Bronhiolitis – uzroci, simptomi, liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Bronhiolitis je upala donjih dišnih puteva, preciznije bronhiola. Česta je bolest dojenčadi i predškolske djece, a svake godine otprilike 2-3% djece mlađe od 12 mjeseci bude hospitalizirano zbog bronhiolitisa koji je virusnog podrijetla.
Rijetko obolijevaju odrasle osobe, ali u tom slučaju obično budu komplicirani slučajevi nastali kao posljedica zloupotrebe droga, inhalacija toksičnih tvari, infekcije ili transplantacije pluća. Kod odraslih osoba takva bolest naziva se obliterativni bronhiolitis.
Bronhiolitis kod beba i djece
Uzroci
Bronhiolitis je sezonska pojava, obično se javlja krajem listopada s vrhuncem u zimskim mjesecima. Uzročnik je respiratorni sincicijski virus (RSV) u do 80% slučajeva, iako mogu biti i rinovirus, metapneumovirus adenovirus, virus parainfluence i influence.
Prenosi se kapljičnim putem, lakše u vlažnim i natrpanim sredinama poput dječjih vrtića. Istraživanja su pokazala da je rizik obolijevanja od teškog oblika bronhiolitisa uzrokovanog RSV-om nešto veći kod dječaka nego kod djevojčica.
Simptomi
U bronhiolitisu dolazi do opsežne upale donjih dišnih puteva – nastanka edema, povećane proizvodnje sluzi i odumiranja epitelnih stanica dišnih puteva. Nastali ostaci u dišnim putevima vode do opstrukcije bronhiola i različite težine kliničke slike:
- curenje ili začepljenost nosa,
- povišena tjelesna temperatura (iako ne mora biti),
- kašalj,
- naprezanje prilikom kašljanja,
- kratkoća daha,
- ubrzano disanje,
- apneja.
Bolest se može zakomplicirati ukoliko se uz virusnu infekciju razvije još i bakterijska infekcija koja može uzrokovati upalu srednjeg uha ili upalu pluća.
Bronhiolitis kod djece obično traje tjedan dana ako ne dođe do komplikacija.
Dijagnoza i liječenje
Osim kompletne krvne slike, liječnik radi pulsnu oksimetriju, odnosno mjeri razinu kisika u krvi kako bi se ustanovilo prima li dijete adekvatnu razinu kisika usprkos simptomima (referentna vrijednost je viša od 92%). Osim toga, dijete će vjerojatno biti poslano na rendgensko snimanje pluća da se isključi upala pluća.
Terapija je simptomatska s obzirom da je bolest virusna podrijetla. Daju se dovoljne količine tekućine za sprečavanje dehidracije i bronhodilatatori (salbutamol) za proširenje donjih dišnih puteva kako bi se olakšalo disanje te specifična terapija ribavirinom protiv RSV-a u težim slučajevima.
Nebulizirana (u obliku pare) hipertonična otopina preporuča se za smanjenje edema i čepova sluzi u dišnim putevima te kao metoda rehidracije u dojenčadi.
Bronhiolitis kod odraslih
Poznat je pod nazivom obliterativni bronhiolitis u kojemu su oštećeni donji dišni putevi zbog izloženosti drogama, toksičnih inhalacijskim tvarima, infekciji ili nakon transplantacije pluća i hematopoetskih (krvotvornih) stanica.
Simptomi:
- dispneja (otežano disanje),
- suhi kašalj,
- umor.
Dijagnoza
Radi se spirometrijsko testiranje pluća, rendgensko snimanje i CT te konačno tek biopsija pluća može potvrditi dijagnozu obliterativnog bronhiolitisa.
Potrebno je isključiti druge bolesti poput KOPB-a, astme, bronhiektazija, upale pluća.
Liječenje
Izbjegavanje čimbenika koji su uzrokovali i koji pogoršavaju simptome, inhalacija kortikosteroida te dodatna terapija kisikom kod pacijenata koji imaju razinu kisika u krvi ispod 92%.
Bolest se ne može izliječiti, ali ju je moguće usporiti i kontrolirati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Izvori:
- Florin TA, Plint AC, Zorc JJ. Viral bronchiolitis. Lancet. 2017;389(10065):211–224.
- Meates-Dennis M. Bronchiolitis. Arch Dis Child Educ Pract Ed. 2005;90:ep81–ep86.
- Ingelfinger JR. Viral Bronchiolitis in Children. N Engl J Med. 2016;374:62-72.
- Alvarado A. Bronchiolitis in adult: A review. Clin Res Trials 3. 2017.