Možete ponovo zatrudnjeti iako ste već trudni!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Vjerojatno znate osnove kako dolazi do trudnoće – jajna stanica se oslobađa iz jajnika, spermij oplodi jajnu stanicu, a oplođena jajna stanica se pričvršćuje za sluznicu maternice te se razvija u fetus. No, što ako se taj proces ponovi nakon što se jedna jajna stanica već usadila u maternicu?
Što je dvostruka trudnoća?
Ovaj rijedak događaj, nazvan superfetacija, događa se kada drugi proces ovulacije, oplodnje i implantacije dovede do razvoja više fetusa u različitim fazama. Prema izvješću iz Ochsner Journala iz zime 2021., ovaj je fenomen zabilježen kod nekih sisavaca, poput glodavaca i zečeva.
Kod ljudi je superfetacija izuzetno rijetka. Nevjerojatno je rijetka i nema mnogo dokumentiranih slučajeva, kako za Health kaže dr. Christine Greves, ginekologinja iz Orlanda u Floridi.
Do lipnja 2021. zabilježeno je manje od 10 slučajeva u znanstvenoj literaturi, prema izvješću u časopisu Obstetrics and Gynaecology Cases – Reviews. Neki stručnjaci vjeruju da superfetacija može nastati samo u slučajevima koji uključuju potpomognutu reproduktivnu tehnologiju, koja se odnosi na medicinsku manipulaciju jajnim stanicama ili embrijima.
Međutim, ako osoba nastavi ovulirati, a nova jajna stanica se oplodi i usadi u maternicu, mogla bi nastati dvostruka trudnoća, objasnila je dr. Greves.
Razlozi zbog kojih bi osoba mogla ovulirati tijekom postojeće trudnoće nisu u potpunosti jasni. Superfetacija proturječi onome što znamo o prirodnoj trudnoći, za Health kaže dr. Sherry Ross, ginekologinja iz Santa Monice u Kaliforniji.
Kako prepoznati imate li dvostruku trudnoću ili blizance?
Identificiranje superfetacije je izazovno. To je kontroverzan i teško dokaziv fenomen, kaže dr. Greves.
Primjerice, u izvješću iz 1999. godine u časopisu Ultrasound in Obstetrics & Gynecology dokumentiran je slučaj gdje se činilo da je jedan fetus četiri tjedna stariji od drugog, što sugerira superfetaciju.
Međutim, razlika u prividnoj gestacijskoj dobi ne dokazuje uvijek superfetaciju. Također, postoji stanje nazvano blizanačka diskordancija, gdje fetusi rastu različitim tempom, često jer jedan prima više nutrijenata i čini se većim ili starijim.
Rani ultrazvuk koji pokazuje jedan fetus, a zatim drugi ultrazvuk koji otkriva dva, mogao bi upućivati na superfetaciju, ali moguće je i da je drugi fetus jednostavno bio neprimjetan tijekom prvog pregleda.
Superfekundacija ili superfetacija?
Superfekundacija je još jedan neobičan fenomen trudnoće, koji nastaje kada blizanci imaju istu majku, ali različite očeve, što se naziva heteropaternalna superfekundacija.
Do 2018. godine zabilježeno je samo 18 slučajeva superfekundacije, prema radu iz 2021. u Forensic Science International, što sugerira da je vjerojatno nedovoljno prijavljena.
To se događa kada žena ima spolni odnos s različitim partnerima tijekom istog perioda ovulacije, pri čemu se oslobađaju dvije jajne stanice istovremeno koje se zasebno oplode. Tako nastaju blizanci koji su polubraća ili polusestre, dijele istu majku, ali imaju različite očeve.
Za razliku od superfetacije, superfekundacija se događa unutar istog perioda ovulacije, prije nego što trudnoća započne, i blizanci se zajedno razvijaju. Testovi očinstva mogu potvrditi imaju li blizanci različite očeve.
Pročitajte i ove članke:
- Menstruacija i trudnoća: Koja je vjerojatnost?
- Kontracepcija i trudnoća: Koje su šanse i rizici?
- Biranje spola djeteta kod in vitro oplodnje – da ili ne?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Felton, K. (2023). Can You Get Pregnant While Already Pregnant? Health.
- Alten, T. i Alten, K. (2021) A Case Report of Possible Superfetation with Evidence of Ultrasound Findings, Gestational Age Calculations and Postnatal Complications. Obstet. Gynecol. Cases Rev., 8: 202.
- Morong, J. J. i sur. (2021). Heterotopic Triplet Pregnancy After Clomiphene Citrate. Ochsner Journal, 21(4): 416–418.
- Nedelec, J. L. i Segal, N. L. (2018). Heteropaternal twinning: Unique case of opposite-sex twins with different fathers. Forensic Science International, 327: 110948.
- Tuppen, G. D. i sur. (1999). Spontaneous superfetation diagnosed in the first trimester with successful outcome. Ultrasound in Obstetrics & Gynecology, 41(3): 219–221.