Šest sastojaka za njegu kože koje ne biste trebali miješati
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Proizvodi za njegu kože mogu dobro djelovati kad se koriste pojedinačno, no rade li svi u kombinaciji?
Neki sastojci se ne podnose dobro zajedno, kaže za Everyday Health dr. Brooke Sikora, dermatologinja u SkinCare Physicians u Chestnut Hillu u Massachusettsu. Sastojci koje treba izbjegavati kombinirati u rutini su oni koje je teško stabilizirati u formuli, povećavaju rizik od iritacije kad se koriste zajedno ili blokiraju međusobno djelovanje, objašnjava.
Uz malo znanja možete pojednostaviti svoju rutinu kako biste bili sigurni da svi sastojci rade za vas i pomažu vam da postignete ciljeve zdrave kože. Ovdje su scenariji u kojima je potrebno biti posebno oprezan.
1. Retinoid ili retinol i alfa hidroksi kiselina
Derivati vitamina A poput retinola i retinoida te alfa hidroksi kiseline (AHK) poput glikolne kiseline često su izbor dermatologa za anti-age tretmane. Ubrzavaju obnavljanje kože i povećavaju proizvodnju kolagena za blistavu kožu bez finih linija.
Budući da oboje eksfoliraju vanjski sloj kože, mogu izazvati iritacije, osobito u kombinaciji, kaže dr. Elizabeth Bahar Houshmand, dermatologinja iz Dallasa.
Kada koža pokazuje znakove iritacije (crvenilo, peckanje, ljuštenje), manja je vjerojatnost da ćete se držati rutine. Ne morate birati jedan ili drugi proizvod, savjetuje dr. Houshmand, preporučujući izmjeničnu primjenu (AHA ponedjeljkom, retinoid utorkom itd.).
2. Retinoid ili retinol i benzoil peroksid
Retinoidi podržavaju anti-aging, ali su također snažna terapija za akne jer eksfoliraju kožu i sprječavaju začepljenje pora. Možda ćete biti skloni koristiti oba proizvoda, retinoid i benzoil peroksid, no njihovo zajedničko korištenje možda neće donijeti željene rezultate.
Benzoil peroksid može deaktivirati molekulu retinoida, kaže dr. Sikora. Međutim, postoje novije formulacije tretinoina koje ostaju stabilne s benzoil peroksidom. Alternativno, možete koristiti benzoil peroksid ujutro, a retinol navečer.

3. Retinoid ili retinol i vitamin C
Treća kombinacija koju treba izbjegavati su retinoidi i vitamin C. Vitamin C je teško formulirati jer je najdjelotvorniji u kiselinskom pH okruženju, dok retinol djeluje u višem (alkalnijem) pH. Ako ih koristite zajedno, neće djelovati optimalno, objašnjava dr. Sikora.
Jednostavno rješenje je koristiti oba u odgovarajućem vremenu. Dr. Sikora savjetuje da retinol primjenjujete navečer jer povećava osjetljivost kože na sunce, dok vitamin C najbolje djeluje tijekom dana jer je antioksidans koji štiti od štetnih utjecaja zagađenja i UV zraka.
4. Retinoid ili retinol i salicilna kiselina
Koža odraslih također često razvija akne. Da bi se smanjio izgled finih linija i bora, dermatolog vam može preporučiti korištenje retinoida. Također, možete koristiti salicilnu kiselinu za tretiranje akni. Salicilna kiselina je beta hidroksi kiselina (BHA) koja ubrzava obnavljanje stanica kože i održava pore čistima.
Dr. Sikora ističe da oba sastojka mogu isušiti kožu, stoga je potrebno posebno paziti pri njihovoj kombinaciji. Korištenje oba može učiniti kožu previše suhom, što može dovesti do iritacija i pogoršanja simptoma. Rješenje je koristiti salicilnu kiselinu ujutro, a retinoid navečer.
5. Sapunski čistač i vitamin C
Vitamin C, također poznat kao askorbinska kiselina, zahtijeva pH niži od 3,5 da bi ušao u kožu. Međutim, sapuni i sapunski čistači mogu imati viši pH. Jedno istraživanje je pokazalo da tekući sapuni imaju prosječni pH 5,9, a kruti sapuni čak 10,3.
Korištenje ovih proizvoda zajedno može značiti da alkalnost sapuna blokira apsorpciju vitamina C u koži, što predstavlja problem jer možete propustiti zaštitu od slobodnih radikala.
Korištenje više oblika istog proizvoda (npr. dva proizvoda na bazi benzoil peroksida) ne donosi velike koristi, kaže dr. Hooper. Jedan primjer je primjena maske s glikolnom kiselinom, a zatim kreme koja sadrži mandeličnu kiselinu, jer su obje AHA. Može doći do iritacije.
Ako vaša koža ne postane crvena i iritirana nakon korištenja dva proizvoda koji sadrže AHA, a rezultati su pozitivni, dr. Hooper smatra da je to sigurno. Za većinu ljudi, međutim, ovo će vjerojatno biti previše agresivno.
Pročitajte i ove članke:
- 15 stvari o retinolu koje morate znati prije korištenja
- Ovi sastojci za njegu kože mogu izazvati alergijske reakcije
- 10 skincare sastojaka protiv prijevremenih znakova starenja.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

10 namirnica koje nikad ne smijete jesti prije spavanja
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Migala, J. (2025). 6 Skin-Care Ingredient Combinations That Don’t Mix. Everyday Health.
- Alsalhi, A. i sur. (2024). Exploring pH levels and environmental impacts on handwash products in Riyadh, Saudi Arabia: A cross-sectional study. J. Family Med. Prim. Care, 13(1): 230–234.