3 teška aspekta braka na koja vas nitko ne priprema

Parovi koji ostaju zajedno godinama znaju da nije poanta samo u tome što govorite, nego kako to govorite

Savjeti za uspješan brak često se svode na poznate mantre – komunicirajte otvoreno, ne idite ljuti na spavanje i održavajte strast. I dok su ovi savjeti važni, parovi koji su zajedno desetljećima često spominju nešto drugo – lekcije koje nisu ugodne, ali su ključne za trajnu i duboku povezanost.

U nastavku donosimo tri neočekivane, ali iskrene istine o braku koje mogu pomoći da vaš odnos ostane čvrst, i u dobrim i u lošim danima.

1. Iskrenost sama po sebi nije dovoljna

Budi iskren!” često je zlatno pravilo za dobar brak. No, iskrenost bez suosjećanja lako se može pretvoriti u grubost s izgovorom. Parovi koji ostaju zajedno godinama znaju da nije poanta samo u tome što govorite, nego kako to govorite. Istina izrečena bez obzira prema emocijama druge osobe može postati oružje, a ne most.

Jedno istraživanje iz 2019. godine je pokazalo da bračno zadovoljstvo ne ovisi samo o pozitivnim emocijama, već i o njihovom zajedničkom doživljavanju. To uključuje međusobnu brigu, emocionalnu usklađenost i neverbalne znakove poput tona glasa, pogleda i govora tijela.

Čak i u sukobu, parovi koji ostanu emocionalno povezani češće imaju zadovoljnije brakove.

Zato iskrenost u zdravim vezama dolazi s dozom pažnje – važan je ne samo sadržaj, nego i način na koji ga prenosite.

Evo kako izgleda nježna iskrenost u praksi:

  • stvorite osjećaj sigurnosti, ne inferiornosti – umjesto da kažete “Uvijek si neodgovoran s novcem!”, recite “Brine me naša financijska situacija. Možemo li zajedno razraditi budžet?”
  • izaberite pravi trenutak – ako se partner upravo vratio s posla iscrpljen, pričekajte malo s važnim temama; ozbiljni razgovori imaju više šanse uspjeti u trenucima mira i povezanosti, poput šetnje ili opuštenog popodneva
  • iskrenost koristite za povezivanje, ne za kritiku – nije nužno reći sve što vam padne na pamet; umjesto “Stalno si na mobitelu!”, pokušajte s “Nedostaju mi naši razgovori. Možemo li večeras jesti bez ekrana?”.

Gruba iskrenost možda vam olakša savjest, ali nježna iskrenost jača vašu povezanost. A upravo je to ono što brak drži na okupu.

U teškim životnim fazama mnogi parovi shvate da je za opstanak veze potrebno promijeniti određene dijelove sebe
FOTO: Shutterstock

2. Ponekad ćete morati “odustati” od dijela sebe

U teškim životnim fazama mnogi parovi shvate da je za opstanak veze potrebno promijeniti određene dijelove sebe – one koji više ne služe zajedničkom “mi”.

Jedno istraživanje iz 2018. godine je pratilo 169 parova u prvih 18 mjeseci braka i pokazalo da promjene ličnosti poput smanjenja razdražljivosti ili povećanja savjesnosti mogu značajno povećati bračno zadovoljstvo. Nije toliko važno kakvi ste bili na početku veze, nego jeste li spremni rasti zajedno.

Evo što to znači u praksi:

  • odustajanje od uloga koje stvaraju udaljenost – biti “vuk samotnjak”, “perfekcionist” ili “onaj koji je uvijek u pravu” često je samo oblik samoočuvanja; kada otpustimo te maske, otvaramo prostor za bliskost
  • promjena navika koje sputavaju ljubav – za nekog to znači prestati s čestim izlascima i alkoholom, za drugog naučiti rješavati konflikte bez optuživanja; to nisu prisilne promjene, već zajedničke odluke
  • odabir bliskosti umjesto ega – to znači poslušati čak i kad vam se ne da, ispričati se bez “ali”, tražiti pomirenje iako još uvijek boli.

Parovi koji opstaju ne boje se promjene – oni je prihvaćaju. Jer brak ne znači samo ostarjeti zajedno, nego i odrasti zajedno.

3. Žalit ćete za nekim starim verzijama vaše veze

Ono o čemu se rijetko govori jest – tuga u braku. Čak i najsretniji parovi prolaze kroz faze žalovanja za onim što je bilo – spontanošću prije djece, lakoćom smijeha prije životnih briga, mladolikošću i bezbrižnošću koju su nekad dijelili.

Ta se tuga može pojaviti u različitim oblicima:

  • nedostaju vam prijašnje verzije jedno drugoga – možda vaš partner više ne piše pjesme u ponoć, nego rano ide spavati – ali je postao stabilan, pouzdan i topao; ipak, osjećate kao da žalite za verzijom njega koja još postoji, ali više nije ista
  • tugujete za sobom kakvi ste bili – možda ste nekad bili duhoviti, energični i puni entuzijazma – i sada vam to nedostaje; taj osjećaj može biti popraćen suzama, tišinom ili neobjašnjivom tugom.

Proces iscjeljenja ne počinje zaboravljanjem, nego priznavanjem tih osjećaja. Gledanje starih fotografija, prisjećanje s partnerom ili zajedničko njegovanje uspomena može pomoći. Jer rast podrazumijeva promjenu – a svaka promjena ostavlja nešto vrijedno iza sebe.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Travers, M. (2025). 3 Difficult Parts of Marriage No One Prepares You ForPsychology Today.
  2. Otero, M. C. i sur. (2020). Behavioral indices of positivity resonance associated with long-term marital satisfaction. Emotion, 20(7): 1225–1233.
  3. Lavner, J. A. i sur. (2018). Personality change among newlyweds: Patterns, predictors, and associations with marital satisfaction over time. Developmental Psychology, 54(6): 1172–1185. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu