U tamponima pronađeni teški metali, zovite proizvođače!
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Istraživači procjenjuju da više od 100 milijuna žena u više od 120 zemalja koristi tampone tijekom svojeg menstrualnog ciklusa. Iako se tamponi općenito smatraju sigurnima, nepravilna uporaba ili produljeno nošenje mogu povećati rizik od sindroma toksičnog šoka.
Tamponi su obično izrađeni od pamuka i/ili rajona. Međutim, onečišćenje tla otrovnim teškim metalima, kao što su živa, olovo i kadmij, značajan je problem u poljoprivredi, zbog čega ti metali ulaze u biljke koje se koriste za proizvodnju materijala za tampone.
16 različitih teških metala u tamponima
Nedavna studija Škole javnog zdravstva UC Berkeley otkrila je 16 različitih teških metala u tamponima 14 marki koji se prodaju u SAD-u i Velikoj Britaniji. Studija, objavljena u časopisu Environment International, testirala je 30 tampona na metale, uključujući arsen, barij, kalcij, kadmij, kobalt, krom, bakar, željezo, mangan, živa, nikal, olovo, selen, stroncij, vanadij i cink.
Studija je također otkrila više razine olova u neorganskim tamponima i više razine arsena u organskim tamponima, što može biti posljedica korištenih materijala. Međutim, nijedna robna marka ili vrsta nije imala dosljedno nižu koncentraciju metala u svim kategorijama.
Kako bi odredili najsigurnije tampone, Jenni A. Shearston, postdoktorandica na Školi javnog zdravstva UC Berkeley i Odjelu za znanost, politiku i upravljanje UC Berkeley te glavna autorica ove studije i njezin tim testirali su različite marke, ali nisu otkrili konkretna imena.
Kontaktirajte proizvođače tampona
Naglasila je važnost stalnih istraživanja tampona i menstrualnih proizvoda kako bi se osigurala sigurnost. Potrošačima se savjetuje da kontaktiraju svoje željene robne marke u vezi testiranja na toksične metale i odaberu proizvode s najnižom razinom štetnih tvari.
Dr. Sherry Ross je za Medical News Today istaknula potrebu za transparentnošću u sigurnosti tampona i pozvala na dodatna istraživanja, kako bi se razumjeli zdravstveni rizici povezani s metalima koji se nalaze u tamponima. Dodatno, dr. sc. Lydia Jahl je preporučila daljnja istraživanja o izradi tampona bez toksičnih metala i štetnih kemikalija.
Studija naglašava potrebu za sigurnijim smjernicama i više istraživanja o sigurnosti tampona, kako bi se korisnici zaštitili od potencijalnih zdravstvenih rizika.
Pročitajte i ove članke:
- Kako staviti tampon i tko ga može koristiti?
- 10 najčešćih grešaka kod korištenja tampona
- Teški metali u organizmu: Posvuda su oko nas, a prevelike količine uzrokuju ozbiljne posljedice! Evo koji su simptomi i kako se liječi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Što jede Donald Trump? Stručnjaci se čude što je još živ
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Pelc, C. (2024). Scientists find heavy metals such as lead, arsenic in tampons: What to know. Medical News Today.
- Shearston, J. A. i sur. (2024). Tampons as a source of exposure to metal(loid)s. Environment International, 190: 108849.