Zašto prestanak pijenja kave uzrokuje zatvor?
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Kava je jedno od najpopularnijih pića u svijetu, pa tako i u SAD-u, a svakodnevno je pije 62 % Amerikanaca. Iako je dobro poznata po podizanju energije i budnosti, redoviti konzumenti kave također mogu imati koristi od smanjenog rizika od dijabetesa tipa 2, određenih vrsta raka i bolesti srca.
Prema korisnicima Reddita, kava bi mogla ponuditi još jednu prednost o kojoj se manje raspravlja – pomaže pri pražnjenju crijeva.
Jedan je korisnik podijelio da kad prestane piti kavu zbog njezinih nuspojava, poput mučnine i znojenja, doživi zatvor. Drugi je korisnik primijetio sličan problem nakon što je prestao piti kavu s kofeinom, ali je otkrio da je povećanje unosa vlakana i vode pomoglo u ponovnom uspostavljanju redovite stolice.
Kava stimulira aktivnost debelog crijeva
Sandra Vigelienė, zdravstvena istraživačica na Healthnewsu s diplomom Globalne prehrane i zdravlja, za Healthnews objašnjava da kava stimulira aktivnost debelog crijeva, što često dovodi do trenutne potrebe za korištenjem kupaonice nakon što je popijete.
Kava, posebice njezin sadržaj kofeina, utječe na živčane mehanizme, gastrointestinalne hormone i mišiće u probavnom traktu, što pokreće rad crijeva.
Zatvor, definiran kao manje od tri pražnjenja crijeva tjedno, može uzrokovati nelagodu i negativno utjecati na mentalno stanje. Vigelienė savjetuje postupno smanjenje unosa kave kako bi se simptomi ustezanja, uključujući zatvor, sveli na minimum.
Također, predlaže promjene načina života kao što su pijenje alternativa s niskim udjelom kofeina poput čaja, održavanje hidratacije, jedenje hrane bogate vlaknima, upravljanje stresom i fizička aktivnost, kako bi se održala redovita stolica.
Iako se učinci kave razlikuju među pojedincima, važno ju je konzumirati umjereno. Pretjerana konzumacija, poput više od četiri šalice dnevno, može povećati rizik od srčanih bolesti. Kod onih koji smanjuju unos kave uvođenje zdravih navika može spriječiti zatvor i podržati zdravlje probavnog sustava.
Pročitajte i ove članke:
- Nije “kriv” kofein: Razlog zbog kojeg kava ubacuje probavu u petu brzinu
- Kava od cikorije: Piće naših starih kojem se vraća popularnost! Evo kako se proizvodi, zašto je dobra za zdravlje i kako je pripremiti
- Kava od gljiva: Zvuči kao nespojiva kombinacija? Evo zašto je trebate probati i po čemu se razlikuje od turske kave.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
9 pitanja o menopauzi koja trebate postaviti ginekologu
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Krištopaitytė, E. (2024). Quitting Coffee Causes Constipation: Here’s Why. Healthnews.
- Eske, J. (2023). Symptoms of caffeine withdrawal. Medical News Today.
- Wicks, L. (2023). Here’s What Happens to Your Body When You Quit Caffeine. EatingWell.