Vitamin C – zaštitnik kože u ljetnim mjesecima

Vitamin C

Ljeto je stiglo i vjerujemo da ste se opremili arsenalom losiona i krema koji štite od štetnih UV zraka. No, postoji jedan jednostavan sastojak koji može zaštititi od štetnog utjecaja sunca kao i stvaranja bora. To je dobri stari vitamin C.

Vitamin C – askorbinska kiselina

Vitamin C ili askorbinska kiselina je vitamin koji je topiv u vodi što znači da ga naše tijelo ne može pohraniti, već ga je potrebno svakodnevno unositi namirnicama koje su bogate vitaminom C. 

Vitamin C dolazi i u puferiranom obliku, odnosno obliku soli koja se naziva natrijev askorbat. Osim za poboljšanje imunološkog sustava, koristi se i za povećanje energije i apsorpcije željeza, a više o njemu možete saznati ovdje.

Zaštićeni oblik vitamina C se naziva liposomalni vitamin C koji se ne može lako razgraditi zbog čega se duže zadržava u našem organizmu. Zahvaljujući tome, tijelo je uvijek opskrbljeno s dovoljno vitamina C, a ako Vas zanima koliko ovakvog oblika vitamina C trebate i smijete dnevno konzumirati, kliknite ovdje.

Kada je u pitanju vitamin C, hrana u kojoj ga najlakše možete pronaći je svježe voće i povrće, a posebno naranča, zelene paprike, jagode, mrkva, kivi, brokula, rajčica, kupus, cvjetača, lubenica, grejp itd. Svakodnevna konzumacija ovih namirnica obogaćuje naše tijelo vitaminom C, no jako je teško znati unosimo li ga dovoljno. 

Smoothie
Foto: Pixabay

Manjak vitamina C u organizmu može uzrokovati različite bolesti, a posebno skorbut – opasnu bolest koja nastaje zbog kroničnog nedostatka vitamina C. S druge strane, kada je u pitanju vitamin C, predoziranje je također moguće zbog čega stručnjaci redovito upozoravaju na važnost umjerenih količina unosa vitamina. 

Kako biste to spriječili, ovdje saznajte kako procijeniti koliko vitamina C dnevno je dovoljno za normalno funkcioniranje organizma.

Zašto je vitamin C tako poseban?

Svi smo svjesni prednosti vitamina C tijekom zimskih mjeseci kada nam jača imunitet i štiti od prehlade i gripe, ali malo ljudi zna koliko je vitamin C koristan i za vrijeme ljetnih mjeseci.

Vitamin C ima antioksidativna svojstva koja pomažu u borbi protiv slobodnih radikala te sposobnost regeneracije drugih antioksidansa, kao što je vitamin E, dajući dodatnu zaštitu koži.

Vitamin C pomaže i kod opeklina od sunca i uboda komaraca. Njegova moć zacjeljivanja može spriječiti opasne posljedice od dugotrajnog izlaganja suncu. 

Osim zaštitnog djelovanja na kožu, vitamin C ima još nekoliko zdravstvenih prednosti:

  • štiti od srčanih bolesti,
  • pomaže u liječenju prehlade,
  • sprječava osteoartritis,
  • čuva zdravlje očiju,
  • pomaže u prevenciji astme,
  • štiti od alergija,
  • djeluje na smanjenje šećera u krvi.

Sukladno svim navedenim blagodatima vitamina C, možemo zaključiti da je njegova važnost u svakodnevnom životu zaista velika, a sve dodatne informacije i prednosti ovog važnog vitamina potražite ovdje.

Kako djeluje?

Vitamin C je važan za sintezu kolagena koji je jedan od najzastupljenijih proteina u našem tijelu i čini bitnu komponentu vezivnog tkiva koje drži našu kožu zajedno, kao i veći dio naših zglobova, hrskavice, zubi, krvnih žila, kostiju, očiju, srca.

Vitamin C je posebno važan jer aktivira enzime potrebne za stvaranje kolagena u tijelu.

Citrus
Foto: Unsplash

Što vitamin C radi Vašoj koži?

Osim što je odgovoran za elastičnost kože, kolagen stvara i strukturu krvnih žila čime se omogućuje dovod kisika, vode i drugih hranjivih tvari u kožu, održavajući mladenački i zdravi sjaj.  Koža kojoj nedostaje vitamina C je suha, bez sjaja i gubi čvrstoću.

Dakle, ako želite imati zdraviji i mlađi izgled kože – oboružajte se ovo ljeto voćem i povrćem koji su bogati vitaminom C.

Vitamin C dodaci prehrani – gdje kupiti, cijena

Vitamin C se često konzumira kao dodatak prehrani u obliku tableta, kapsula, praha, otopina i šumećih tableta. Za svaku vrstu konzumacije vitamina C je potrebno posebno provjeriti preporučene dnevne količine kako biste ga osigurali dovoljno.

Može se kupiti u različitim online trgovinama (npr. bio&bio, Polleo Sport, Naturala, Terra Organica), no također možete kupiti i u većini ostalih dućana (dm, Konzum, bio&bio, Lidl).

Cijena ovisi o vrsti proizvođača, obliku vitamina C te dobivenoj količini. Na primjer, vitamin C u prahu (500 g) možete kupiti za otprilike 180 kuna, a vitamin C u obliku kapsula (90 kapsula po 500 mg) možete kupiti za otprilike 150 kuna.

Ako se odlučite za posebne oblike vitamina C, cijena će biti nešto viša. Na primjer, za liposomalni vitamin C u obliku natrij askorbata (250 ml) ćete morati izdvojiti od oko 250-300 kuna.

Vitamin C – tablete 

Ako želite kupiti vitamin C u obliku tableta, možete ga pronaći u ljekarnama. Cijena tableta ovisi o proizvođaču i količini, a za 100 tableta (500 mg) ćete morati platiti nešto više od 50 kuna. Za sve one koji već konzumiraju neke druge lijekove, preporučuje se savjetovanje s liječnikom prije konzumiranja vitamina C u obliku tableta.

Kada je u pitanju vitamin C, tablete za djecu također postoje. Najčešće su to žvakaće tablete s okusom naranče ili posebne šumeće tablete i blage otopine za djecu. Roditeljima se preporučuje savjetovanje s pedijatrom prije davanja ovakvih tableta djeci kako ne bi došlo do neželjenih predoziranja i sličnih poteškoća. 

Naranča
Foto: Unsplash

Cijena žvakaćih vitamin C tableta za djecu (90 tableta) iznosi nešto više od 80 kuna. Šumeće tablete za djecu je najbolje kupovati u ljekarnama, a njihova cijena se kreće od 20 kuna pa nadalje. Također, za djecu se ipak preporučuje prirodni unos vitamina C u obliku voća i povrća koliko god je to moguće.

Vitamin C – dodatne informacije

Za sve one koji žele saznati više informacija i savjeta u vezi samog vitamina C i njegovog konzumiranja, preporučujemo još nekoliko korisnih članaka s našeg portala:

Članak objavljen:

Saznajte više o zdravlju kože u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o njezi kože u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   3

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu