči kao aktivnost koja bi mogla ugroziti zdravlje, no jeste li znali da se upravo u košari za prljavo rublje, pa čak i u perilici, mogu skrivati opasne bakterije i virusi?

Ako često odgađate pranje odjeće, koristite isti ručnik više dana zaredom ili dodirujete mokre komade bez pranja ruku, vrijeme je da razmislite o svojim navikama. U nastavku saznajte kako pravilno prati rublje i pritom zaštititi svoje zdravlje i zdravlje svojih najmilijih.

Što se sve krije u vašem prljavom rublju?

Neki ljudi ostavljaju odjeću u košari danima, čak i tjednima, prije nego je operu. Iako većina virusa i gljivica umire unutar nekoliko dana, bakterije poput Escerichije coli (E. coli) i salmonele mogu preživjeti tjednima.

Još gore – Staphylococcus aureus, koji uzrokuje infekcije kože, može na odjeći preživjeti i do mjesec dana.

Ako je odjeća vlažna (poput sportske odjeće), u košari se može stvoriti pravo uzgajalište mikroba.

Ne možete “pomirisati” bakterije

Mnogi koriste “test mirisa” kako bi odlučili treba li nešto oprati, ali nos ne može detektirati bakterije. Neugodan miris obično dolazi od znoja i tjelesnih ulja.

Iako sam znoj nema miris, bakterije koje razgrađuju njegove kiseline proizvode neugodne mirise. U slučaju sumnje – perite.

Najprljaviji komad rublja u perilici

Donje rublje sadrži najviše bakterija jer dolazi u izravan kontakt s intimnim dijelovima tijela. Može sadržavati fekalne bakterije, ali i klice povezane s infekcijama poput gljivica.

Dječja odjeća = skriveni izvori klica
FOTO: Shutterstock

Dječja odjeća = skriveni izvori klica

Djeca dolaze u kontakt s brojnim površinama punim mikroba – od autosjedalica i tableta do sportskih rekvizita, torbi i igračaka kućnih ljubimaca. Preporučuje se da dječju odjeću perete odvojeno, posebno ako je netko u kućanstvu prehlađen ili ima proljev.

Ručnici zahtijevaju poseban tretman

Nemojte bacati korištene ručnike zajedno s ostatkom odjeće. Budući da su deblji, dulje ostaju vlažni, što pogoduje preživljavanju bakterija. Kuhinjski ručnici mogu sadržavati E. coli i salmonelu ako su došli u kontakt sa sirovim mesom, a kupaonski često skupljaju fekalne bakterije.

Rukovali ste rubljem? Operite ruke

Prilikom prebacivanja prljavog rublja u perilicu ili mokre odjeće u sušilicu bakterije ostaju na vašim rukama. Operite ruke odmah nakon rukovanja kako biste spriječili širenje klica u svojem domu.

Kako učinkovito očistiti odjeću?

Rublje perite na vrućem programu, a zatim ga sušite u sušilici barem 45 minuta. Bijelu odjeću perite s izbjeljivačem, a za šarenu koristite sredstvo s vodikovim peroksidom. Voda treba biti najmanje 60 °C kako bi se uništili virusi i bakterije.

Sunce kao prirodni dezinficijens

Ako nešto morate sušiti na zraku, objesite vani. Sunčeve UV zrake mogu uništiti preostale bakterije. Ipak, pripazite ako imate alergije – pelud se lako zadrži na odjeći koja se suši na otvorenom.

Bakterije iz rublja mogu ostati u perilici i prenijeti se na sljedeću turu
FOTO: Shutterstock

Perilica mora biti čista

Bakterije iz rublja mogu ostati u perilici i prenijeti se na sljedeću turu. Jednom mjesečno uključite prazan program s izbjeljivačem kako biste uklonili zaostale mikrobe.

Ako nakon toga planirate prati šarenu odjeću, operite perilicu još jednom samo s vodom kako ne biste oštetili tkanine.

Ne zaboravite na košaru za rublje

Svaki put kad izvadite odjeću iz košare, pošpricajte unutrašnjost dezinficijensom. Tako ćete značajno smanjiti broj klica koje se mogu zadržavati na površini i potencijalno uzrokovati bolest. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu