Opasnosti koje vam prijete ako posteljinu ne perete redovito
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Koliko često perete posteljinu? Ako ste među onima koji razvlače tu obvezu više od tjedan dana, možda biste se trebali zamisliti. Prljava posteljina nije samo estetski problem – može biti leglo bakterija, gljivica, grinja i drugih nevidljivih “stanara” koji mogu ugroziti vaše zdravlje.
Zdravstveni rizici ako ne perete posteljinu redovito
U nastavku otkrivamo koje sve zdravstvene probleme možete izbjeći redovitim pranjem posteljine.
Nevidljive prijetnje ispod pokrivača
Trećinu života provedemo u krevetu pa je redovito pranje posteljine obavezno. Znoj, slina, perut i druge tjelesne izlučevine nakupljaju se među plahtama. Idealno bi bilo prati posteljinu jednom tjedno ili barem svaka dva tjedna.
Grinje i mrtve stanice kože
Tijekom dana izgubimo oko 500 milijuna stanica kože, a mnoge od njih završe u krevetu. Te mrtve stanice su prava poslastica za grinje, čiji izmet može potaknuti alergije, astmu i pogoršati ekcem. Ako ste alergični na grinje, perite posteljinu jednom tjedno u vrućoj vodi.
Kućni ljubimci u krevetu
Ako spavate sa psom ili mačkom, njihova dlaka i perut dodatno hrane grinje. Osim toga, ljubimci mogu prenijeti gljivične infekcije poput tjemenog lišaja.
Ako vaš pas ima šugu, nećete je direktno “uhvatiti”, ali koža vam može postati iritirana. Zato je važno mijenjati posteljinu svaki tjedan.

Bakterije
Znoj, slina, mrtve stanice i prljavština pretvaraju vaš krevet u idealno tlo za razmnožavanje bakterija. Jedno je istraživanje pokazalo da jastučnice koje nisu oprane tjedan dana sadrže i do 17.000 puta više bakterija nego WC školjka.
Prištići
Ne možete se riješiti akni? Prljave jastučnice mogu biti uzrok. Bakterije i nečistoće s tkanine začepljuju pore.
Bolest
Ako ste vi ili vaš partner bolesni, odmah operite posteljinu. Bakterije i virusi mogu preživjeti na tkaninama satima – npr. virus gripe na papirnatim maramicama preživi 15 minuta, ali neki crijevni virusi prežive i do četiri sata na posteljini.
Pazite i na jastuke
Jastuci mogu sadržavati plijesan, što je posebno opasno za osobe s astmom. Ako se mogu oprati, operite ih barem dvaput godišnje, a jastučnice i zaštitne navlake češće – zajedno s ostatkom posteljine.

Kada češće prati posteljinu?
Perite je tjedno (ili češće) ako:
- spavate goli
- jedete u krevetu
- spavate s djecom
- obilno se znojite noću.
Neka se posteljina prozrači
Ne žurite s namještanjem kreveta. Nakon buđenja povucite pokrivač unazad i pustite krevet da “diše”. Time se smanjuje vlaga, a s njom i mogućnost razvoja bakterija i grinja.
Savjeti za pranje
Koristite najvišu temperaturu vode koju preporučuje etiketa, a nakon toga stavite posteljinu u sušilicu. Toplina pomaže u uništavanju mikroorganizama. Ako vam boje to dopuštaju, dodajte i sredstvo za dezinfekciju poput izbjeljivača – osobito ako je netko bio bolestan.
Ne zaboravite na deke i madrace
Neki pokrivači i jastuci nisu za strojno pranje, stoga obavezno provjerite etikete. Evo preporučene učestalosti čišćenja:
- pokrivači, deke i navlake za poplune – svakih 1 – 2 mjeseca (ili češće ako ne koristite gornju plahtu)
- nadmadrac – četiri puta godišnje
- obloge za krevet – svakih 3 – 6 mjeseci
- madrac usisavajte svaki put kad skidate oblogu za krevet.
Stjenice – neželjeni gosti
Stjenice ne privlače čiste ili prljave plahte – njih privlači toplina vašeg tijela. Noću izlaze i hrane se vašom krvi, ostavljajući ugrize koji svrbe. Mogu ući u vaš dom preko odjeće, prtljage, pa čak i iz škole ili radnog mjesta.
Sušite posteljinu na visokoj temperaturi najmanje 30 minuta kako biste ubili te nametnike i njihova jajašca.
Pročitajte i ove članke:
- Najveća greška koju radimo s pranjem posteljine
- Kako se riješiti grinja na tijelu, u kući i iz kreveta?
- Spas u vrućim noćima: Sedam posteljina za ugodnije spavanje ljeti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Nuspojave magnezija: Što se događa kada pretjerate?
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Hyde, M. (2024). Bacteria in your Bed. Amerisleep.
- Boyle Wheeler, R. (2023). Health Hazards When You Don’t Wash Your Sheets. WebMD.