Beba na zadak: Položaj koji se javlja u 3 – 5 % poroda, a može ugroziti zdravlje majke i bebe! Evo kako se može spriječiti
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Većina beba postavi se nekoliko tjedana prije poroda s glavom okrenutom prema porođajnom kanalu kako bi porođaj tekao vaginalnim putem.
Ipak, 3 – 5 % poroda u terminu ima obrnutu situaciju – beba se nije okrenula, već je u poziciji na zadak u odnosu na porođajni kanal, tj. tijekom vaginalnog poroda prvo bi izlazile stražnjica ili nožice, a ne glava. Dakle, okretanje bebe u trbuhu nije se dogodilo kako je trebalo.
Porođaj na zadak (beba na zadak) nosi svoje opasnosti i za bebu i za majku. Kada ginekolog koji prati trudnoću potvrdi ovu poziciju bebe pred terminom, obično se preporučuje porod carskim rezom, ako ne uspije manualna repozicija bebe.
U nastavku provjerite kako prepoznati položaj bebe u trbuhu te koji su uzroci i moguće komplikacije poroda na zadak.
Beba na zadak – simptomi
Trudnice obično nemaju simptome povezane s ovim stanjem. Međutim, ako ste trudni 32 – 37 tjedana i primijetite da vas bebina glava pritišće više u trbuhu, trebali biste se posavjetovati s liječnikom pri sljedećem pregledu. Također, kada je u pitanju beba na zadak, udarci bebe javljaju se u donjem dijelu trbuha, što također može biti znak da je beba okrenuta na zadak.
Porod na zadak – uzroci
Razna klinička stanja povezana su s pozicijom bebe na zadak jer utječu na pokretljivost fetusa u trudnoći ili položaj maternice:
- termin prije poroda (fetus se nije stigao zarotirati na glavu, čak 25 % poroda prije 28. tjedna je na zadak)
- višestruke trudnoće
- aneuploidije (poremećaji broja kromosoma fetusa)
- kongenitalne anomalije
- lejomiom maternice (dobroćudni tumor glatkih mišićnih stanica)
- abnormalnosti posteljice.
Vrste poroda na zadak
Razlikuju se sljedeće vrste poroda na zadak:
- jednostavni položaj zatkom (nožice ispružene na trbuhu, stražnjica izlazi prva)
- položaj sa skvrčenim nožicama
- kompletan zadak (nožice prednjače zajedno sa stražnjicom).
Porod na zadak – rizici i komplikacije
Kod porođaja na zadak postoje određeni rizici i komplikacije koji se javljaju ako se odvija vaginalnim putem.
Osim toga, češće se javlja prolaps pupkovine koja bude pritisnuta kako se beba kreće prema porođajnom kanalu pa se uspori opskrba bebe kisikom i krvlju.
Beba na zadak – terapija
Liječnik koji prati trudnoću odlučuje o načinu poroda u slučaju položaja bebe na zadak. Najprije se preferira ručno okretanje bebe između 32. i 37. tjedna trudnoće ako nema nikakvih kontraindikacija. Postoji više tehnika i uspješnost postupka razlikuje se ovisno o primijenjenoj metodi te bebinoj poziciji.
Ako se ne uspije namjestiti bebu u pravilan položaj s glavom okrenutom prema porođajnom kanalu, liječnici preporučuju carski rez s obzirom na to da vaginalni porod nosi svoje rizike i komplikacije.
Pročitajte i ove članke:
- Neonatalni skrining ili novorođenački probir: Već se provodi za nekoliko bolesti, a sad će i na SMA-u! Evo zašto je važan i što znače rezultati
- Folna kiselina u trudnoći: Nedostatak ovog vitamina povezan je s komplikacijama kod majke i fetusa! Evo kako se dozira i gdje je kupiti
- Krvarenje u ranoj trudnoći: Otprilike 20 % žena doživi neki oblik krvarenja u prvih 12 tjedana trudnoće! Evo kada je ovo stanje razlog za brigu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- beba na zadak
- beba na zadak simptomi
- beba na zadak trudovi
- beba na zadak udarci
- beba okrenuta na zadak
- carski rez
- kako prepoznati položaj bebe u trbuhu
- okretanje bebe na trbuh
- porod
- porod na zadak
- Gray, C. J. i Shanahan, M. M. (2022). Breech Presentation. StatPearls.
- Breech Births. American Pregnancy Association.