Benzoil peroksid za akne: Zašto je popularan i kako djeluje?

Benzoil peroksid za akne

Benzoil peroksid popularan je sastojak u bezreceptnim tretmanima za akne, poput gelova, čistača i proizvoda za ciljano nanošenje, dostupnih u različitim koncentracijama za blage do umjerene oblike akni.

Iako učinkovito smanjuje bakterije koje uzrokuju akne i uklanja mrtve stanice kože koje začepljuju pore, ima i svojih ograničenja. U nastavku donosimo prednosti i nedostatke kada je u pitanju benzoil peroksid za akne te savjete kada se obratiti dermatologu.

Benzoil peroksid za akne

Benzoil peroksid za akne djeluje tako što eliminira bakterije ispod kože te pomaže porama ukloniti mrtve stanice kože i višak ulja.

Za upalne akne

Ovaj sastojak posebno je učinkovit kod upalnih akni, poput pustula, papula, cista i nodula, koje se prepoznaju po crvenim, gnojem ispunjenim izbočinama.

Za cistične akne

Cistične akne, najozbiljniji i najteži oblik akni za liječenje, karakteriziraju tvrde, duboke izbočine koje mogu sadržavati gnoj, ali nemaju vidljive “glave”.

Dok benzoil peroksid za akne može pomoći u smanjenju bakterija koje doprinose cističnim aknama, obično se koristi u kombinaciji s lijekovima na recept. Za liječenje ovog tipa akni važno je konzultirati se s dermatologom.

Za mitesere i prištiće

Iako su miteseri i prištići oblici akni, smatraju se neupalnim jer ne izazivaju crvene izbočine.

Benzoil peroksid može pomoći u uklanjanju ulja i mrtvih stanica koje začepljuju pore, no možda nije najučinkovitiji izbor za ove vrste akni.

Ako tražite benzoil peroksid bez recepta, topički retinoidi, poput adapalena ili tretinoina, često su bolji izbor. Adapalen je dostupan bez recepta, dok je tretinoin dostupan samo na recept.

Za ožiljke od akni

Ožiljci od akni, često rezultat upalnih akni, mogu se pogoršati izlaganjem suncu. Iako benzoil peroksid može poboljšati teksturu kože uklanjanjem mrtvih stanica, ograničena istraživanja podupiru njegovu učinkovitost u liječenju ožiljaka.

benzoil peroksid bez recepta
FOTO: Shutterstock

Kako koristiti benzoil peroksid?

Dostupan u raznim oblicima, kao što su kreme s benzoil peroksidom, čistači i gel za tuširanje s benzoil peroksidom, benzoil peroksid treba birati prema osjetljivosti kože i području primjene:

  • niže koncentracije (oko 4 %) preporučuju se za lice
  • više koncentracije (do 10 %) prikladnije su za otpornija područja poput prsa ili leđa.

Vrste proizvoda uključuju:

  • kreme i losione – nanose se jednom ili dvaput dnevno za prevenciju i tretman
  • čistače za lice i pjene – koriste se za liječenje i prevenciju akni na licu
  • čistače za tijelo i sapune – idealni za akne na prsima, leđima i drugim dijelovima tijela
  • gelove za ciljano nanošenje – proizvodi s višim koncentracijama za tretiranje specifičnih područja.

Moguće nuspojave

Iako se općenito smatra sigurnim, benzoil peroksid može izazvati nuspojave, osobito na početku korištenja. Postupno povećavanje učestalosti primjene i početak s nižom koncentracijom mogu pomoći.

Uobičajene nuspojave su:

Izbjegavajte korištenje na opečenoj koži od sunca.

Mrlje na odjeći

Benzoil peroksid može ostaviti mrlje na odjeći i kosi. Temeljito operite ruke nakon nanošenja i izbjegavajte korištenje prije aktivnosti koje izazivaju znojenje.

Alergijske reakcije

Iako rijetke, alergijske reakcije su moguće. Prekinite upotrebu ako se pojave crvenilo i iritacija. Ako osjetite snažno oticanje ili poteškoće s disanjem, odmah potražite medicinsku pomoć.

Kožne bolesti

Osobe s osjetljivom kožom, ekcemom ili seboroičnim dermatitisom trebale bi se posavjetovati s dermatologom prije korištenja benzoil peroksida jer može pogoršati te probleme.

benzoil peroksid učinkovit za upalne akne
FOTO: Shutterstock

Benzoil peroksid ili salicilna kiselina?

Dok je benzoil peroksid učinkovit za upalne akne, salicilna kiselina bolji je izbor za neupalne akne, poput mitesera i prištića, zbog svojih eksfolijativnih svojstava.

Za razliku od benzoil peroksida, salicilna kiselina ne ostavlja mrlje, ali može izazvati suhoću i iritaciju.

Ostale opcije za akne

Osim benzoil peroksida, dostupni su i drugi proizvodi koji pomažu u tretiranju bakterija, viška ulja i mrtvih stanica kože, poput:

Kada posjetiti dermatologa?

Za vidljive rezultate bilo kojeg tretmana, uključujući benzoil peroksid za akne, potrebno je do šest tjedana. Ako nakon tog razdoblja ne vidite poboljšanje, obratite se dermatologu. Mogu preporučiti proizvode jačeg djelovanja ili alternativne tretmane prilagođene vašem tipu akni i ozbiljnosti stanja. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Benzoyl Peroxide Cream, Gel or Lotion. (2024). Cleveland Clinic.
  2. Cherney, K. (2024). How to Treat Acne with Benzoyl PeroxideHealthline.
  3. How and when to use benzoyl peroxide. (2022). NHS.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu