Gdje i kako živite? Ovo povećava rizik od ateroskleroze

Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti

Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti i čine približno 32 % smrtnih slučajeva u svijetu. Prethodna istraživanja naglašavaju različite čimbenike rizika od bolesti srca, uključujući izloženost zagađivačima iz okoliša kao što su onečišćenje zraka, pasivno pušenje, pesticidi i kemijski zagađivači.

Osim toga, studije su povezale teške metale poput olova, kadmija i arsena s povećanim rizikom od srčanih bolesti.

Novo istraživanje Mailman School of Public Health Sveučilišta Columbia potvrđuje da izloženost metalima iz okoliša može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, osobito kroz povećano nakupljanje kalcija u koronarnim arterijama, markera ateroskleroze.

Ova studija, objavljena u Journal of the American College of Cardiology, analizirala je podatke iz Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA), koja je pratila oko 6.400 odraslih u dobi 45 – 84 godine 2000. – 2002. Sudionici nisu imali prethodnu povijest kardiovaskularnih bolesti.

Istraživači su mjerili razine metala u urinu sudionika, uključujući neesencijalne metale (kadmij, volfram, uran) i esencijalne metale (kobalt, bakar, cink). Glavna autorica dr. Katlyn E. McGraw primijetila je sve više dokaza koji povezuju metale poput arsena, olova i kadmija sa srčanim bolestima.

Studija je otkrila da je izloženost tim metalima povezana s kalcifikacijom u arterijama, subkliničkim markerom za aterosklerozu, što objašnjava vezu između izloženosti metalima i kardiovaskularnog rizika.

Tijekom razdoblja od 10 godina istraživači su primijetili da je izloženost određenim metalima, kao što su kadmij, volfram i uran, povezana s povišenim razinama kalcija u koronarnim arterijama. Nasuprot tome, više razine bakra i cinka bile su povezane sa smanjenom kalcifikacijom.

McGraw je istaknula da je povezanost s metalima poput volframa, urana i kobalta iznenađujuća, s obzirom na ograničena istraživanja o njihovom kardiovaskularnom utjecaju.

izloženost metalima iz okoliša može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti
FOTO: Shutterstock

Viša razina teških metala kod određenih skupina

Istraživači su također otkrili više razine metala u mokraći kod starijih sudionika, onih kineskog podrijetla, pojedinaca s nižim stupnjem obrazovanja i stanovnika Los Angelesa, koji su imali znatno više razine volframa, urana, kadmija, kobalta i bakra.

Ovi nalazi sugeriraju da bi se određene populacije mogle suočiti s većom izloženošću metalnim zagađivačima na temelju lokacije i načina života.

Dr. McGraw je za Medical News Today preporučila mjere kao što su prestanak pušenja, testiranje vode za piće, korištenje pročistača zraka i održavanje prehrane bogate željezom, kalcijem i vitaminima B kako bi se smanjilo nakupljanje metala. Međutim, naglasila je da su šira zaštita okoliša i propisi najučinkovitiji načini za smanjenje izloženosti metalima u cijeloj zajednici.

Komentirajući studiju, dr. Cheng-Han Chen za Medical News Today je primijetio da zagađivači okoliša, uključujući metale, odavno doprinose riziku od kardiovaskularnih bolesti. Naglasio je potrebu za javnom politikom za smanjenje onečišćenja okoliša, budući da točni mehanizmi izloženosti ostaju nejasni.

U međuvremenu je Rebecca Fuoco iz Green Science Policy Institute savjetovala praktične korake poput redovitog čišćenja i pranja ruku kako bi se maksimalno smanjila osobna izloženost kućnoj prašini, potencijalnom izvoru metalnih zagađivača. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. McGraw, K. E. i sur. (2024). Urinary Metal Levels and Coronary Artery Calcification: Longitudinal Evidence in the Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis. Journal of the American College of Cardiology, j.jacc.2024.07.020.
  2. Seladi-Schulman, J. (2024). Environmental metal exposure may increase atherosclerosis risk, study findsMedical News Today. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu